Książka "Sarmackie krajobrazy. Głosy z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski" powstała z inicjatywy S. Fischer Stiftung i Kulturkreis der Deutschen Wirtschaft im BDI e.V. we współpracy z Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung i ukazała jednocześnie w Niemczech (S. Fischer Verlag, Frankfurt nad Menem) i w Polsce.
Mawia się, że położenie geograficzne i rok urodzenia wyznaczają ludzki los. Gdzież w minionym stuleciu, przynajmniej w Europie, twierdzenie to sprawdzałoby się bardziej niż w środkowo-wschodniej jej części? Na obszarze zwanym niegdyś Sarmacją, rozpościerającym się według Ptolemeusza od Litwy przez Polskę i Białoruś po Ukrainę i od Morza Czarnego po Bałtyk, według Miechowity zaś od Wisły aż do Morza Kaspijskiego, prawie nigdy nie można było zakorzenić się na dobre. Ziemia rodzinna była - czasami parokrotnie w życiu jednego pokolenia - jedynie miejscem rozpoczęcia tułaczki, obce miejsca musiały stać się ojczyzną. Często też, nie ruszając się z miejsca, człowiek bywał na przestrzeni swojego życia obywatelem kilku krajów.
W tomie "Sarmackie krajobrazy" autorzy z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski piszą o doświadczeniu emigracji, wykorzenienia, poszukiwania ojczyzny, a także o stereotypach i uprzedzeniach, od stuleci kształtujących pejzaż mentalny tej części naszego kontynentu.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 544
Seksualna odyseja malarza i poetki, rozgrywająca się na Ukrainie i w Ameryce końca XX wieku. Niby w średniowiecznym misterium, bohaterka przechodzi przez...
Zbiór opowiadań znanej ukraińskiej pisarki, autorki bestsellerowych i kontrowersyjnych badań terenowych nad ukraińskim seksem, zadziwia doborem tematów...