Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe historie Basi i Tomka

Ocena: 5 (1 głosów)

Ta historia wydarzyła się pewnego kapryśnego lata w zwyczajnym, cichym miasteczku, leżącym pośród lasów i pól. Jej bohaterami są Tomek i jego rodzina: mama Natalia i tato Bartek. Duży i ważny udział w opisanych wydarzeniach ma także Basia, rówieśniczka Tomka, która mieszka po sąsiedzku; ich szkolny kolega Olo, a także wakacyjny gość, dziadek Antoni. To właściwie od jego przyjazdu rozpoczyna się nasza historia. Podczas letnich wakacji w rozmowach bohaterów pojawia się temat pochodzenia nazwisk, który z wolna zaczyna pochłaniać uwagę Tomka. Setki przykładów, jak powstawały nazwiska używane przez Polaków, prowadzą do zilustrowania trzech głównych źródeł ich pochodzenia. Książka składa się z kilkudziesięciu epizodów, w których każdy opisuje ciekawostki i mechanizmy tworzenia się nazwisk od nazw miejscowych, rzeczowników pospolitych, wreszcie od imion. Grupy epizodów powiązane są wspólnym tematem, na przykład: ciało, czas, dom, droga, góra, kolor, mama, niebo, nauka, praca, rośliny, tata, środowisko, uczucia, wojna, zwierzęta.

Problematyka nazewnicza budzi ogromne zainteresowanie społeczne, a jednocześnie przeciętny użytkownik języka ma na jej temat bardzo niewiele do powiedzenia. Mało tego - w powszechnym obiegu komunikacyjnym, łącznie z tym oficjalnym, medialnym, znajdują się zupełnie fałszywe interpretacje onomastyczne, oparte na etymologii ludowej, dostosowujące taką czy inną formę do współczesnej motywacji słowotwórczej. 

Dlatego z satysfakcją i radością witam książkę ,,Skąd się wzięło moje nazwisko?", która w przystępny sposób - na tle bardzo interesującej fabuły - odkrywa przed czytelnikiem podstawowe typy nazewnicze funkcjonujące w naszym języku. To zarazem atrakcyjnie podany kawał historii Polski, jej tradycji, kultury i obyczajów, bo związek nazw z tymi obszarami jest przecież oczywisty. 

Jan Miodek

Henryk Martenka - od ponad 12 lat w ,,Tygodniku Angora" prowadzi jedyną w polskich mediach rubrykę etymologiczną pt. ,,Poczet nazwisk polskich". Jest autorem dwóch książek na ten temat (,,Skąd się wzięło twoje nazwisko?" oraz ,,Nazwiska od imion"). Również o nazwiskach opowiada w audycji radiowej ,,Cztery Pory Roku" i wiedzą z tego tematu dzieli się z czytelnikami i słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Informacje dodatkowe o Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe historie Basi i Tomka:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-03-10
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788380692787
Liczba stron: 128

więcej

Kup książkę Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe historie Basi i Tomka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Skąd się wzięło moje nazwisko? Niezwykłe historie Basi i Tomka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Nasze nazwiska utworzyły się dawno, dawno temu i ich źródłem był tamten, nieistniejący już świat. Albo tak zatarty, że trzeba umieć odczytać jego kontury. Tamta kultura była inna i język naszych przodków był inny..." Bardzo ciekawa książka przeznaczona dla młodzieży, ale zainteresuje również dorosłych czytelników. To świetna edukacyjna zabawa w atrakcyjnej formie wprowadzająca nas w świat językoznawstwa. Mamy okazję przyjrzeć się wielu źródłom powstawania nazwisk, poznajemy różne ich odmiany utworzone choćby od imion, miejsc, miesięcy, zwierząt, owoców, zawodów, narodów, obcych języków i brzmień. Nie pominięto znaczeń kulturowych i gwarowych, możliwości interpretacji, zapomnianych już skojarzeń. Dowiadujemy się nie tylko czym tak naprawdę są nazwiska, ale również kiedy ostatecznie uformowały się. Publikację wzbogacono mnóstwem przykładów, ciekawostek, porównań, analogii i wyjaśnień. To mocno wciągająca propozycja czytelnicza. Potrzeba zaledwie niewielkiej intuicji detektywa, aby poszukiwanie pochodzenia napotykanych przez nas nazwisk stało się fascynującym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Czy wiesz, ile funkcjonuje dziś nazwisk w Polsce, które są najbardziej popularne i dlaczego, a które nosi tylko garstka osób? A jakie są twoje korzenie rodzinnej tożsamości? Książka napisana bardzo przystępnym i wciągającym językiem, chętnie zagłębiamy się w jej zajmującą treść. Z uwagą śledzimy niesamowite opowieści dziadka Antoniego, etymologa, który angażuje rodzinę Tomka, jego sąsiadkę Basię i kolegę Olo, do poszukiwań pochodzeń nazwisk, wskazując na ich bogactwo, różnorodne formy i ukryte znaczenia. Wszystko podane z dużą dawką humoru, wyczucia zainteresowania młodego czytelnika, skłonienia do dalszych językowych wędrówek, wypracowania naturalnego odruchu sięgania po książkę w celu zdobycia wiedzy i przyjemności czytania. W tej otaczającej nas skomputeryzowanej rzeczywistości, tym bardziej powinna znaleźć się przestrzeń dla książek, stymulatora kreatywności człowieka od najmłodszych lat. Podział na mini rozdziały tematyczne umożliwia zgrabne i logiczne przemieszczanie się po książce, a do tego liczne ciekawe ilustracje stworzone z sympatycznym przymrużeniem oka. Zachęcam do sięgnięcia po tę publikację dającą nam także możliwość spojrzenia z szerszej perspektywy na kształtowanie się naszej kultury poprzez język. bookendorfina.blogspot.com
Link do opinii
Inne książki autora
I tu, i tam
Henryk Martenka0
Okładka ksiązki - I tu, i tam

Książka prezentuje wybór reportaży znanego dziennikarza i felietonisty "Tygodnika Angora" z interesujących, a rzadko w ten sposób opisywanych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy