Sepagraw

W tej opartej na wątkach z najnowszej historii Europy, pełnej zwrotów akcji powieści dla młodzieży o poświęceniu, pojednaniu i wolności, spotyka się plejada postaci niezwykłych. Ich losy spaja postać głównej bohaterki. Nastoletnia dziewczyna w obliczu wydarzeń, które decydują o losach świata, znajduje w sobie siłę, by ratować najbliższych i poświęcając życie, odrodzić się w lepszym świecie. Gdy pewnego dnia tajemnicza Madame B. umieszcza na szkolnej tablicy słowo ,,reveil"(pobudka), Ala-Apolonia zostaje wciągnięta w wir wydarzeń, których powagi i konsekwencji nie ma możliwości ocenić. Dla niej ta pobudka to także reveil mortel, przebudzenie do świadomości istnienia śmierci, skończoności ludzkiej egzystencji.

Gdy w wyniku machinacji pogrobowców Wielkiego Tyrana, Stalina, Europa staje nad przepaścią, Pajączek wpada w łapy agenta Sierioznego. Siergiej-Wadim, postać, która na naszych oczach staje się wielowymiarowa, ludzka, dążąca do wyzwolenia od  straszliwej przeszłości - w ciężko okupionej ,,drodze przez mękę" - ku wolności.

Prezesowi Gniewskiemu, ,,dziedziczącemu" posadę przywódcy narodu po swojej Wielce Zasłużonej Siostrze, która ginie w absurdalnej katastrofie komunikacyjnej, nadarza się niezwykła okazja, by przekuć w ,,prawdę" mity o swoim rzekomym bohaterstwie w czasach komunizmu. Wystarczy cofnąć się nieco w przeszłość i przekazać w ręce szefów Solidarności informacje o planowanym stanie wojennym...

Tam, gdzie gra toczy się o losy Polski i Europy, nie mogło zabraknąć pewnego wąsatego starszego pana, który jeszcze raz, tym razem realizując bojowy plan ,,F", zanim z wysiłkiem pokona płot Stadionu Narodowego, stwierdza: ,,nie chcem, ale muszem".

Sepagraw to powieść dla młodzieży. Ale raczej chyba nie Wszechpolskiej. Bardziej już dla kilku starannie wyselekcjonowanych rodziców.

Informacje dodatkowe o Sepagraw:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN