Jak rodzą się gwiazdy i kończą wielkie kariery? Co dzieje się na planie, za kulisami, w garderobie?
Historie towarzyszące powstawaniu filmu bywają równie pasjonujące co sam film.
Życie często przerasta kino. Radosław Piwowarski, jeden z najlepszych polskich reżyserów, zna wiele takich przypadków. Wszystkie historie opowiedziane w tej książce zdarzyły się naprawdę: o mistrzu, który omal nie zginął, kręcąc film w języku, którego nie znał; o upartym autorze scenariuszy, czyhającym na decydenta nawet w toalecie; o cnotliwej debiutantce, która bardzo chciała powtarzać sceny jak najbardziej rozebrane; o bardzo znanym aktorze, który miał osobistego aniola stróża chroniącego go przed kontaktem z alkoholem.
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2016-04-27
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 304
On, Adam, stary aktor - celebryta u schyłku dnia, zaciekle walczący o cichnące oklaski recytowaniem wierszy po szkołach i świetlicach. Kiedyś macho, który...
Przeczytane:2016-06-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Sceny rozbierane" Radosława Piwowarskiego to historie towarzyszące powstawaniu filmu i inspirowane prawdziwymi zdarzeniami.
Zanim powstanie film, który widzimy na ekranie, pracuje nad nim cały sztab ludzi. Są to nie tylko aktorzy, lecz także m.in. reżyserzy, operatorzy kamer, garderobiane, scenografowie, cały pion techniczny odpowiedzialny za światło, dźwięk, efekty specjalne, statyści, kaskaderzy. I właśnie ludziom związanym z filmem poświęcona jest zbiór opowiadań Radosława Piwowarskiego.
"Sceny rozbierane" Radosława Piwowarskiego to historie towarzyszące powstawaniu filmu i inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Opowieści związane są z życiem i pracą twórców filmowych. Autor przybliża kulisy kina, życie gwiazd, ich codzienne życie i kariery. Książka składa się z 21 historii o tajemniczych tytułach - m.in. "Piersi", "Aleją gwiazd idziemy", "P-synchrony", "Valentinowe łoże" i "Trzecia śmierć Cassanovy".
Z opowiadań można dowiedzieć się, jak kończą się wielkie kariery i rodzą wielkie gwiazdy. A także, co dzieje się w hotelu czy garderobie, jak życie prywatne miesza się z tym filmowym. Historie są różnorodne i niejednokrotnie bywają bardziej fascynujące niż sam film.
Nie można przejść obojętnie wobec opowieści "Happy end" - o matce reżysera, która koniecznie chciała, by zmienił on zakończenie swojego filmu - nawet kosztem własnego pogrzebu. Niezwykle zabawne były opowiadania "Piersi" - o cnotliwej debiutującej aktorce, która chciała powtarzać sceny rozbierane oraz "Winda" - o aktorze alkoholiku, który miał swojego anioła stróża, pilnującego go, by był trzeźwy na czas kręcenia filmu. Nie będę przytaczać więcej przykładów, bo zepsułabym zabawę czytelnikom.
Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem. Radosław Piwowarski kreśli swoje opowieści niczym kadry z filmu. I robi to bardzo sprawnie - aż trudno uwierzyć, że to jego debiut. Przedstawione historie są miejscami zabawne, miejscami smutne, a ich zakończenia zaskakujące.
Radosław Piwowarski wie, o czym pisze. W końcu odkrył i wykreował plejadę gwiazd polskiego kina, m.in. Katarzynę Figurę, Krystynę Feldman, Annę Przybylską, Marię Seweryn, Małgorzatę Sochę, Roberta Gonerę, Andrzeja Zielińskiego, Piotra Siwkiewicza i Arkadiusza Janiczka. A jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze - także na planie filmowym.
Polecam tę książkę miłośnikom opowiadań inspirowanych faktami, osobom ciekawym, jak powstają filmy oraz miłośnikom Radosława Piwowarskiego i jego dzieł.