Pucka

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Pucka to żywy obraz socjalistycznej Polski oglądany z perspektywy polskiej Żydówki, która w zakończeniu powieści z ciężkim sercem opuszcza kraj w 1969 roku.

Proces dojrzewania pełnej dynamizmu i głodu życia tytułowej Pucki, jej wewnętrzne zmagania obserwujemy na tle trudnych relacji z matką wynikających z tragizmu wojennych losów, ale również z prozy życia wspólnego pokoju mieszkania dzielonego z inną rodziną. Dojrzewanie do miłości i przyjaźni, szczenięce poddanie się komunistycznej indoktrynacji, a potem wyzwalanie się z niej, dorastanie do samoakceptacji podwójnej tożsamości - oto wielowątkowość tej prozy! Przypieczętowana konfrontacją z falą antysemityzmu końca lat '60. Z tego tła wyłania się, jakby przy okazji, obraz stosunków polsko-żydowskich. Powieść oparta jest na motywach autobiograficznych. Wiele postaci to autentyczne, w niektórych przypadkach rozpoznawalne osoby i osobistości polskiego życia kulturalnego tamtych lat. Akcja toczy się w różnych miejscach Polski, ale przede wszystkim w Krakowie, wielkiej miłości bohaterki - i autorki.

Informacje dodatkowe o Pucka:

Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2008-04-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7554-018-5
Liczba stron: 372

więcej

Kup książkę Pucka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pucka - opinie o książce

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam, polskie czytanie,
Właśnie skończyłam czytać "Puckę". I cóż mogę napisać? Bardzo mi się podobała. Przyciągnęła mnie najpierw okładka zdjęcie kobiety z lat 60-tych, czarnobiałe. Kolejne przyciągnięcie to napis - literatura skandynawska. To jednak jak dla jest bzdurą . Jet to książka na wskroś polska. Nie ma w niej nic skandynawskiego. Co z tego, że autorka obecnie mieszka w Danii? Ta książka bardziej polska już być nie mogła. Pucka jest Żydówką, żyjącą w Krakowie razem z matką. Nie są praktykującymi osobami, a mimo to ich pochodzenie w końcu dogania je. Lata 50-te, 60-te, to czas poszukiwania przez Puckę sensu życia, celu, tożsamości. Życie wśród intelektualnej, kulturalnej śmietanki Krakowa ,przetykane życiem wśród ludzi nadużywających alkoholu, niecenzuralnego słownictwa, to obraz codzienności Pucki, która próbowała kochać , malować, pisać. Warto przeczytać. Oczywiście to moje zdanie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2020-08-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Inne książki autora
Chłopiec z tamtych lat
Janina Katz0
Okładka ksiązki - Chłopiec z tamtych lat

Opowieść o dwojgu polsko-żydowskich emigrantach, którzy po antysemickiej nagonce w marcu 1968 roku próbują ułożyć sobie życie w Danii, to obowiązkowa...

Moje życie barbarzyńcy
Janina Katz0
Okładka ksiązki - Moje życie barbarzyńcy

Opowieść o pamięci, której zarówno symbolem, jak i nośnikiem są zdjęcia z rodzinnego albumu, jedyna ocalona pamiątka z wojny... Dzisiaj,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy