Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego

Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun medyczny? Na jakie trudności jest narażony w swojej pracy? W jaki sposób rozmawiać ze starszymi osobami? Jak komunikować się z rodziną podopiecznego? Jak poradzić sobie z chorobą najbliższych?

Z roku na rok rośnie liczba osób starszych w naszym społeczeństwie. Opieka nad nimi to bardzo ważny i trudny społecznie temat. Joanna Kliszcz wskazuje główne przyczyny rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych opiekunów medycznych i dokładnie omawia ich rolę. Zauważa duże znaczenie pracy opiekuna zarówno w ujęciu medycznym, jak i społecznym, a także przybliża najważniejsze kompetencje i cechy osoby pełniącej tę funkcję.

Autorka opisuje kolejne etapy rozwoju psychofizycznego człowieka oraz pomaga zrozumieć, jak funkcjonuje jego psychika w zależności od wieku i na czym skupiają się jego działania. Zwraca także uwagę na najczęstsze choroby i dysfunkcje dotykające osoby starsze. Tłumaczy, z jakimi problemami wiąże się ten etap życia. Następnie pokazuje dualizm i złożoność relacji opiekun - podopieczny.

Książka dostarcza również informacji o tym, jak komunikować się ze starszą osobą, uwzględniając typowe dla tego wieku blokady. Pomaga wypracować najlepszy model rozmowy, komfortowy dla obu stron. Przedstawiono w niej także zasady komunikacji z rodziną podopiecznego i najczęstsze błędy w tym zakresie. Autorka omawia też obciążenia psychofizyczne towarzyszące pracy opiekuna, szczegółowo opisując najpowszechniejsze zagrożenia. Podpowiada, jak poradzić sobie z chorobą rodziców czy dziadków. Porusza także trudny temat dylematów etycznych w pracy opiekuńczej, co czyni z książki kompletne studium nie tylko dla opiekunów medycznych, ale również dla osób, które na co dzień zmagają się z chorobą bliskich.

Informacje dodatkowe o Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego:

Wydawnictwo: GWP
Data wydania: 2019-01-22
Kategoria: Psychologia

Tagi: bóg Psychologia starzenia się

Kup książkę Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung