Wzgardzone kochanki i poniżeni mężowie, politycy żądni niecnych uciech i oficerowie w imię honoru wymachujący bronią, kasiarze, pospolite zbiry, panie z półświatka... - oto główni bohaterowie sądowych spektakli dwudziestolecia. Tłumnie stawiała się na nie publiczność, a jej ciekawość podsycały sensacyjne artykuły prasowe. ,,Skandal, występek, zbrodnia!" - krzyczały tytuły. W gazetach podawano nazwiska podsądnych, a w trakcie postępowania procesowego na światło dzienne wyciągano wiele wstydliwych tajemnic z życia rodzinnego ofiar i oskarżonych. Pikantnych szczegółów nie brakowało także w zeznaniach świadków, czym długo potem żywiła się kawiarniana plotka. O bohaterce jednego z rozdziałów, księżnej Zycie Woronieckiej, która zastrzeliła swojego kochanka przemysłowca pisała cała ówczesna prasa od ,,Tajnego Detektywa" po ,,Ilustrowany Kuryer Codzienny".
Bulwersujące zbrodnie i głośne procesy w aurze skandali obyczajowych II Rzeczypospolitej to temat nowego zbioru reportaży sądowych Heleny Kowalik.
Ta lektura przybliża nam nie tylko kulisy zbrodni i szczegóły sądowych spraw sprzed lat, ukazuje także obraz ówczesnego społeczeństwa, jego kultury i obyczajów - obraz tamtych czasów, malowany z perspektywy kuchennych schodów.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 400
Akcja toczy się w Warszawie. Główny bohater - Rafał Garda, lat około 30. Niedoszły prawnik. Bywalec modnych klubów. W gruncie rzeczy zakompleksiony, raczej...
"Córka Kaina" to powieść psychologiczna, której kanwą były prawdziwe wydarzenia, dziś zarejestrowane w kartotekach IPN. Ale nie o obrachunki polityczne...
Chcę przeczytać,