Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu walki

Ocena: 5 (4 głosów)

Im bliżej człowiek znajdzie się wojny, tym mniej mu się ona podoba. Ludzkim umysłem steruje automatyczna, pierwotna, praktycznie niedostrzegalna awersja do zabijania i równie silny strach przed utratą życia. Książka opowiada o tym jak zachodnie armie zapomniały jak walczyć, gdy przeciwnikiem są ludzie. Aby ułatwić wygrywanie wojen, ogromny wysiłek i niebotyczne pieniądze zainwestowano w próbę stłumienia u żołnierzy tych reakcji. Przez lata badania te koncentrowały się na pytaniach takich jak: „Kto walczy?” oraz „Co zrobić by zmusić jak najwięcej osób do podjęcia walki?” Autor łączy ze sobą pochodzące z pierwszej ręki relacje z różnych bitew z nauką ścisłą, jaką jest psychologia taktyki. Te rozległe badania oferują niesamowity wgląd w to, co wojna jest w stanie zrobić z umysłem człowieka.

Informacje dodatkowe o Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu walki:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2014-09-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7773-185-7
Liczba stron: 294

więcej

Kup książkę Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu walki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Sztuka psychologii pola walki sprowadza się do umiejętności rozpoznawania, kiedy należy zastosować dezorientacje, a kiedy działania oczywiste, oraz odpowiedniego przechodzenia pomiędzy tymi opcjami.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu walki - opinie o książce

Leo Murray w swojej książce "Psychologia wojny" porusza bardzo trudny i ważny, ale często pomijany temat, czyli właśnie o problemie psychologii na polu walki.
Muszę przyznać, że nie znam się ani na psychologii ani tym bardziej na walkach żołnierzy czy w ogóle na wojskowości, lecz autor pisze dość zgrabnie, że książka mnie wciągnęła jak przygodowa powieść, chociaż chwilami gubiłam się w niektórych wątkach. Ciekawe informacje podparte wiedzą merytoryczną dotyczące konkretnych zagadnień z zakresu wpływu wojny na umysł człowieka, przeplatane są autentycznymi relacjami żołnierzy z pola walki.
Autor również jest byłym żołnierzem, lecz także analitykiem wojskowym, który połowę swojego życia spędził na studiowaniu psychologii walki zbrojnej, więc pewnie doskonale wie jak skuteczność uzbrojenia i psychologia razem decydują o wynikach wojen, opisuje też jaki jest wpływ czynnika ludzkiego w przebiegu działań wojennych oraz ukazuje co się dzieje w głowie żołnierzy, gdy walczą na polu bitwy.


"Walka jest tak naprawdę dużo trudniejsza, niż to się niektórym wydaje. W każdej walce jest kilku takich, co wolą popijać tequilę i tylko w połowie robią to, za co im się płaci - i tak jest po obu stronach."
Autor nie relacjonuje nam wspomnień generałów czy innych żołnierzy wyższych rangą, lecz skupia się na zwykłych żołnierzach, tych którzy stają do walki z wrogiem prosto w twarz.
Za pomocą różnych przykładów pokazuje nam, co dzieje się się z człowiekiem zmuszonym do zabijania innych ludzi, którzy zresztą sami mogą zostać zabici...


"Psychologia pola walki to nowy sposób rozumienia walki. Nie jest tak jak morale żołnierzy, mglistym pojęciem, które zawiera wszystko - od kultury narodowej po jakość butów."

Dla mnie to pierwsza książka o tej tematyce i chociaż to ciężki temat i przez dużą ilość faktów naukowych a także psychologicznego języka, jest trochę żmudna w czytaniu, to cieszę się, że mogłam go poznać, bo powiększyłam swoją wiedzę o coś nowego i utwierdziłam się w przekonaniu, że nawet psychologia wojny może być niesamowicie ciekawa, teraz więc każdą kolejną książkę traktująca o działaniach wojennych, szczególnie z perspektywy zwykłego żołnierza, czytać będzie można ze świeżym spojrzeniem. A że na dodatek mam w rodzinie teraz kilku (co prawda, młodych) żołnierzy, więc będę mogła się nieco "popisać" w czasie spotkania rodzinnego swoją wiedzą zaczerpniętą z tej książki... Nie żałuję więc czasu poświęconego na tę lekturę.

Ta książka z pewnością jest lekturą pożądaną przez wszystkich zainteresowanych nie tylko historią wojskowości, ale także dla fanów wojska.


Dziękuję Pani Edycie z Wydawnictwa RM za możliwość poznania tak niezwykłego tematu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Psychologia wojny" to bardzo ciekawa i zajmująca lektura. Zdecydowanie nie jest to książka na jeden wieczór, dotyczy skomplikowanego zagadnienia i skłania do wielu przemyśleń.

 

Napisana jest bardzo przyjemnym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu czyta się ją dobrze i szybko. 

 

Autor przytacza relacje uczestników różnych bitew z różnych okresów. Przeczytamy tutaj wspomnienia bitew z czasów wojny secesyjnej, I oraz II Wojny Światowej, Falklandów, Iraku, wojen francuskich XIX wieku i innych. Są to bardzo ciekawe materiały, które obrazują to o czym autor mówi w tekście oraz ukazują realia wojen różnych czasów.

 

Ponadto znajdziemy tutaj badania naukowe dotyczące psychologii walki zbrojnej. Jednak Leo Murray nie skupia się na samej bitwie, wojnie czy strategii. Dla niego istotny jest człowiek, który znajduje się na polu walki. Chce zrozumieć co dzieje się w jego głowie, a zarazem dowiedzieć się jak wykorzystać ludzkie reakcje w walce.

 

Niektórzy mogą mieć początkowo problem ze zrozumieniem tego tytułu z powodu użycia terminów wojskowych, jednak w książce jest wiele objaśnień więc nawet ktoś kto nie interesował się wcześniej tą tematyką zrozumie treść.

 

Jest to naprawdę świetna i wartościowa książka, do tego bardzo ciekawa. Zdecydowanie polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - mundurowa_czyta_
mundurowa_czyta_
Przeczytane:2020-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy