Przemiany rzeczy publicznej

Ocena: 0 (0 głosów)
Zamierzam przedstawić w tej książce pewną interpretację dziejów Zachodu, dokładniej – polityczną interpretację tej nieustającej rewolucji, która nadała Zachodowi charakter.

Stawiam następująca tezę: pierwotnym źródłem zachodniego rozwoju jest polis. Przed pojawieniem się tego wynalazku ludzie żyli zgodnie z niezmiennym w zasadzie ładem rodzinnym, wciąż żywym w wielu rejonach świata. Kiedy powstaje polis, ludzkość wkracza w ten nowy żywioł, jakim jest polityka, czyli zarządzanie rzeczą wspólną, a historia Zachodu staje się odtąd historią jego czterech wielkich form politycznych: właśnie polis, a potem cesarstwa, Kościoła i narodu. Jest to następstwo nie tylko chronologiczne, lecz również przyczynowe. Każda nowa forma wynika z poprzedniej, ta zaś, dotarłszy do kresu swych możliwości, powołuje do istnienia następną. Tak polis, rozwinąwszy swoje energie do tego stopnia, że wyczerpała się w walkach wewnętrznych i wojnach zewnętrznych, zrodziła cesarstwo zachodnie, najpierw Aleksandra, potem Rzymu. Tak Kościół, jako wspólnota powszechna, stał się następcą cesarstwa, które okazało się niezdolne do utrzymania obiecanej przez siebie jedności.

Przez dużą część swej historii Zachód nie potrafił obrać sobie formy politycznej, wahał się między polis, cesarstwem a Kościołem dopóty, dopóki nie została wypracowana forma polityczna, która pozwoliła Europejczykom rządzić się wreszcie w sposób racjonalny: naród. Ale z kolei ta forma zniszczyła się sama w „hiperbolicznych” wojnach XX wieku i dziś poszukujemy nowej formy politycznej.

To studium stara się odtworzyć historię polityczną, ale także intelektualną i religijną Zachodu, odnosząc się stale do problemu par excellence politycznego: jak mamy się rządzić? Ta rozumowana historia form politycznych jest więc również studium z dziedziny filozofii politycznej.

Informacje dodatkowe o Przemiany rzeczy publicznej:

Wydawnictwo: Europejskie Centrum Solidarności
Data wydania: 2014-11-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62853-08-3
Liczba stron: 472

więcej

Kup książkę Przemiany rzeczy publicznej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przemiany rzeczy publicznej - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy