Życie towarzyskie w Krzyżach kwitnie na przystani pana Szczupakiewicza, przy grze w kości i makao, w przydomowych gankach. Są i romanse! A jakże! Na całych jeziorach Ty... szepnie zarumieniona Osiecka do ucha Przybory. Podczas wczasów pracowniczych w ,,Perle Jezior" nie jedna para utonie w miłosnym uścisku, zapominając o codziennych problemach. Nagle krzyk, plusk i Nóż w wodzie. Polański z Niemczykiem płyną Christine po Oscara! Po takich stresach odpocząć można tylko w Sztynorcie. ,,Zęza" zaprasza: szanty, mocne trunki i tańce do rana. Lecz noc uwalnia też duchy... Piękna Christa z żalu za utraconym majątkiem snuje się po romantycznych zakamarkach pałacu w Karnitach i nawet Zbigniew Nienacki nie jest w stanie odgadnąć jej prawdziwej historii. Może podpowiedziałby mu Karol Małłek w zaciszu jednej z sal Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego, jest jednak zajęty pogawędką z Johnem Steinbeckiem.
Bolesław Bierut spieszy się na polowanie w ,,łańskim imperium", ale na kolejnych stronach niespodziewanie następuje zupełna cisza, nadjeziorna, przedburzowa flauta. Noc przychodzi w środku dnia i wielu nie wypuści już ze swych objęć. Na wszystko posępnie spogląda skryty za olsztyńskim zamkiem Kopernik - może jest zazdrosny o iławski pomnik Żeromskiego? Na moście w Giżycku ktoś woła, że i tak wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa, ale Piękna Pani z Dzieciątkiem na miejsce Swojego objawienia wybiera jednak Gietrzwałd. Czy usłyszała wołanie więzionego w Stoczku kardynała Wyszyńskiego?
Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 144
Powieść reportażowa pióra Melchiora Wańkowicza odbija się szerokim echem również w przedwojennych Niemczech, gdzie trafia na... indeks ksiąg zakazanych, a na jej autora zostaje nałożony zakaz wjazdu do Rzeszy.
Tym razem z Mariuszem Szylakiem odkrywaliśmy "Sekrety Warmii i Mazur". Na początku powiem, że trochę się zawiodłam, lecz nie samą treścią, ale tym, że jedna część na tak duży region to stanowczo zbyt mało. Autor pominął wiele dość znaczących miejscowości, w których również wydarzyły się ciekawe rzeczy i odwiedzali je znane osoby. Miedzy innymi jest tylko mała wzmianka o Szczytnie a brakuje na przykład Grunwaldu, Nidzicy, Elbląga czy Fromborka.
Zabrało mi również wspomnienia o Gałczyńskim, chociaż maleńka wzmianka o leśniczówce "Pranie" się znalazła.
Poza tym, bardzo mi się podoba sposób opowiadania autora o ciekawych zakątkach naszego kraju.
Warmia i Mazury są mi bliskie, gdyż mieszkam tu od bardzo dawna, chociaż moimi stronami rodzinnymi są Bieszczady. Mogę powiedzieć, że mam dwie ulubione strony rodzinne w tym kraju...
Bardzo mi się podoba sposób w jaki autor opowiada o ciekawych miejscach.
Podróż zaczynamy na Mazurach od planu filmowego w latach sześćdziesiątych razem z Leonem Niemczykiem, Jerzym Skolimowskim, Romanem Polańskim i innymi.
"Nóż w wodzie, pełnometrażowy debiut 28-letniego Romana Polańskiego i... jedyny jego obraz nakręcony w całości w Polsce. W dodatku - na Mazurach!"
Zresztą to nie jedyny film nakręcony na Warmii i Mazurach, piękna i naturalna sceneria jest świetnym tłem zdjęciowym. Pod Olsztynem jak i w samym mieście nagrywano sceny do "Stawki większej niż życie", w Pasymiu, Szczytnie i okolicach kręcono film "Południk zero", "Kameleon", " Cudownie ocalony", "Cztery noce z Anną", "Dom nad rozlewiskiem", "Róża" i wiele innych, plany filmowe były również w Mikołajkach, Jegławkach, Ornecie, Szymbarku, Tuławkach, Ostródzie czy w Stoczku Klasztornym a nawet sceny na Nilu do filmu "Faraon" również kręcono na Mazurach, na... jeziorze Kirsajty.
Nie tylko film gości na Warmii i Mazurach, tereny te upodobało sobie wielu znanych i cenionych twórców nie tylko rodzimych, ale również i zagranicznych. Będąc w niektórych okolicznych miejscowościach miałam okazję spotkać na przykład Ewę Bem, Marylę Rodowicz, Krzysztofa Kowalewskiego, Krzysztofa Jasińskiego a ostatnio Jerzego Skolimowskiego, który obecnie tu zamieszkuje...
Od wielu lat stolicą muzyki country stało się Mrągowo, hymnem Festiwalu Piknik Country stał się refren jedne z nagrodzonych piosenek:
"Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa,
Do Mrągowa - nad jezioro Czos,
Kto tu raz przyjechał, nigdy nie żałował
I na pewno wróci tu za rok."
Chyba każdy obecnie kojarzy to miasto właśnie z tą imprezą. Chociaż możemy w nim również zwiedzić Muzeum Sprzętu Wojskowego, które dla dzieci jest wielką atrakcją, zobaczyć Wieżę Bismarcka i piękny park, i wiele innych zabytków.
W książce znajdziemy również informacje o Bazylice w Świętej Lipce zwanej Częstochową północy i w Gietrzwałdzie. Obie świątynie są piękne.
Nie będę opisywała wszystkich miejscowości, o których opowiada Mariusz Szylak, jeżeli as to zainteresowało to sami tu zajrzyjcie. Autor opowiada również o kilku tragediach mających miejsce na tych terenach, a o których trudno zapomnieć.
Polecam i zachęcam nie tylko do czytania, lecz i odwiedzania tych terenów i zobaczenia na żywo pięknych miejsc.
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada... sam Michael...
Od zawsze chodziło o skarby. Wśród zawiłych korytarzy i utajnionych części wznoszącego się nad Kwisą zamku Czocha skradają się rabusie. Nie wiedzą...
Jezioro Śniardwy. Długie na 22, szerokie na 13 km, o powierzchni 11 340 ha. Mazurskie morze. Największy śródlądowy akwen w Polsce.
Więcej