Rankor

Ocena: 5.5 (2 głosów)

To, co się wydarzyło i od czego zaczął się cały proces, niektórzy najpierw określali mianem Wielkiej Zmiany, potem większość nazwała to Rankor. Istnieje świat przed oraz po Rankor. Głód, bezprawie, kanibalizm. Las, który nie chce oddać mięsa – jedynej waluty funkcjonującej w obecnej rzeczywistości. Deszcz tnie skórę do krwi, upały są śmiercionośne, zwierzęta zdziczały, a rośliny stały się trujące. Świat przestał współpracować z człowiekiem, a człowiek w tym świecie chce tylko jednego – przetrwać.

Przetrwać chcą także Jackie i Pini, którzy pewnego wieczoru zatrzymują się w karczmie na skraju lasu. Barman nie przyjmuje od nich pieniędzy, chce, żeby zapłacili mięsem. Kiedy chłopak idzie do lasu zapolować, do Pini przysiada się facet imieniem Charles. Mówi, że las nie odda Jackiemu mięsa, a do rana Jackie sam będzie mięsem.

Czy tak się stanie? Czy Jackie wróci? Kim jest Charles? Co kryje się za linią lasu? I czy ktokolwiek przetrwa w świecie po Rankor?

Informacje dodatkowe o Rankor:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-11-15
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788396965004
Liczba stron: 248
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Rankor

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rankor - opinie o książce

Autorka wykreowa dla nas futurystyczną wizję świata po Wielkiej Zmianie - wydarzeniu, które ludzkość nazywała Rankor. To nie jest już rzeczywistość tak dobrze nam znana... Człowiek postrzegający dotąd siebie jako pana i władcę przyrody, musi teraz walczyć z jej siłami o przetrwanie. Natura już nie daje, ona zabiera. Deszcz rani skórę niczym szklane odłamki. Nie działa praktycznie nic, prąd dostępny pozostał tylko w większych miastach. Mięso stanowi teraz walutę przetargową, ale żeby je zdobyć trzeba wyruszyć do lasu dzielnie broniącego tego, co do niego należy. Ryby zaczęły być trujące, a ziemia przestała wydawać plony, co wpływa na rozwój chorób. Ruszyła masowa produkcja syntetycznego jedzenia, jednak nie jest ono w stanie wyżywić wszystkich potrzebujących. Z tego powodu szerzy się kanibalizm, postępuje przestępczość i handel kobietami... Przerażająca perspektywa prawda? Ale kto wie czy nie zbliżona do tego, co nas czeka w przyszłości, jeżeli nie zaczniemy szanować natury, jeśli nie przestaniemy jej po prostu bezmyślnie niszczyć...

 

To opowieść o przyjaźni, miłości, ale też o pokonywaniu własnych słabości i lęków, poszukiwaniu sensu życia, wybeczeniu czy zemście, która na pewno nie jest wartością, na której warto opierać swój świat. Jednak najważniejszym według mnie motywem tej książki jest człowieczeństwo. W obliczu zagłady to pojęcie dla wielu jednostek przestaje istnieć. Stają się one niczym najdziksze zwierzęta, zrobią wszystko, bo tylko przetrwać. To właśnie w sytuacji zagrożenia z ludzi wychodzą najgorsze rzeczy. Ta pozycja to znakomite studium nad naturą człowieka, obnażająca jego największe wady oraz najstraszniejsze poglądy. 

 

To świetna lektura w klimacie apokaliptycznym, wciągająca od pierwszych stron. Intryguje, budzi cały szereg emocji, ale przede wszystkim zmusza do głębszych przemyśleń nad przyszłością naszą i naszej planety. Wśród tej całej fantastycznej otoczki znajdziecie całą masę tematów, które każą zastanowić się nad ludzką psychiką, światopoglądem czy motorem napędowym postępowania. Pozwala też zdefiniować wiele istotnych kwestii, na które zbyt często nie zwracamy uwagi, a które są nierozerwalną częścią naszej egzystencji. Mi osobiście ta książka przypadła do gustu i gorąco polecam ją Waszej uwadze.

 

 

 

Link do opinii

Przeczytałam ,,Rankora" i totalnie nie wiem od czego zacząć swoją recenzję. Mam w głowie tyle, że nie potrafię tego ubrać w słowa. Zacznę może od takiego prozaicznego pytania - czy wiecie co oznacza słowo RANKOR? Ja też nie wiedziałam! Pomyślałam, że wypada to wiedzieć zanim zacznę czytać. Poszukałam jego znaczenia w czeluściach internetu. Otóż, „rankor” to tak po prostu silne uczucie gniewu, złości lub żalu.

Rankor możemy odczytać w znaczeniu przekory, waśni, gniewu. To wyraz wyjęty z łaciny, w której oznacza rzecz zgorzkłą lub śmierdzącą, a w przenośni starą nienawiść, zawiść, zażartość.

Teraz, gdy już znam etymologię tytułu, w skrócie mogę powiedzieć Wam o czym jest ta książka. Historia pokazuje jak natura zemściła się na człowieku za jego działania. Kiedyś piękna, pachnąca świeżością i roślinnością, przeobraziła się w coś, czego nie potrafił sobie wyobrazić zwykły człowiek. Lasy były kiedyś cudowną odskocznią od zgiełku miejskiego, teraz są śmiertelną pułapką, z której nie każdy potrafił wyjść. Natura przeobraziła się w Rankor. Opanował nie tylko roślinność, ale także zwierzęta, które pod jego wpływem stały się agresywne i wystąpiły przeciw człowiekowi. Słońce i niebo niegdyś piękne, teraz w niczym nie przypominały tego z przeszłości. Kiedy padał deszcz, nie był on taki zwykły, który jedynie potrafił przemoczyć do suchej nitki; teraz potrafił zabić, każda kropla to mały sztylet, który wbijał się boleśnie w ciało.

Wszystko to wygląda jakby natura podjęła walkę z człowiekiem, oczywiście nierówną walkę, bo człowiek ma bardzo niewielkie szanse na przeżycie w świecie gdzie nie ma co jeść, bo „pokarm” zwyczajnie się zbuntował. W takich warunkach przyszło żyć naszym bohaterom, którzy z narażeniem życia walczyli o każdy dzień. Nie tylko Matka Natura się zmieniła. Człowiek niestety też, chcąc się przystosować do panujących warunków, musiał się poddać tym zmianom. Niejednokrotnie stał się brutalnym łowcą, który zrobi wszystko by zaspokoić podstawowe potrzeby.

W takich okolicznościach poznajemy naszych bohaterów - Jackiego, który wędrował ze swoją wyjątkową towarzyszką Pini. Kobieta to jednooka albinoska, która we wczesnym dzieciństwie została okaleczona dla pieniędzy. Nasza para probuje przeżyć każdy dzień, na nowo walcząc ze zbutowaną przyrodą. Wędrując dotarli do miejsca, gdzie mogli przenocować. Jednak, żeby zdobyć pokój, trzeba zapłacić. W Rankor walutą stało się mięso. A żeby zdobyć mięso, trzeba było polować w lesie, który w tym samym czasie poluje na człowieka. Jackie wiedział, że musi zdobyć zapłatę. Pożegnał się z partnerką i wszedł w las. W tym samym czasie kiedy mężczyzna polował, Pini czekała i obserwowała otoczenie. Właśnie wtedy dosiadl się do niej mężczyzna, który zaproponował, że się nią zaopiekuje, gdyby Jackie nie wrócił.

Czy Jackie wyszedł z lasu? Czy Pini przyjmie ofertę nieznajomego mężczyzny?

To była naprawdę świetna książka. Akcja rozpoczyna się praktycznie od początku. Nie zwalnia. Po drodze poznajemy mnóstwo bohaterów, każdy jest inny, ale ich postacie są dopracowane w najmniejszym szczególe. Bardzo dużo się dzieje w fabule. Wszystko jest tu dopracowane. Bohaterowie to wyraziste i mocne postacie. Nawet te słabe kobiety mają ogromną siłę by walczyć o życie. Opisy zranionej i walczacej przyrody są bardzo realne i zmuszają do myślenia.

Jednego zdarzenia nie wybaczę Ci Paulina! Ty już wiesz o czym piszę. Zakończenie? Hmmm Wg mnie jest otwarte, jakby Autora zostawiła sobie furtkę, by napisać ciąg dalszy.

Pisarka w swojej książce, pokazała nam do czego mogą doprowadzić działania człowieka. Przecież to, co robimy uderza w naturę, roślinność i zwierzęta. To też są organizmy żywe, które odczuwają naszą ingerencję w swoją mikroflorę, a to im się może bardzo nie podobać. Paulina pokazała jak ekosystem potraktował człowieka niczym wirusa, zło, które trzeba za wszelką cenę unicestwić.

Przesłanie jest jasne - zastanów się człowieku czy musisz tak bardzo wyczerpywać cierpliwość naszego pięknego otoczenia. Ona w końcu się zbuntuje i nastąpi nasz RANKOR. Potraktuj tę książkę jak przepowiednię, jak przestrogę.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Autorki. Było ono bardzo udane i niesamowite. Dziękuję Ci za możliwość objęcia patronatem Twojej książki. To napisana wyjątkowo realnie historia, która mam nadzieję nigdy się nie spełni.

Polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2023-10-29,

Nie jest za późno, aby zająć się science fiction, jeśli nigdy wcześniej tego nie czytałeś. Jeśli nadal nie jesteś pewien, przyjrzyjmy się, dlaczego warto przeczytać „Rankor”.

Dokąd zmierza ludzkość?

Paulina Miękoś-Maziarska przedstawia nam pełną napięcia opowieść o groźnej wizji przyszłości.

Jackie Jr i jednooka albinoska o imieniu Pini, aby spędzić noc w przydrożnym barze, muszą zapłacić nie pieniędzmi, a mięsem z lasu. Kiedy mężczyzna wyszedł zapolować na zwierzynę, do dziewczyny przysiadł się niejaki Charles, który zasiał ziarno strachu.

Walka o przetrwanie. Fizyczna przygoda ratowania własnego życia. Autorka z niszczycielską szczerością przedstawia mentalną przygodę przetrwania wszystkich tortur i rozdzierających serce strat, jakie się z tym wiązały. W książce jest mnóstwo momentów, kiedy serce podchodzi do gardła i... boisz się czytać dalej.

Los cywilizacji wisi na włosku w miarę rozwoju bitwy. Ta fascynująca powieść zanurza czytelnika w równoległe światy i wiele możliwości. Zagłębia się w tematykę miłości, zaufania i nadziei, demaskując jednocześnie bezpośrednie niebezpieczeństwo, które zagraża całej ludzkości. Przeczytajcie! 🔥

Link do opinii
Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-12, Przeczytałam,
Inne książki autora
Cmyk
Paulina Miękoś-Maziarska0
Okładka ksiązki - Cmyk

W starej drukarni CMYK czwórka przyjaciół rozpoczyna dramatyczną podróż przez apokaliptyczny świat pełen niezrozumiałych niebezpieczeństw. Książka jest...

Lea
Paulina Miękoś-Maziarska 0
Okładka ksiązki - Lea

...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy