"Nasz dzisiejszy antysemityzm, w jakiś sposób zapewne zakodowany w genach, ma czystą, abstrakcyjną postać antysemityzmu francuskiego i dlatego wiele można z niego zrozumieć czytając książeczkę Sartre'a." (ze Wstępu)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1957 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 147
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Jerzy Lisowski
Jean-Paul Sartre i Maurice Merleau-Ponty to najważniejsi francuscy przedstawiciele filozofii egzystencjalizmu. W 1945 r. obaj zakładają ,,Les Temps Modernes"...
Przeczytane:2022-10-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Żydzi, Holokaust , Antysemityzm ,
Francuski autor tej cienkiej książeczki (posiadam wydanie z 1957 roku) próbuje odpowiedź na pytanie kim jest antysemita. Są to rozważania psychologiczne na temat kwestii żydowskiej. Sartre'a skupia się na Francji, ale nie tylko, również wspomina m.in. o Polsce.
Ale czym ma się różnić antysemita francuski od polskiego? Chyba niczym.
Antysemita i tak za całe zło na świecie obwinia Żydów.
Według autora:
(Antysemita) "To po prostu człowiek, który się boi. Nie Żydów oczywiście - samego siebie, swego sumienia, swojej wolności, swoich instynktów, swojej odpowiedzialności, samotności, zmiany, społeczeństwa i świata - jednym słowem wszystkiego, tylko nie Żydów. Jest to tchórz, który przed samym sobą nie chce się przyznać do swego tchórzostwa; morderca, który powściąga swoje mordercze instynkty nie mogąc jednak nad nimi zapanować i który, pomimo wszystko, odważa się zabijać tylko symbolicznie albo też wśród anonimowego tłumu; malkontent który nie waży się zbuntować w obawie przed konsekwencjami swego buntu".