Skry na mrok

Ocena: 5 (1 głosów)

Żywiołem wierszy Doireann Ní Ghríofy jest zwyczajność, a ich scenerię tworzą miejsca, w których rozgrywają się epizody codziennego życia: parking samochodowy, pralnia publiczna, szpital położniczy, park miejski czy irlandzki pub. W centrum tego świata poetka usytuowała cielesność: kobiece ciało i doświadczenie kobiecości. Jej bohaterki mierzą się z bólem, lękiem i fascynacją, jakie wzbudza w nich macierzyństwo; słuchają muzyki Nicka Cave’a, kupują płaszcze w butikach vintage i przeglądają zdjęcia w smartfonach; rzucają wyzwanie pisanej przez mężczyzn historii i uprawianej przez nich nauce; odkrywają możliwości, jakie daje im dwujęzyczność, a wreszcie składają hołd kobietom, które – choć pozostają szerzej nieznane – zaznaczyły się dokonaniami w literaturze czy w naukach przyrodniczych. Skry na mrok to bogata w odniesienia, niczego niedopowiadająca, a jednocześnie odważna formalnie i językowo czujna poezja.

Informacje dodatkowe o Skry na mrok:

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2024-06-17
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788367706339
Liczba stron: 64
Tytuł oryginału: -
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jerzy Jarniewicz

Tagi: codzienność życie kobiecość macierzyństwo

więcej

Kup książkę Skry na mrok

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Skry na mrok - opinie o książce

Czy poezja może istnieć tylko tu i teraz? To pytanie powracało do mnie podczas lektury wierszy Doireann Ní Ghríofa'y z tomu Skry na mrok. Nie dawało mi spokoju, bo choć autorka pisze o teraźniejszości, patrzy bez ustanku w przeszłość, w historię, w tradycję literacką - a ta w irlandzkiej poezji jest bardzo bogata. I nie dziwią słowa pisarki, która w rozmowie z Jerzym Jarniewiczem, autorem polskiego przekładu i przede wszystkim świetnym poetą, mówiąc o Irlandii i swoich tekstach, wspomniała: "Tutaj żyjemy w historii. Moje wiersze także. Mogą mówić w czasie teraźniejszym, ale przeszłość jest żywa w każdym wersie. [...] Nadal próbujemy zrozumieć krzywdy wyrządzone przez naszą wspólną przeszłość, a literatura jest jednym ze środków, dzięki którym możemy wyrazić te procesy". Ghríofa sięga w wierszach do dawnych, ale wciąż odczuwalnych traum i ran, nie w celu zadawania dalszego bólu, ale zrozumienia jego przyczyny.

Tom otwiera wiersz Chwila w szopie, który zdaje się skoczny dzięki swojej konstrukcji, lecz sielanka pierwszego wersu zostaje szybko przecięta, poćwiartowana w dalszej części tekstu. To, co miłe i przyjemne, trwa jedynie chwilę, by zostać przytłoczone mrokiem. Tytuł całego tomu przewija się zresztą wielokrotnie w książce - drobiny światła, idąc tropem interpretacyjnym zaproponowanym przez Joannę Soćko, nie działają tu na zasadzie charakterystycznej opozycji tenebrae - lux, nie chodzi tu o odwieczną walkę dobra ze złem, o przeniknięcie ciemności; skry pozostawiają jedynie jaśniejące punkty, wydobywające z mroku to, co najbliżej, niczym na rozgwieżdżonym niebie.

 

Autorka wiele miejsca poświęca także kobiecej wrażliwości i cielesności, które przenikają kolejne zwrotki. Bohaterki wierszy mierzą się z codziennymi trudnościami, bólem, strachem; kochają i są krzywdzone, opatrują rany, kryją swoje cierpienie w za drogim płaszczu, dostrzegają piękno i wspominają w automatycznej pralni, leżą w szpitalach i czytają wiersze dawnych poetek. I jest w tych wierszach siła, i jest w nich także zrozumienie, a wszystko to wspaniale brzmi po polsku dzięki Jerzemu Jarniewiczowi. W niektórych tekstach rytm przypominał mi intensywnością poezję Józefa Baki, zwłaszcza gdy Ghríofa zaczyna krążyć wokół śmierci. Skry na mrok polecam bez wahania.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy