Serce Amazonek

Ocena: 6 (2 głosów)

 Po krwawej rebelii, która uczyniła z nich wolne kobiety, Amazonki poprzysięgły, że nigdy więcej nie podporządkują się mężczyznom. Wkrótce ich młoda królowa, Pentezylea, zmierzy się z półbogiem Achillesem a spotkanie to podda w wątpliwość to, co do tej pory było niepodważalne: nienawiść do mężczyzn, odziedziczoną po poprzednich pokoleniach.

 Christian Rossi i Géraldine Bindi sięgnęli po mit Amazonek, aby uczynić z niego epicką opowieść o wojnie płci, która wreszcie ma szansę się zakończyć.
 
 

Informacje dodatkowe o Serce Amazonek:

Wydawnictwo: Scream Comics
Data wydania: 2021-04-07
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788366291720
Liczba stron: 160

Tagi: seryjni mordercy starożytność Amazonka

więcej

Kup książkę Serce Amazonek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Serce Amazonek - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-08-11, Ocena: 6, Przeczytałem,

Scenarzystka przenosi tu czytelnika w czasy antyczne do momentu trwania wojny trojańskiej. Młoda królowa wyzwolonych i buntowniczych Amazonek (które poprzysięgły nigdy więcej nie podporządkowywać się mężczyzną) prowadzi swoje dzielne wojowniczki pod mury obleganego miasta. Pentezylea zmierzy się tam z półbogiem Achillesem. Pojedynek ten nie tylko wymusi na niej wykorzystanie wszystkich swoich sił, ale również mocno wpłynie na sposób postrzegania otaczającego ją świata. Nienawiść do mężczyzn zaszczepiona przez kolejne pokolenia dumnych wojowniczek, stanie się bardzo ulotna ustępując miejsca zupełnie innym uczuciom.

Większość popkulturowych dzieł, jakie pojawiają się na rynku, można w jakiś sposób skrótowo opisać. Do komiksu Serce Amazonek najlepiej pasuje określenie: intrygujący obraz bezwzględnej wielopokoleniowej wojny płci z lekkim feministycznym zacięciem. Jest to oczywiście bardzo duże uproszczenie fabuły, które nawet w połowie nie oddaje niezwykłości i złożoności przedstawionej tu historii.

Autorka sięga po legendę o sławnych wojowniczkach i umieszcza ją podczas mitologicznego konfliktu. Wykreowany w ten sposób świat wykorzystuje do przeciwstawienia sobie dwóch pozornie różnych stron (kobiet i mężczyzn). Matriarchalnego społeczeństwa funkcjonującego zgodnie z naturą (będącego również dosyć brutalnym), które stoi w kontrze do męskiego świata nastawionego na dominację. Przewracając kolejne strony komiksu, natrafimy tutaj na wiele burzliwych, ale zarazem uniwersalnych problemów/zagadnień, które cały czas są bardzo aktualne. Przewija się tu między innymi temat kobiecości, feminizmu, dominacji, miłości, równości, różnorodności, ewolucji obyczajów, trzymania się tradycji. Jest to tylko część treści, która czeka na odkrycie przez czytelnika.

Najważniejsze jest to, że Géraldine Bindi nie stawia się wyraźnie po żadnej ze stron. Wykreowana przez nią historia pokazuje, że dwa różne oblicza to tak naprawdę „jedność”. Obie grupy mogą się nienawidzić, ale cały czas przenikają się na wielu płaszczyznach i nie mogą bez siebie istnieć.

Obok tej bardziej „złożonej” treści, scenarzystka stara się również zadbać o odpowiednią dynamikę albumu. Scen akcji co prawda nie ma tutaj zbyt wiele, ale jeśli się już pojawiają, to są umiejętnie wplecione w historię i potrafią przykuć uwagę odbiorcy.

Zalety scenariusza to jedno, każde dzieło posiada jednak jakieś wady. W przypadku tego tytułu nie ma ich zbyt wiele, ale do kilku elementów można się przyczepić. Po pierwsze dialogi, które nie zawsze wnoszą wiele do historii i są moim zdaniem wypełniaczem miejsca. Na całe szczęście jest to problem dość marginalny. Tak samo jest w przypadku niektórych za bardzo chaotycznych scen, gdzie czytelnik może mieć problem z należytym zrozumieniem intencji autorki.

Bardzo dobrej i ciekawiej fabule towarzyszy tutaj równie wyśmienita oprawa graficzna. Christian Rossi w rewelacyjny sposób nie tylko obrazuje wykreowany świat, ale również umieszczonych w nim bohaterów (nie tylko pierwszoplanowych). Jego rysunki w niektórych momentach charakteryzują się prostotą, kiedy indziej zaś zachwycają swoją szczegółowością. Bardzo duże znaczenie ma tutaj nagość, która rozlewa się na cały album. Nie jest ona jednak w żadnym momencie przesadzona. Artyście udaje się wyzbyć erotycznego charakteru prac, pokazując nagie ludzkie ciała w sposób bardzo naturalny. Pomimo tego jest to raczej tytuł kierowany do starszego czytelnika. Piękno rysunków podsycone jest również zastosowaną tutaj paletą barw w odcieniu sepii. Nadaje to planszom niezwykłego „mitologicznego” klimatu, jeszcze bardziej podbijając jakość dzieła.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

   Mitologia grecka znajduje nieustannie swoje odbicie i ślad we współczesnej kulturze - na polu sztuki filmowej, teatru, malarstwa i rzeźby, jak i również literatury. Kolejne pokolenia twórców sięgają po tę niezwykłą skarbnicę wiedzy, emocji i rozrywki - także na polu komiksu. I oto właśnie chciałabym dziś opowiedzieć wam o takiej komiksowej opowieści - pozycji pt. "Serce Amazonek", która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Scream Comics.

 

  Jak wskazuje sam tytuł, jest to opowieść o wojowniczych kobietach - Amazonkach. Te, odzyskawszy dawno temu wolność i niezależność względem mężczyzn, kultywują swoją jakże specyficzną tradycją, jaką to jest porywanie młodych mężczyzn w celu reprodukcyjnym, czyli dawania szansy na przetrwanie ich plemienia. Doskonałą okazją ku temu staje się pobliska bitwa pod Troją, w której uczestniczy wymarzony niewolnik młodej królowej Pentezylei - słynny Achilles. Jednakże nie wszystko pójdzie zgodnie z planem...

 

  Géraldine Bindi i Christian Rossi - twórcy tej okazałej i rozpisanej na 160 stron opowieści, zaprosili nią czytelników do odbycia fascynującej podróży w czasie. Podróży do antycznej Grecji, znanych nam okoliczności bitwy pod Troją, ale też i zaskakujących, fikcyjnych zdarzeń, które w umiejętny sposób zostały wplecione w dzieje antycznego świata. To z jednej strony barwna akcja, przygoda i wielkie emocje, z drugiej szczypta erotyzmu i wątki natury obyczajowej, zaś z jeszcze innej ciekawe spojrzenie na kwestię feminizmu.

 

  Scenariusz komiksu jawi się interesująco, emocjonująco i zarazem bardzo inteligentnie. Oto mamy przyjemność poznać najpierw realia tego świata, codzienność życia Amazonek na dzikich, leśnych terenach, jak i wreszcie okoliczności rozpoczęcia śmiałej misji, jaką to jest uprowadzenie Achillesa. Od tej chwili następuje zwiększenia tempa akcji, ukierunkowanie relacji na walkę, jak i też skupienie uwagi czytelnika na zaskakujących konsekwencjach spotkania młodej królowej Amazonek ze słynnym wojownikiem. To ciekawa, dobrze skonstruowana i trzymająca w napięciu do samego końca, opowieść.

 

  Bardzo udanie przedstawia się ilustracyjne oblicze tego tytułu, o które zadbał Christian Rossi. Otóż stworzył on tutaj niezwykle malownicze, pociągnięte dość surową kreską, ale przy tym zachwycające swoim naturalizmem, rysunki. Widać to szczególnie w odniesieniu do ukazywaniu postaci, ich ciał i zachowań, ale też i chociażby piękna przyrody, czy też brutalności walki. To także udane kadrowanie, dbałość o szczegóły i detale oraz specyficzna, utrzymana w sepii kolorystka, która ma niewątpliwie swój niepowtarzalny klimat. Całości pozytywnego efektu dopełnia tradycyjnie okazałe i bogate wydanie komiksu (duży format, twarda oprawa, doskonała jakość papieru i druku).

 

  W opowieści tej znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy starożytnej historii i greckiej mitologii, jak i też fani historycznej opowieści akcji z walką w roli głównej. Co ciekawe, tytuł ten można polecić śmiało także tym osobom, które cenią sobie literackie spojrzenia na los kobiet, feminizm i ujęcie tego, czym jest i czym być nie musi, odwieczny konflikt płci. Na tym jednak szerokie grono odbiorców się nie kończy, gdyż znajdą tu coś dla siebie również miłośnicy - co prawda specyficznego, ale jednak, romansu.

 

  Lektura tego komiksu upływa nam w zawrotnym tempie, gdyż też i dzieje się tu wiele, a każda kolejna strona wydaje się być coraz ciekawszą i bardziej zaskakującą. Przyjemnością jest bowiem zatopienie się w tym antycznym świecie wojny, namiętności i bezlitosnych praw tamtego dawnego czasu. I choć nie lubię tego typu podziałów, to jednak poleciłabym ten tytuł w pierwszej kolejności wszystkim kobietom, gdyż w dużej mierze o kobiecości i związanych z nią trudnych wyborach, traktuje ta pozycja.

 

  Komiksowa opowieść pt. "Serce Amazonek", to pozycja niezwykle udana, świetnie wykonana i przede wszystkim porywająca swoją fabułą. Dla czytelnika jest to wspaniała rozrywka, przednia zabawa i wielkie emocje, które pozostają na długo w pamięci. Dlatego też ze swej strony gorąco zachęcam i poleca wam sięgnięcie po niniejsze dzieło Géraldine Bindi - naprawdę warto! 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy