Książka omawia oryginalną, klasyczną już teorię przywiązania, wyjaśniającą jak relacje dziecka z osobami znaczącymi w najwcześniejszym okresie życia wpływają na jego dalsze funkcjonowanie psychiczne i społeczne. Autor, odwołując się do psychoanalizy, etologii oraz teorii systemów i nauk o zachowaniu, wyjaśnia genezę, mechanizmy tego zjawiska, jego założenia i konsekwencje. Przywiązanie, rozumiane jako pierwotna potrzeba nawiązania więzi emocjonalnej, umożliwia, zdaniem Bowlby'ego, wytworzenie trwałej więzi emocjonalnej, a tym samym staje się podstawą pierwszych relacji społecznych.
Autor opisuje jak dziecko przechodzi w trakcie rozwoju przez kolejne fazy przywiązania do matki (lub osoby opiekującej się nim) oraz wskaźniki świadczące o jego rozwoju, np. przywieranie do ciała matki, stałe wodzenie wzrokiem za matką, reakcja ogólnego ożywienia na widok matki. Pokazuje także jak w trakcie formowania się przywiązania, dziecko tworzy wewnętrzne standardy dotyczące matki (model) jako obiektu zapewniającego bezpieczeństwo, ciepło i intymność, znajdując w tym "satysfakcję i przyjemność".
Rezultatem tych najwcześniejszych kontaktów jest styl przywiązania (bezpieczny, lękowo-unikający, ambiwalentny), ważący istotnie na jakości funkcjonowania społecznego w późniejszych fazach życia. Praca ta - jako źródło rzetelnej wiedzy - jest niezbędna dla każdego psychologa, pedagoga oraz rodzica.
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: Attachment
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Magdalena Polaszewska-Nicke
Przeczytane:2019-04-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2019, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu, 26 książek 2019,
Trochę trudna książka dla zwykłego człowieka. Dobrze opisuje przywiązanie dziecka do figury matczynej.