reklama

Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnohora. Najpiękniejsze fotografie

"Chciałbym poprowadzić Cię po pachnących ziołami carynkach i smaganych wiatrami połoninach, po grzbietach i dolinach, po zagubionych wśród gór przysiółkach i leśnych ostępach. Powędrujemy razem przez rwące potoki i woryniowe perełazy, do zacisznych, gościnnych schronisk przytulonych do górskich stoków... I jeśli poczujesz wtedy jakiś dziwny skurcz w gardle i odezwie się w Twoim sercu żal za tym światem, który istnieje już tylko na starej fotografii, będę szczęśliwy, że udało mi się choć na chwilę go ożywić i choć trochę z niego ocalić." – tak pisze o swojej książce Andrzej Wielocha, prezes Towarzystwa Karpackiego i wielki miłośnik Karpat.

Karpaty Wschodnie, dziś leżące głównie na terytorium Ukrainy i Rumunii, w niewielkim tylko stopniu przynależą do Polski. Jednak przez lata ich związek z polską kulturą nie budził wątpliwości. Rozsławił je Oskar Kolberg, stworzył wokół nich literacką legendę Stanisław Vincenz. Przez lata praktycznie niedostępne dla turystów z Polski, od dwóch dekad zyskują ponownie na popularności. Choć dziś sława takich miejscowości letniskowych jak Kosów Huculski czy Jaremcze jest tylko wspomnieniem, to w dwudziestoleciu międzywojennym konkurowały one śmiało z Zakopanem lub Krynicą. Pierwszy był ulubionym miejscem lwowskiej bohemy, drugi zachwycał komfortem hoteli i pensjonatów.

Album tworzy zbiór przedwojennych fotografii Karpat Wschodnich znajdujących się w granicach II Rzeczypospolitej. Wśród nich czytelnicy mogą zobaczyć charakterystyczne letnie i zimowe krajobrazy regionu: m.in. Bieszczady, Gorgany, Czarnohorę, Beskid Huculski. Autor w interesujący sposób opisuje także etnografię Karpat Wschodnich: życie codzienne Łemków, Bojków, Hucułów (stroje, zajęcia ze szczególnym uwzględnieniem pasterstwa, muzykę i taniec, zwyczaje, wyroby sztuki ludowej, architekturę drewnianą sakralną i świecką).

Informacje dodatkowe o Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnohora. Najpiękniejsze fotografie:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2013-08-13
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7773-071-3

Kup książkę Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnohora. Najpiękniejsze fotografie

Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnohora. Najpiękniejsze fotografie - opinie o książce

Avatar użytkownika - rogalik1
rogalik1
Przeczytane:2013-11-12, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Książka zawiera piękne fotografie przedwojennych regionów Polski są to Bieszczady, Gorgany i Czarnohora. Dodatkowo każde zamieszczone zdjęcie ma swój opis, z którego możemy się dowiedzieć wiele ciekawych informacji dotyczących danego miejsca, które przedstawia dane zdjęcie. Pozycja warta polecenia i obowiązkowa dla tych, którzy interesują się tymi regionami.
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung