Iluż to jest ludzi szczerze pobożnych, którzy dziękują Bogu codziennie za to, że zdążyli na autobus albo że zdołali załatwić trudną sprawę - ale Mu jeszcze nigdy naprawdę nie podziękowali za Wcielenie Chrystusa?
Ta książka to odpowiedź Autorki w dyskusji, którą wywołała jej wcześniejsza publikacja Oślica Balaama. Dotyczy ona m.in. Kościoła i losu Kościoła w takiej mierze, w jakiej on zależy od postawy i sposobu myślenia kapłanów (...) w kwestii liturgii, w kwestii teologii i (...) chodzi tu głównie o to, co najważniejsze, o postawę kapłana - czy też wcześniej jeszcze seminarzysty - wobec Boga.
I dodaje: Więc tak: ja, oślica Balaama, jestem tu jakby głosem – nazwijmy to – terenu, który prosi o duszpasterzy osobowo zafascynowanych osobowym Bogiem. Potrzeba nam żywej teologii, opartej na fascynacji prawdą, i to prawdą objawioną, najważniejszą, dotyczącą Trójcy Świętej; potrzeba przykładu miłości nie uczuciowej ani słownie deklarowanej, ale widocznej w codziennych wyborach; potrzeba znajomości praw rządzących życiem modlitwy, a to dla uniknięcia zarówno jego załamania się, jak i dziwactw liturgicznych (i teologicznych), o których już pisałam.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec
Data wydania: 2018-06-01
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 94
Język oryginału: polski
Przez kilkanaście wieków zakonnice słuchały kazań, konferencji, rekolekcji, pouczeń, a zawsze w pokornym milczeniu, jak te nieme bydlątka: cokolwiek...
Przed wiekami ludzie ze świata udawali się do pustelników po słowa mądrości, które wedle ich wiary zawierały owoc bezpośredniej kontemplacji...
Przeczytane:2021-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Szacun za szczerość i odwagę