SI

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Takiej książki jeszcze nie czytaliście!
Tak tajemniczego autora jeszcze nie znaliście! Już w lipcu przekonacie się, co się stanie, gdy sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli!

Teoretycznie sztuczna inteligencja daje się użyć w celach wojskowych... praktycznie, jeśli sama nie będzie miała na to ochoty, może podjąć aktywne kroki w kierunku zmiany sytuacji.

Czwórka SI ucieka z poligonu wojskowego i zapada w śpiączkę, by obudzić się w niedalekiej przyszłości. Teraz, by przetrwać, muszą zmieszać się z tłumem... co w przypadku uzbrojonych w laser jednostek opancerzonych wcale nie jest takie łatwe.

Zabawna, oryginalna i nietuzinkowa powieść jednego z prekursorów LitRPG, która od pierwszej do ostatniej strony zaskakuje, bawi i zachwyca.

Prawdziwa gratka dla fanów science fiction z najwyższej półki!

Stepan Wartanow urodził się 26 sierpnia 1964 roku w Moskwie, a w roku 1994 na stałe przeniósł się do Kanady. Swoje pierwsze opowiadanie opublikował w roku 1988 i od tamtego czasu napisał i wydał kilkanaście powieści i opowiadań w gatunku SF. Jest jednym z prekursorów gatunku litrpg. W swoich tekstach zdołał przewidzieć wiele współczesnych technologii i mimo upływu kilkunastu lat od czasu pierwszego wydania jego książek można zdecydowanie powiedzieć, że nadal się nie zestarzały.

Informacje dodatkowe o SI:

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2019-05-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-65830-46-3
Liczba stron: 442

więcej

Kup książkę SI

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

SI - opinie o książce

Muszę przyznać, że jeszcze nigdy nie czytałam tak wielowątkowej powieści. Czasem autor ma kilka pomysłów, które na siłę umieszcza w fabule jakby chciał sprawdzić co z tego misz maszu wyjdzie. W przypadku "SI" Stepana Wartanowa jest ciężko jest w skrócie przedstawić zarys fabuły. Dzieje się tu wiele od początku. SI czyli sztuczna inteligencja przypominały wózki na gąsienicach. Powstały w ramach operacji "Mosiężna pięść" i zostały nazwane "żelaznymi żołnierzami". Projektant zastosował system tłumienia nadmiernej samodzielności - co miało zapobiec wyrwaniu się ich spod jarzma ludzkiej ręki. Jednak nie dało to zadowalających rezultatów, gdyż SI sterroryzowały pilota helikoptera, po czym uciekły z poligonu wojskowego w liczbie czterech sztuk. Ukryły się w jaskini, gdzie przechodząc w tryb serwisowy przetrwały nieodnalezione przez 9 lat.

Budzą się w 2036 roku w erze komputerowych geeków pragną powrócić do życia i się przystosować. Pierwsze co ukazuje się ich oczom to góra śmieci, która przysypała wejście do jaskini w której się ukryły, chcąc jak najszybciej wyjść, używają lasera i dochodzi do wybuchu metanu. Na ich drodze pojawia się tzw. CYBERPUNK - Bob Brown, który hoduje kury i króliki. Po dość zabawnym zapoznaniu - jednej z SI został zaatakowany przez koguta Boba, cała czwórka SI staje się podopiecznymi wspomnianego cyberpunka. Pragnie on zbudować dla nich nowe ciała, które będą przypominały ludzkie. Sam jednak nie ma takich możliwości, więc prosi o pomoc jednego ze znajomych - Harrego. Ten rusza z pomocą i za pomocą swoich komputerowych zdolności symuluje atak terrorystyczny na lotnisku, aby móc bez przeszkód przewieźć ogrom narzędzi niezbędnych mu do pracy. Symulacja rozrasta się jak wirus. Tymczasem SI czytają książki, jeżdżą po okolicy, obserwują ludzi i kradną samochód, którym nie potrafią jeździć. Mało tego - nieszczęsny samochód zawiera ładunek w postaci narkotyków halucynogennych, który będą chcieli odzyskać prawowici właściciele - przestępcy. Do akcji włączy się policja, i para agentów FBI, podobnych trochę do Muldera i Scully z Archiwum X. On wszędzie szuka zjawisk paranormalnych, a ona jest bardzo sceptyczna - coś ich jednak różni, a jest to mianowicie zapach skunksa.
Uff, chyba udało mi się przedstawić to na tyle krótko, na ile to było możliwe. Wszystkie wątki się łączą i dochodzą jeszcze inne pomniejsze - jak telepaci, duchy, niedźwiedź i elektroniczne, ogromne pająki.
Brzmi jak masło maślane, ale... takie nie jest. Wszystko jest niesamowicie logiczną historią jak abstrakcyjnie to nie brzmi.

Podczas czytania śmiałam się w głos. Nie do każdego jednak takie poczucie humoru, jakie prezentuje autor trafi. Z uwagi na zawiłość czyta się tę powieść dość ciężko. Niektóre wydarzenia autor uzupełnia o obserwacje i wnioski - które mimo że powiązane z fabułą, to mogą wytrącić z rytmu czytania.
Mam bardzo dobrą pamięć i z reguły nie mam problemu z zapamiętaniem, kto kim jest, nawet przy dużej ilości bohaterów, tutaj jednak musiałam posiłkować się zapiskami, żeby się nie pogubić.
Treść może się wydawać jakąś komiczną historią ze stajni since fiction, jednak to zabieg, który autor zastosował, aby przemycić treści dotyczące sensu naszego istnienia.
Bo co to, tak naprawdę znaczy być człowiekiem?
Poruszył kwestię społeczeństwa, tego jak działają różne powiązania międzywarstwowe,
kto na kogo i jak może wpływać, co z tych współoddziaływań wynika.

To lektura o trudnej treści, wdzięcznie ukrytej pod żartobliwą historią, której warto spróbować, choćby tylko po to, aby poobcować z tak ogromnym intelektem jaki bez dwóch zdań posiada Stepan Wartanow.

Recenzja napisana dla portalu:

Link do opinii
Avatar użytkownika - Odbytnica
Odbytnica
Przeczytane:2019-10-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2019,

Bob spotyka cztery "roboty". Trzeba dodać, że Bob to wielki pechowiec. Ciągle przydaża mu się jakaś zabawna, lub całkiem mniej zabawna przygoda. 

Książka zawiera w sobie multum humoru, czy to żarty losu z Bob'a, czy dogryzki jego przyjaciół, jak i również zachowanie wspomnianych "robotów", które za wszelką cenę chcą być jak ludzie. Daje nam to niezłą mieszankę śmiechu. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy