Samobójstwo. Studium z socjologii

Ocena: 6 (1 głosów)
Samobójstwo, dzieło z 1897 roku, należy do wielkiej klasyki socjologii. Durkheim odkrył, że natężenie samobójstw zależy od stanu więzi społecznych, integracji i kontroli społecznej. Wykazał, że nawet akt tak osobisty, jak samobójstwo, ostateczne odejście jednostki ze społeczeństwa, jest uwarunkowany społecznie. Przekonał, że istnieje swoista rzeczywistość społeczeństwa i że socjologia ma własny przedmiot. Samobójstwo jest pierwszą nowoczesną książką socjologiczną: Durkheim połączył obserwację i refleksję, stworzył teorię, która zebrane fakty wyjaśniła i wskazała kierunki przyszłych badań.

Od stu lat pokolenia socjologów uczą się z Samobójstwa, na czym polega metoda socjologiczna i jaka jest natura więzi społecznej, czym jest socjologia i czym jest społeczeństwo.

Informacje dodatkowe o Samobójstwo. Studium z socjologii:

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Data wydania: 2011-01-03
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-7737-004-9
Liczba stron: 508

więcej

Kup książkę Samobójstwo. Studium z socjologii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Samobójstwo. Studium z socjologii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2015-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Jedna z ciekawszych książek socjologicznych. Dokładna analiza przyczyn samobójstwa, każda hipoteza naukowo potwierdzona lub obalona, różne czynniki zestawione zostały w tabeli z danymi statystycznymi. Powszechne opinie, na przykład dotyczące wpływu temperatury, alkoholu, biedy, okazują się mitami. I, mimo ze książka została napisana dwa wieki temu, to myślę, że wnioski określające dominujący wpływ czynników społecznych -zarówno tych skłaniających do samobójstwa, jak i ochraniających przed nim - są aktualne. Na podstawie danych wyodrębnione zostały trzy - cztery główne rodzaje samobójstw: egoistyczne, altruistyczne, anomiczne i fatalistyczne (choć to ostatnie tylko wspomniane ze względu na zbyt małą ilość dostępnych informacji). Oglądając wiadomości widzimy, że także współcześnie zdarzają się wszystkie te rodzaje samobójstw, jednak przydałyby się aktualne badania na ten temat, ponieważ ewolucja kultury, rozwój techniki, równouprawnienie płci, itd, zdecydowanie odmieniły warunki życia, relacji społecznych, itd. Warto jednak pamiętać, zwłaszcza w dobie rodzin "dwa plus jeden" i stosunkowo częstych altruistycznych samobójstw młodych ludzi (upokorzonych uczniów gimnazjum itp.), o tym, że gęsta rodzina, nawet jeśli biedna, jest czynnikiem chroniącym przed samobójstwem.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy