SB-ek na drabinie „Błędnego koła”

SB-ek na drabinie „Błędnego koła” - jest bardzo realistyczną, sensacyjną, intrygującą i wielowątkową powieścią, o dynamicznej akcji. Prezentuje fascynujące przygody młodego porucznika Służby Bezpieczeństwa PRL. Typowego polskiego Czekisty, Dzierżyńszczaka i Janczara, a jednocześnie człowieka prostodusznego, czasami sprawiającego wrażenie trochę naiwnego. Oficera, który ma za sobą odpowiednią „obróbkę” między innmi ideowo-polityczną i ciekawe doświadczenia uzyskane w wyniku służby: wojskowej, milicji kryminalnej, szturmowca i operacyjnej służb specjalnych. W tym różnych szkół i kursów wojskowo – milicyjnych. Człowieka bezkompromisowego, w naiwnej wierze w ideały, zwłaszcza wierności i honoru, trzymającego się kardynalnej zasady Dzierżyńskiego – „Chłodna głowa, gorące serce i czyste ręce”. Szaraczka, który starając się unikać monotonni spokojnego życia, zostaje uwikłany, między innymi w: wielką politykę; niemniejszą miłość pozamałżeńską, z zagadkową aktorką cyrkową i równie tajną operację SB o kryptonimie „WULKAN”. Akcję, której celem jest dotarcie do podziemnych, pohitlerowskich, tajnych obiektów, na Dolnym Śląsku, w których mają się znajdować materiały do produkcji broni atomowej, a także cenne depozyty kruszców i kamieni szlachetnych, walorów pieniężnych oraz dzieł sztuki ukrytych przed zakończeniem II Wojny Światowej, na polecenie władz III Rzeszy. Mienie, które funkcjonariusze SB, upadającej PRL, zamierzają wykorzystać do wsparcia przewidywanej walki politycznej.

Akcja powieści toczy się w okresie od listopada 1988 r. do lipca 1990 r., w czasach: kolejek sklepowych, protestów, strajków, „Okrągłego Stołu”, Wyborów, upadku „przewodniej siły narodu” – PZPR, przemian gospodarczych, transformacji ustrojowej w Polsce i demontażu SB. Zawiera również elementy retrospektywne, między innymi okresu Stanu wojennego. Opisane tu wydarzenia mają prawdziwe tło historyczne, wiele autentycznych postaci, w tym bohatera powieści i rozgrywają się w rzeczywistej scenerii, doskonale oddającej klimat tamtej epoki. Akcja toczy się głównie na terenie Szczecina, Wrocławia oraz kilku innych miast i miejsc Dolnego Śląska, z zachowaniem dawnych nazw ulic, w środowisku funkcjonariuszy komunistycznych służb specjalnych, ich tajnych współpracowników oraz przeciętnych obywateli Polski Ludowej, zwłaszcza poligrafów i drukarzy. Zawiera mnóstwo materiału poznawczego, szczególnie z zakresu realiów schyłku PRL i jej organów bezpieczeństwa. Powieść ta, jest swego rodzaju relacją percepcji przeobrażeń ustrojowych zachodzących w Polsce, zwłaszcza w latach 1988 – 1990, mentalności polskiej; ich interpretacji, reakcji na nie, liniowych funkcjonariuszy operacyjnych SB na szczeblu wojewódzkich urzędów spraw wewnętrznych i szarych obywateli, a także i związanych z tym refleksji autora.

Informacje dodatkowe o SB-ek na drabinie „Błędnego koła”:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2017-04-25
ISBN: 978-83-7900-787-5

Kup książkę SB-ek na drabinie „Błędnego koła”

SB-ek na drabinie „Błędnego koła” - opinie o książce

Alfabet polifoniczny