Psy na tropie i w akcji

Ocena: 5 (1 głosów)

Mija, Bandzior, Ozi i cała reszta! Do lektury najnowszej książki opowiadającej absolutnie niezwykłe historie psów służbowych zaprasza dr Joanna Stojer-Polańska. Oddajemy jej głos.


Kiedy wsiadamy w samochód, jadąc na kolejną wyprawę tropem psów na służbie, liczymy na poznanie kolejnych wspaniałych psich przygód. To nic, że czasami jedziemy daleko. Od morza po góry, z zachodu na wschód i z powrotem. To nic, że czasem pada albo wieje. Zawsze dużo radości daje nam przyjaźń zawiązana z czworonogiem na służbie i opowieści jego opiekuna.
Aby ułatwić poznanie świata psów służb mundurowych, zamieszczamy słowniczek pojęć, którymi się często posługujemy.
Przewodnik to opiekun psa służbowego, czyli takiego, który pracuje w służbie mundurowej (obrazek przewodnik). Pozorant pomaga przewodnikowi ćwiczyć z psem. Może udawać zaginionego człowieka, który chowa się za krzakami albo w jamie pod ziemią, i czeka, aż pies go odnajdzie. Kiedy znajduje, oznacza, czyli pies w określony sposób mówi swojemu przewodnikowi, że znalazł. Może szczekać albo kopać w tym miejscu łapami. Wtedy pozorant psa nagradza, żeby wiedział, że opłaca się szukać. Pozorant może też udawać złego człowieka, który chce zaatakować przewodnika, żeby pies nauczył się go bronić. Pies może być użyty jako środek przymusu bezpośredniego, żeby obronić funkcjonariusza albo zatrzymać uciekającego przestępcę. Kiedy pies już nabył te umiejętności, podchodzi do atestacji, czyli musi wraz ze swoim przewodnikiem zdać egzamin w szkole dla psów. Każda formacja mundurowa, jak Policja czy Straż Graniczna, posiada swoją szkołę, gdzie uczą się przewodnicy z psami. Egzamin odbywa się przed specjalną komisją, która ocenia umiejętności zespołu pies-przewodnik.


Życzymy miłej lektury! Mamy nadzieję, że jesteście ciekawi, co na służbie robi Bandzior, jak pracuje urocza labradorka Mija oraz gdzie służy wyżeł o imieniu Ozi. Psich bohaterów jest oczywiście więcej. Ciekawe, którego psa opisanego na kartach tej książki, polubicie najbardziej?


Bardzo dziękujemy przewodnikom psów z Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Ochrony Kolei, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Straży Granicznej, 2. Mazowieckiego Pułku Saperów i Służby Więziennej za wspaniałe psie historie! dr Joanna Stojer-Polańska.

Informacje dodatkowe o Psy na tropie i w akcji:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-10-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788366353565
Liczba stron: 0
Język oryginału: polski
Ilustracje:Maja i Lena Polańskie

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Psy na tropie i w akcji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Psy na tropie i w akcji - opinie o książce

Niejednokrotnie wspominałam już, że kryminalistyka, kryminologia czy medycyna sądowa to moje koniki. Jednak nie od dziś wiadomo, że zarówno w policji, służbie więziennej, wojsku czy straży pożarnej (to nie wszystkie jednostki współpracujące ze zwierzętami) pracują nie tylko ludzie. Od wielu lat towarzyszą im głównie psy, ale również konie. Joanna Stojer-Polańska wraz z córkami postanawia przybliżyć nam, jak wygląda praca czworonożnych przyjaciół niejednokrotnie w niezwykle niebezpiecznych warunkach. Pierwszy raz miałam do czynienia z książką stricte o tej tematyce, nie licząc książki o psie, który pracował w straży pożarnej (nie w Polsce). Praktycznie nie musiałam się zastanawiać czy chcę ją czytać, bo wiedziałam, że dla mnie to pozycja obowiązkowa.

W książce pt. "Psy na tropie i w akcji" mamy okazję poznać zarówno kilkunastu psich bohaterów, jak i ich przewodników:
Pies bojowy owczarek holenderski Ronin z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu i jego przewodnik Bartosz.
Pies ratunkowy Mija labradorka z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz z przewodnikiem Krystianem.
Pies patrolowo-tropiący Bandzior owczarek belgijski z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie wraz z Karoliną.

To tylko kilka psiaków i ich opiekunów, z którymi spotkacie się na stronach tej książki. Opisano tu nie tylko ich wiek, rasę oraz miejsce pracy, ale też po jednej z najtrudniejszych, najbardziej spektakularnych czy najbardziej zadziwiających akcji w ich dotychczasowym życiu i pracy. Muszę jednak zastrzec, że jest to pozycja zdecydowanie dla dzieci i dorosły czytelnik będzie zawiedziony ilością informacji zawartej w tej pozycji. Jednak jak na książkę dla młodych czytelników jest to naprawdę świetny tytuł do zapoznania ich z kulisami pracy służb mundurowych i ich czworonożnych partnerów. Ja po przeczytaniu wiem jedno - będę szukać kolejnych tytułów poruszających tematykę zwierząt w służbie wraz z człowiekiem.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy