Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-12-07
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 192
Na wstępie zaznaczę, że książka "Rówieśnik komputera" porusza temat konfliktu na linii ojciec-syn. Powieść dotyka również kwestii homoseksualizmu. Równolegle jest protestem przeciwko nietolerancji. Sięgnęłam po nią, ponieważ zachęcił mnie opis na obwolucie. Niestety tytuł całkowicie niedopasowany do treści, wręcz mylący.
Fabuła osadzona w czasach komunistycznych. Władysław nie chce zgodzić się na współpracę z SB mimo szantażu. Żeni się z Małgorzatą, rodzi mu się bardzo oczekiwanypierworodny syn - Mirek. Mieszkają w Poznaniu na zaadaptowanym strychu. Dobrze im się powodzi: mają samochód, telefon stacjonarny. Władysław jest radiotechnikiem i prowadzi własną firmę. Lata mijają. Syn dorasta i również przejawia zdolności do nauk ścisłych. Ojciec jest z tego powodu bardzo dumy, ponieważ zawsze o tym marzył. Jednak gdy chłopak wkracza w okres dojrzewania okazuje się, że pociągają go mężczyźni. Z początku młodzieniec nie jest świadomy swojej inności. Ale jego ojciec domyśla się, że syn ma skłonności homoseksualne i relacje pomiędzy nimi stają się nagle wrogie. Władysław nie akceptuje seksualności syna. Zastrasza go, a nawet grozi mu śmiercią...
W książce ukazany jest wizerunek złudnie typowej rodziny, która żyje w czasach PRL-u, niestety pozorną idyllę rujnuje postawa Władysława, który nie jest w stanie zaaprobować odmiennych preferencji seksualnych swojego syna. Pisarz konstruuje fabułę w książce wokół skłonności homoseksualnych Mirka, lecz nie przeważają one w powieści. Ważnym wątkiem autor uczynił w tej książce antagonizm pomiędzy ojcem i synem, który nawarstwia się podczas czytania powieści co kusi czytelnika do zapoznania się z nadchodzącymi etapami książki.
Homoseksualizm Mirka ukazany jest w sposób bardzo delikatny bez zbędnej ekscytacji, szokowania. Alan Bielecki przybliżył dramatyczne dzieje nastolatka, który jest dopiero w trakcie odkrywania swojej seksualności.
Język powieści prosty, w większości są to dialogi. Wielką zaletą tej pozycji są akapity opisujące przyrządy techniczne doby PRL-u. Bardzo ciekawie autor również scharakteryzował fakty tamtych lat. Wykorzystał ku temu opis skostniałych poglądów ludzi żyjących w tamtych czasach na temat homoseksualizmu.
Książka edukuje, rozczula. Ukazuje również okres dojrzewania niezłomnego nastolatka, dzięki któremu możemy powrócić do przeszłości. Interesująca powieść z silnym naciskiem przeciw nietolerancji, uprzedzeniom, wrogości.
Powieść przeczytałam bardzo szybko. Spodobała mi się i mam nadzieję, że w przyszłości natknę się na równie interesującą pozycję. Zakończenie bardzo zaskakujące.
Ocena: 2, Chcę przeczytać, 52 Książki - 2014 rok, Mam,
Ciężko przychodzi mi pisanie, kiedy muszę oceniać coś, co okazuje się być inne, niż oczekiwałam i inne, niż zapowiedziano. Z oporami zabieram się do wylania na papier moich spostrzeżeń i myśli związanych z lekturą książki Alana Bieleckiego „Rówieśnik komputera”. Miała być walka z homofobią i podobno jest. Ale ja nie kupuję tego w tej formie. Z pewnością wielu nie zgodzi się z moją opinią, ale dla mnie książka która walczyć miała z uprzedzeniami, jest właśnie uprzedzeń pełna. Ale o tym za chwilę.
O tym, że ciężkie jest życie homoseksualistów nie musi przekonywać mnie nikt. Homofobia toczy nasze społeczeństwo, skazując ludzi na szykany, upokorzenia, społeczną alienację, ale jest to problem na dłuższą rozprawę. Dlatego ucieszyłam się, kiedy w moje ręce trafiła książka Alana Bieleckiego „Rówieśnik komputera” podejmująca ten drażliwy temat. Szybko jednak zainteresowanie zamieniło się w rozczarowanie.
Początek historii jest słaby. Akcji brak, wydarzenia rozmywają się. Autor zapewne chciał pokazać środowisko z którego pochodzi bohater, ale zabrakło tu pomysłu i polotu. Zamiast zwyczajności jest nuda. Można uznać to za niepotrzebne lanie wody, choć prawdopodobnie autor chciał dowieść, że Mirka (główny bohater „Rówieśnika…”) łączyły z ojcem od samego początku trudne relacje oraz to, że chłopak od początku był wrażliwszy, miał słabszą konstrukcję. Co prawda akcja z czasem delikatnie przyspiesza, kiedy Mirek zaczyna wchodzić w okres dojrzewania, poznawać siebie i swoją seksualność. Problem polega na tym, że nie dojrzewa autor. Nadal pisze słabo. Nadal mamy do czynienia z drętwą narracją, sztucznymi dialogami i słabym stylistycznie tekstem. Nie ma to wiele wspólnego z dobrą literaturą.
Jedno nie podlega dyskusji. „Rówieśnik komputera” to książka o dojrzewaniu, odkrywaniu seksualności, szukaniu akceptacji, tożsamości. To również historia o błędach wychowawczych, braku umiejętności rozmawiania z dziećmi, kiepskiej edukacji seksualnej, braku tolerancji. W zasadzie zawiera wszystko to, co być w niej powinno. Wydawało by się więc, że powinna mieć inny wydźwięk. A we mnie wywołała reakcje odwrotne do zamierzonych. Homofobem nie zostałam, ale książkę uznałam za przynoszącą więcej szkody niż pożytku.
Dla wcale nie jest ona ku przestrodze. Nie uczy tolerancji, a utwierdza stereotypy, niestety. Zamiar z pewnością autor miał inny. O dziwo, polecana jest przez ruch LGBT, ale w moim odczuciu bardziej ruchowi szkodzi, niż pomaga. Krew mnie zalewa, kiedy osoby heteroseksualne, które ze względu na swój światopogląd nie akceptują homoseksualizmu, nie zaś osób homoseksualnych, traktowane są jak wyrwane wprost ze średniowiecza przygłupy. Taki sposób przedstawiania kogokolwiek, jest takim samym uprzedzeniem, jakim obdarzane są osoby o innej niż heteroseksualna orientacja. Absolutnym zaś szczytem tej fobii jest zdanie: „Kurwa mać! Dzisiaj Chrystus cierpiał na krzyżu, a ja tu kiełbasę wpierdalam!” Żałosne to i jeszcze raz żałosne! Pominę milczeniem fakt, że obraża jednocześnie osoby wierzące. Niezrozumiała jest też dla mnie scena masturbacji. Czyżby osoby heteroseksualne robiły to w inny sposób? Bardziej wyszukany, czy wręcz przeciwnie? Zastanawia mnie więc po co ta scena? Nie widzę w tym ani nic niezwykłego, ani bulwersującego.
Książkę podsumuję następująco: Dobra tematyka, aktualny i nadal wzbudzający mnóstwo emocji problem, zabrakło jedynie, albo raczej aż, dobrego wykonania. Słabe.