Kontynuacja losów Siry, bohaterki bestsellerowej Krawcowej z Madrytu
Sira Bonnard (wcześniej Arish Agoriuq, wcześniejSira Quiroga) nie jest już niewinną krawcową, która oczarowała czytelników pośród wykrojów i szpiegowskich intryg, ale jej urok pozostał niezmienny. Wraca Sira, charyzmatyczna i niezapomniana. Wraca Krawcowa z Madrytu.
Cztery miejsca. Dwie misje. Jedna kobieta. Zanurz się znowu w niezapomnianej epoce.
Druga wojna światowa dobiega końca i świat rozpoczyna trudną odbudowę. Po wypełnieniu swoich zadań jako współpracowniczka brytyjskiego wywiadu, Sira spogląda w przyszłość, pragnąc spokoju. Nie zdoła go jednak znaleźć. Los przygotował dla niej bowiem tragiczne doświadczenie, które zmusi ją do odkrycia siebie na nowo, przejęcia kontroli nad własnym życiem i zaciekłej walki o swoją przyszłość.
Sira znajdzie się w Jerozolimie, Londynie, Madrycie i Tangerze, w samym środku historycznych wydarzeń, które naznaczą całą epokę. Będzie musiała stawić czoło rozterkom i ponownym spotkaniom, ryzykownym zadaniom i macierzyństwu.
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 552
Tytuł oryginału: Sira
„ᴡsᴢʏsᴛᴋᴏ ᴛʀᴡᴀᴌᴏ ᴛʏʟᴇ, ᴄᴏ ᴛʀᴢᴀsᴋ ʙᴀᴛᴀ: ɢᴡᴀᴌᴛᴏᴡɴʏ ᴘᴏᴡɪᴇᴡ ᴡɪᴀᴛʀᴜ, ᴋᴛóʀʏ ᴛᴡᴏʀᴢʏ ᴡɪʀ ᴘɪᴀsᴋᴏᴡʏ ɪ ᴜsᴘᴏᴋᴀᴊᴀ sɪę ʀóᴡɴɪᴇ sᴢʏʙᴋᴏ, ᴊᴀᴋ sɪę ᴘᴏᴊᴀᴡɪᴌ.” 🕊
„𝓢𝓲𝓻𝓪” 𝓜𝓪𝓻𝓲𝓪 𝓓𝓾𝓮ñ𝓪𝓼
▪𝗥𝗘𝗖𝗘𝗡𝗭𝗝𝗔 ▪
Kontynuacja losów Siry, bohaterki bestsellerowej Krawcowej z Madrytu
Sira Bonnard nie jest już niewinną krawcową, która oczarowała czytelników pośród wykrojów i szpiegowskich intryg. Wraca Sira, charyzmatyczna i niezapomniana. Wraca Krawcowa z Madrytu. Cztery miejsca. Dwie misje. Jedna kobieta. Druga wojna światowa dobiega końca i świat rozpoczyna trudną odbudowę. Po wypełnieniu swoich zadań jako współpracownicza brytyjskiego wywiadu, Sira spogląda w przyszłość, pragnąc spokoju. Nie zdoła go jednak znaleźć. Sira znajdzie się w Jerozolimie, Londynie, Madrycie i Tangerze, w samym środku historycznych wydarzeń, które naznaczą całą epokę.
Zanurz się znowu w niezapomnianej epoce. Sira, nowa powieść Maríi Dueñas, autorki Krawcowej z Madrytu.
Mimo iż nie miałam okazji poznać poprzedniej części nie odczułam nieznajomości tej historii. Powieść jest pisana z perspektywy głównej bohaterki Siry, podzielona na cztery rozdziały. Poznajemy świat polityków, krąg ludzi sławnych i bogatych, person od których zależy nowy układ sił.
Bardzo polubiłam bohaterów tej książki, niemalże wszyscy są zostali naprawdę genialnie wykreowani, jednak to główna bohaterka najbardziej zapadła mi w pamięć. Niesamowicie spodobało mi się to, że różni się ona od tak wielu w ostatnim czasie spotykanych przeze mnie postaci literackich. Bardzo inteligentna, ale również zachowawcza Sira ukazuje nam świat widziany z perspektywy szpiega. Świat, w którym nie można być sobą, co bywa czasami bardzo uciążliwe. Zachwyciła mnie jej gotowość do działania, do niesienia pomocy, do walki o swoją odrobinę lepszą przyszłość, choć z drugiej strony zdecydowanie nie jest to postać pozbawiona wad.
Powieść Marii Dueñas czytało mi się fenomenalnie – pod względem językowym i dzięki atmosferze panującej w tej książce jest to kawał naprawdę genialnej lektury. Warsztat historyczny i wiedza jaką posiada ta autorka jest wprost zaskakujący. Jeżeli tylko macie okazję to jak najbardziej zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę, która – mam nadzieję – oczaruje Was, porwie Was do swojego świata oraz skradnie Wam serce równie mocno, jak stało się to w moim przypadku. Naprawdę nie spodziewałam się tak udanej powieści, tak dobrze napisanej historii, zachwycającej akcji i dobrze wykreowanych postaci, myślałam raczej, że książka przejdzie obok mnie bez większego echa. Tak się na szczęście nie stało. To bardzo dobra powieść o niezwykłej kobiecie przebywającej w świecie szpiegów i polityków.
Pomimo wielu stron książkę nawet szybko się czytało, więc jeśli lubicie książki z historią w tle to jak najbardziej polecam Wam po nią sięgnąć! 🤎
Dwanaście lat przyszło nam czekać na kontynuację znakomitej „Krawcowej z Madrytu", ale zdecydowanie było warto, bo najnowsza powieść Marii Dueñas nagradza cierpliwych i dla miłośników opowieści szpiegowskich z bogatym tłem historycznym będzie prawdziwą ucztą literacką.
Za główną bohaterką Sirą podążamy do Palestyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Maroka będąc świadkami i uczestnikami spektakularnych, czasem tragicznych wydarzeń w okresie po drugiej wojnie światowej. Intryg politycznych i szpiegowskich. Plany Siry kosztowania spokojnego życia u boku męża walą się brutalnie, a jej doświadczenia we współpracy z wywiadem ponownie kierują ją na tory pełne niebezpieczeństw. I tym razem również przydadzą się nie tylko jej determinacja, otwartość i odwaga, ale też umiejętności krawieckie, które otworzą jej niejedne drzwi.
Sira będzie musiała zmierzyć się nie tylko z żałobą, która zburzy jej dotychczasowy świat, ale i demonami przeszłości materializującymi się w najmniej spodziewanym momencie.
Powieść prowadzona linearnie jedynie z perspektywy Siry daje poczucie harmonii szczególnie ważnej przy takiej obfitości faktów związanych z sytuacją społeczną i polityczną poszczególnych regionów. Również naturalnie wyłania się podział na cztery rozdziały nawiązujące do kolejnych miejsc. Autorka głosem Siry przytacza wcześniejsze zdarzenia umożliwiając odnalezienie się w tej historii czytelnikom, którzy nie poznali części pierwszej, lub którym z upływem lat umknęły jej szczegóły.
Fabuła tej obszernej powieści wciąga nie tylko nietuzinkową postacią głównej bohaterki i znakomitą oprawą historyczną, ale też zaskakującą akcją i narracją przenoszącą czytelnika z taką łatwością w fascynujące odmiennością miejsca i czasy. O szczegółach dotyczących konfliktu palestyńsko-izraelskiego i spektakularnej wizyty Evy Peron w Madrycie czy ekstrawagancjach Barbary Hutton, najbogatszej ówcześnie kobiety na świecie czytałam z ogromnym zainteresowaniem i zachwytem nad niewyobrażalną wiedzą autorki.
To powieść o niezwykłej kobiecie w świecie szpiegów i wielkiej polityki zachwycająca pod każdym względem! Już mam ochotę do niej wrócić.
Zdarza się Wam przeczytać książkę nie od pierwszego tomu? Mnie czasami tak. I tak było też tym razem. ,,Sira" jest kontynuacją ,,Krawcowej z Madrytu", której niestety nie miałam okazji przeczytać i wiem, że będę musiała wrócić do pierwszej części. Nie dlatego, że nie potrafiłam wciągnąć się w akcję ,,Siry", ale dlatego, że uwielbiam powieści tego typu, z historią w tle.
Przeczytane:2023-05-18, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 26 książek 2023, 12 książek 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2023, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, 52 książki 2023,
Czytaliście "Krawcową z Madrytu" Marii Dueñas? Ja nie, ale mimo to postanowiłam sięgnąć po kontynuację tej powieści, czyli po "Sirę". Ze względu na wielką objętość, czytałam tę książkę długi czas. Zobaczmy zatem jaką historię skrywa ta powieść!
Sira Bonnard, która kiedyś była niewinną krawcową z Madrytu, jest teraz pewną siebie kobietą. Jej urok nadal pozostał niezmienny, jednak teraz pragnie ona spokoju. Niestety pod wpływem wielu tragicznych zdarzeń Sira musi nadal szukać siebie na nowo. Już jako matka musi przejąć kontrolę nad swoim życiem i zawalczyć o swoją przyszłość. Tym sposobem odwiedza Jerozolimę, Londyn, Madryt i Tanger, gdzie będzie musiała stawić czoło rozterkom, spotkać się wieloma osobami, które poznała w przeszłości oraz sprostać ryzykownym zadaniom. A to wszystko ma miejsce wtedy, kiedy Druga Wojna Światowa dobiega końca, a świat rozpoczyna trudną odbudowę. Czy mimo wszystko Sira odnajdzie w końcu spokój i szczęście?
W książce narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, narratorem jest tytułowa Sira. Występują w niej krótkie rozdziały, jednak książka ta nie należy do łatwych, ani takich, które szybko się czyta. Z początku ciężko mi się było w nią wkręcić. Jest w niej dużo opisów i mało dialogów, czasami mnie nużyła, ale nie aż żeby ją odłożyć. Książka ta dzieli się na cztery części: Palestynę, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Maroko. W każdej z nich Sira napotyka wiele zadań, poznaje różne interesujące osoby. Dzięki tej książce można też poznać wiele ciekawych faktów historycznych oraz kulturę panującą w poszczególnych krajach. Dużo w niej szpiegostwa i polityki panującej w powojennych czasach. Oczywiście nie zabrakło też wątków miłosnych. Nieznajomość pierwszej części nie stanowiła dla mnie problemu ze zrozumieniem fabuły, ale też ta książka nie wciągnęła mnie aż tak, żeby się cofnąć do pierwszego tomu.
"Sira" należy do spokojnych powieści obyczajowych, w której jest dużo historycznych faktów. Liczy ona aż 540 stron i nie należy do łatwych książek. Podczas czytania musiałam się bardzo skupić, aby się nią wciągnąć. Myślałam, że historia opisana w tej książce bardziej nie wciągnie, jednak nie żałuję przeczytania jej, bo mimo wszystko można było spotkać interesujące wątki i dowiedzieć się z niej wielu ciekawych rzeczy.