reklama

Pułapka za Czeremoszem

Klęska w kampanii wrześniowej 1939 r., spowodowana uzgodnioną pomiędzy naszymi sąsiadami agresją na Polskę, wymusiła na najwyższych władzach cywilnych i wojskowych, grupach walczących do niedawna żołnierzy WP oraz tysiącach osób cywilnych ewakuację do zaprzyjaźnionej z Polską Rumunii. Zamierzano stamtąd dostać się do Francji i kontynuować walkę z Niemcami. Nadzieje te okazały się płonne. Rumunia - państwo neutralne, a dodatkowo naciskane przez Niemcy - internowała w obozach prezydenta RP, rząd, Naczelnego Wodza z jego sztabem oraz tysiące polskich żołnierzy. Wywołało to swoisty konflikt polsko-rumuński, w którym dyplomacja i politycy odegrali istotną i nie zawsze pozytywną rolę. Innym choć wplecionym ściśle w wydarzenia wątkiem książki są losy cywilów, wśród nich rodziny inteligenckiej z Poznania i kupieckiej z Płocka uciekających przed Niemcami.

Autor książki jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskał doktorat z historii myśli społecznej na UW. Był wykładowcą na WAT i SGGW w Warszawie. Ma w dorobku kilka książek tzw. małego formatu dotyczących drugiej wojny światowej i wiele artykułów w czasopismach naukowych. Proponowana Czytelnikom książka jest wynikiem kontynuacji zainteresowania tą tematyką.

Informacje dodatkowe o Pułapka za Czeremoszem:

Wydawnictwo: Poligraf