Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów

Jest to książka o rzeczach, które przetrwały na przekór historycznym zawieruchom, o przedmiotach bezpowrotnie utraconych, lecz których legenda jest żywa, a także o tych, które trwają nikomu niepotrzebne. Jest to także książka o ludziach, którzy odeszli, zostawiając swoje historie zapisane w urzędowych aktach, listach, dziennikach i notatkach. O pamięci z trudem odzyskiwanej i o zdjęciach wywołujących dziś ogromne wzruszenie. Zachowane przedmioty stały się dla autorki pretekstem do opowiedzenia historii ich właścicieli - jej przodków. Te mikro-historie, wpisane w szerszy kontekst, stanowią część wielkiej historii, o której też jest w książce mowa. Niektóre z opisywanych obiektów są naprawdę cenne, inne mają znikomą wartość materialną, za to ogromną wartość emocjonalną. Uwaga i czas poświęcony przez autorkę na odtworzenie historii rodzinnych pamiątek-symboli wydobyły je ze ,,zwyczajności" trwania, nadały im rangę i podkreśliły długo niedocenianą wartość.

Informacje dodatkowe o Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2021-11-04
Kategoria: Hobby

Kup książkę Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów

Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów - opinie o książce

Przepięknie wydany album, z czego słynie Wydawnictwo Arkady, zabiera nas w świat antykwarycznych perełek. I mówiąc antykwarycznych, nie mam na myśli, tylko książek, ale również bibelotów i przedmiotów użytkowych.

Autorka Joanna Hübner-Wojciechowska jest dr historii sztuki, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Paris III. Autorka publikacji z zakresu historii sztuki m.in. ,,LATA 60. XX WIEKU. SZTUKA UŻYTKOWA. Przewodnik dla kolekcjonerów", ,,ART DECO. Przewodnik dla kolekcjonerów".

,,Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów" to połączenie przewodnika dla kolekcjonerów z biografią rodzinną. We wstępie możemy przeczytać, że to ,,książka o kolekcjonowaniu wspomnień, fascynująca podróż do własnych korzeni". Autorka ma to szczęście, że rodzinnym pamiątkom udało się przetrwać wojenne zawieruchy. Właściwie opowieść o rodzinie z obu stron; na wklejkach na wewnętrznych stronach okładki możemy znaleźć drzewa genealogiczne; jest pretekstem to opowiedzenia o pamiątkach zgromadzonych po przodkach. Od zdjęć, przez pocztówki, albumy na zdjęcia, ręcznie wyszywane ręczniki i makatki, koronki, ceramikę, szkło po biżuterie wszelkiego rodzaju, w tym sekretniki, kamee, kolarety, aż po pamiątki ,,wielkogabarytowe", czyli meble. Wśród pamiątek znajdziemy też dokumenty, dziesiątki dokumentów, od tych urzędowych typu świadectwo chrztu czy ślubu, przez książeczki wojskowe, po zwykle kalendarze z zapiskami. Wszystko to okraszone historią ich właścicieli, często okoliczności, w jakich przedmiot znalazł się w rękach rodziny.

,,Rodzinne pamiątki. Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów" to nie tylko przewodnik dla kolekcjonerów, w którym autorka wskazuje, co na antykwarycznym rynku znajduje nabywców (a nawet wskazuje orientacyjne ceny). Dzięki temu albumowi możemy również prześledzić zmieniające się przez dziesiątki lat mody. Mody, które lubią wracać lub są ponadczasowe.

We wstępie Autorka zauważa ,,proceder pozbywania się pamiątek rodzinnych jest zjawiskiem stosunkowo nowym." i radzi, zwłaszcza nam, młodym, którzy ,,uporządkowujemy" mieszkania po zmarłych krewnych ,,zamiast bezrefleksyjnie wyrzucać odziedziczony spadek na śmietnik, należy spróbować coś sprzedać (...) Nawet stare zdjęcia pochodzące ze znanych pracowni fotograficznych, archiwalne numery czasopism, stare druki ulotne czy pocztówki itp. mają swoją rynkową wartość."

Serdecznie polecam ten album nie tylko historykom sztuki, studentom ASP czy historii sztuki, ale zwykłym osobom, które muszą się zmierzyć z decyzją czy serwis po babci wyrzucić na śmietnik, czy wystawić na jednej z platform sprzedażowych. A może ten niepozorny serwis to perełka z jednej z już nieistniejących ceramicznych manufaktur?

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung