Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach

Latem 2001 roku Peter Hessler, wieloletni korespondent "New Yorkera", nie bez trudu zdobył chińskie prawo jazdy, a następnie ruszył w podróż przez Kraj Środka, by obserwować zmiany, jakie zaszły w Chinach dzięki rozwijającemu się przemysłowi motoryzacyjnemu i szeroko zakrojonej akcji budowy dróg. Na jego oczach niemal zupełnie wyludniona wioska niedaleko Pekinu przekształciła się w ciągu kilku lat w prosperujące centrum turystyczne. Był też świadkiem zakładania specjalnych stref ekonomicznych, w których bez przeszkód rozwija się prywatny przemysł. Wszędzie, gdzie dotrą państwowe autostrady, jak grzyby po deszczu wyrastają fabryki guzików, butów czy usztywniaczy do biustonoszy.

Jednak podróże Hesslera to nie tylko opis zmieniającego się krajobrazu Chin, ale także opowieść o ludziach poznanych w drodze: o autostopowiczkach jadących do rodziców, którzy zostali na wsi, o starcach, którzy jako jedyni nie wyjechali z opuszczonych osad, o początkujących biznesmenach marzących o rozkręceniu własnego interesu i robotnikach migrujących w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

Peter Hessler z niezwykłą zręcznością opisuje zmieniający się krajobraz rolniczego państwa, które niegdyś skryło się przed obcymi za Wielkim Murem, a teraz buduje fabryki i drogi, by ściągnąć ich do siebie.

Książka otrzymała nominację do BBC Samuel Johnson Prize for Non-Fiction 2011

Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Panoramiczny i kompleksowy obraz Chin, przymierzanych zdezelowanym autem z wypożyczalni. Bolączki chińskiej prowincji, podszyty smutkiem obraz fabrycznych miast, pełnokrwiste portrety napotkanych w drodze osób. Hessler pisze niebanalnie: bez retuszu i przekłamań, dociera do szarego człowieka i z jego perspektywy kreśli obraz Państwa Środka, z jego niedostatkami, biurokracją i codziennymi absurdami.
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dzięki tej książce dowiedziałam się więcej pożytecznych, wiarygodnych i istotnych rzeczy o współczesnych Chinach, niż można dowiedzieć ze szkół czy mediów. Peter Hessler przedstawia Chiny tak prawdziwie, jak tylko można w jednej książce przedstawić tak duży i zróżnicowany kraj, jego mieszkańców i ich spojrzenie na życie. Jest to bardzo dobra książka dla tych, którzy jeszcze o Chinach nie czytali, ponieważ wszystko jest przedstawione z perspektywy osoby wychowanej w zachodnim kręgu kulturowym. Polecam każdemu, kto chce poszerzyć swoją świadomość i wiedzę o mieszkańcach innych części świata.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2014-12-29, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie
Peter Hessler0
Okładka ksiązki - Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie

Co łączy profesora z Cambridge, prowadzącego wykopaliska w Egipcie, i niepiśmiennego śmieciarza? Całkiem sporo. Obaj na podstawie swoich znalezisk potrafią...

Dziwne kamienie. Opowieści ze Wschodu i z Zachodu
Peter Hessler0
Okładka ksiązki - Dziwne kamienie.  Opowieści ze Wschodu i z Zachodu

Zbiór reportaży o Chinach i USA, o relacjach Wschodu z Zachodem, o dużych i małych ambicjach, o przygodzie i niezrozumieniu, ale przede wszystkim...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska