Skyliner

Skyliner to wciągająca powieść, która rozgrywa się w latach pięćdziesiątych w zniszczonym przez wojnę Wrocławiu. Główny bohater, zakochany w jazzie, zagranicznych samochodach i pięknych kobietach, musi w ciągu kilku tygodni zdobyć sto tysięcy złotych, aby uniknąć wcielenia do karnej kompanii Ludowego Wojska Polskiego. Okazuje się, że pomimo wszechobecnego zetempowskiego chamstwa miasto kryje ludzi, miejsca i historie jak z amerykańskiego filmu. Skylinera można porównać do najlepszych dokonań Leopolda Tyrmanda czy Janusza Głowackiego. To romans łotrzykowski, gdzie jedna nieprawdopodobna opowieść goni kolejną, ale spod literackiej fikcji co rusz wyziera śmieszna, zdumiewająca i przerażająca rzeczywistość, zarejestrowana przez świadka tamtej epoki. Andrzej Krajewski - grafik, malarz, współtwórca polskiej szkoły plakatu. Urodził się w roku 1933. W latach pięćdziesiątych mieszkał we Wrocławiu, potem przeprowadził się do Warszawy. W roku 1985 wyemigrował do USA. Nieprzerwanie zajmuje się sztuką.

Wydawnictwo Czysty warsztat

Skyliner - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-12-17, Ocena: 3, Przeczytałam, polskie czytanie,
Rzecz dzieje się w powojennym Wrocławiu. Bohater, młody człowiek, ubrany i zachowujący się ekstrawagancko, barwnie jak na tamte czasy, słuchający amerykańskiej muzyki, niepracujący, ale obracający pieniędzmi. Świat ZMP, komuny, konieczność wcielenia do wojska zmusza bohatera do próby ucieczki z kraju. Na okładce notka porównuje autora do Tyrmanda i Głowackiego. Jak dla mnie jest do dość solidnie przesadzona opinia. Książka opowiada fajne historie, ale czegoś w niej brakuje. Iskry bożej.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski