Puszcza Knyszyńska

Czy krajobraz może być wesoły? Taka właśnie jest, zdaniem autora, Knyszyńska. Puszcza pełna strumieni, pagórków, mokradeł i niecek, w których stoi woda. Różnorodne są również głosy, które Średziński zebrał na potrzeby tej książki. O puszczę pytał między innymi archeologów, historyków, przyrodników oraz ludzi, którzy w śródleśnych osadach zapuścili korzenie. Każdy z wątków jego opowieści to drzewo, wszystkie razem stanowią las. I to taki, z którego nie chce się wychodzić.

Adam Robiński, dziennikarz, autor reporterskich książek, m.in. Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów

Jest taka puszcza, wciśnięta między Puszczę Białowieską a Puszczę Augustowską, która przez kilka wieków pozostawała w cieniu tej pierwszej. Jest to las wyjątkowy, jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce, gdzie znajdziemy „góry”, bagna i dzikość pod okapem starych drzew. Nie bez powodu Jacek Bromski wybrał to miejsce, osadzając w nim akcję filmów z cyklu „U Pana Boga”. Niedaleko stąd do Warszawy, Grodna i Wilna. Jeszcze bliżej do Białegostoku, z którego pochodzę. Postanowiłem o tej puszczy napisać. Skradła mi serce już w dzieciństwie i do dziś ta miłość trwa. Ta książka to owoc tej miłości. Puszcza Knyszyńska na nią zasługuje. I na Twoją uwagę też. Przeczytaj i przyjedź, a odkryjesz znacznie więcej niż byłbym w stanie o tym lesie napisać.

PAWEŁ ŚREDZIŃSKI

Czy w Puszczy Knyszyńskiej praktykowane były obrzędy szamańskie?

Czy zamieszkiwali ją Jaćwingowie?

Którędy przez puszczę wędrowali powstańcy?

Czy woda z puszczańskich źródlisk jest zdatna do picia?

Które fragmenty puszczy przypominają lasy tropikalne?

Ile rzek płynie przez puszczę?

Ile gatunków grzybów w niej rośnie?

Jak grube jest najgrubsze puszczańskie drzewo?

Kim jest borodziej próchnik, a kim dostojka eunomia?

I gdzie szukać puszczy w Puszczy Knyszyńskiej?

Informacje dodatkowe o Puszcza Knyszyńska:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022 (data przybliżona)
Kategoria: Inne

Kup książkę Puszcza Knyszyńska

Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma
Paweł Średziński0
Okładka ksiązki - Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma

Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma to reportaż opowiadający o podróżach, które zajęły Pawłowi Średzińskiemu dziesięć lat życia. Do Syrii pojechał...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung