reklama

Profesor. Jak genialny chemik z Kielc stał się bossem narkobiznesu

Gdyby akcję kultowego serialu Breaking Bad umieszczono w Polsce, wyglądałaby właśnie tak.

Ryszard J. zwany Profesorem potrafił w ciągu dwóch dni w polowych warunkach wyprodukować amfetaminę o wartości czterech milionów funtów. Brytyjska policja uznała jego narkotyki za najczystsze, jakie kiedykolwiek skonfiskowała. Nad substancjami, nad którymi pracował, pochylali się najlepsi eksperci.

Kielecki chemik, elokwentny, a przede wszystkim doskonale wykształcony, przez lata skutecznie wymykał się sprawiedliwości. Wykorzystując skandaliczne luki w systemach prawnych państw w całej Europie, wodził za nos biegłych, prokuratorów i sędziów.

Grzegorz Walczak od lat śledzi i opisuje w mediach sprawę Profesora oraz związane z jego postacią wydarzenia: pożar mieszkania w kieleckim wieżowcu, w którym zginęły trzy osoby, tajemniczy wybuch i śmierć byłego współpracownika. Przeprowadził wiele rozmów, przeczytał setki tomów akt, spędził dziesiątki godzin na opracowywaniu zebranych informacji i materiałów. Dzięki tej książce szeroko i wnikliwie prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej inteligentnych polskich przestępców związanych z narkobiznesem, który do wytwarzania narkotyków nigdy się jednak nie przyznał.

Informacje dodatkowe o Profesor. Jak genialny chemik z Kielc stał się bossem narkobiznesu:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Profesor. Jak genialny chemik z Kielc stał się bossem narkobiznesu

Profesor. Jak genialny chemik z Kielc stał się bossem narkobiznesu - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-04-16,

Ryszard J. znany bliżej jako Profesor to postać autentyczna i to jemu Grzegorz Walczak poświęca swoją najnowszą książkę. Ja z kolei nie mogłam oprzeć się przeczytaniu reportażu o kimś, kto w Kielcach, moim rodzinnym mieście rozpoczął swoją “karierę”.

Bohater książki to człowiek elokwentny, który dzięki swojej inteligencji i sprytowi wielokrotnie wykorzystując luki prawne, wymigiwał się przed wymierzeniem mu sprawiedliwości. Kto stoi za pożarem w mieszkaniu kieleckiego wieżowca, a tym samym za śmiercią trzech osób? Kto jest odpowiedzialny za śmierć byłego współpracownika Ryszarda J.? I wreszcie, jak wyglądała historia Profesora, który zamiast na uczelni, skończył w więzieniu, a do swojego kryminalnego CV mógłby wpisać ”wyprodukowałem najczystsze narkotyki, jakie kiedykolwiek udało się skonfiskować brytyjskiej policji”?

Często nazywa się Ryszarda J. polskim Walterem Whitem. Kto zna serial “Breaking Bad”, ten zna też historię nauczyciela, który początkowo dla pieniędzy, a później już z pasji zaczyna tworzyć najczystszą ever metamfetaminę.

Grzegorz Walczak napisał świetny reportaż, wnikliwy, pełen szczegółów, spostrzeżeń i faktów. Autor od wielu lat śledzi losy związane z historią Ryszarda J., a zdobytymi “łupami” dzieli się w tej książce z czytelnikami.

Ten tekst to bez wątpienia pozycja warta przeczytania. Przeczytania i wysnucia własnych wniosków, czy można mówić o zmarnowanym potencjale, czy wykorzystanym, ale w nietypowy sposób.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2023-03-26, Ocena: 4, Przeczytałam,

Narkobiznes to temat dość drażliwy, ale jeśli chodzi o pieniądze, to jest to łatwy sposób na wzbogacenie się. Jednak trudno zdobyć informacje dla zwykłego człowieka, jak ta cała machina działa. Co się dzieje z ludźmi, którzy tkwią w tym biznesie z własnej nieprzymuszonej woli, bądź zmusiła ich do tego sytuacja materialna, czy chwilowa słabość.
"Profesor. Jak genialny chemik z Kielc stał się bossem narkobiznesu" to reportaż o człowieku, który produkował narkotyki. Ponad przeciętnie inteligentny mężczyzna, Polak, wyuczony z dziedziny chemii, nie przyznaje się do procederu, który miał miejsce.
Reportaż Grzegorza Walczaka przedstawia sprawę Ryszarda J., przebieg śledztwa i spraw sądowych oraz innych osób, które były z nim powiązane. Przytaczane są rozmowy z ludźmi, które miały styczność z genialnym chemikiem, jak i z samym zainteresowanym, co jest bardzo ciekawą częścią reportażu. Jest tu bardzo dużo informacji, wiedzy chemicznej, która dla mnie była dość trudna w odbiorze. Najbardziej dały się we znaki przeskoki czasowe w reportażu, które wywoływały chaos podczas czytanej lektury.
Sama postać Ryszarda J. bardzo mnie zaintrygowała, gdy tylko pojawiła się wzmianka o wydaniu reportażu. Przyznaję, że wcześniej nie miałam o nim pojęcia, a dzięki "Profesorowi..." jego sylwetka została dość ciekawie zaprezentowana. Może nie jest to postać, którą powinno się naśladować, ale jest to dobry przykład osoby, która mając potencjał legalnej, dobrej pracy, obrała całkiem inny kierunek, jak widać, słabo opłacalny przez wzgląd na to, jak jego losy się potoczyły.
Bardzo ciekawa postać, którą warto sobie przybliżyć z czystej ciekawości, o ile nie znacie przypadku Ryszarda J. Grzegorz Walczak posiłkował się zebranymi materiałami, które wnikliwie przedstawiają proces Profesora. Może nie jest to według mnie najlepszy reportaż, jaki czytałam, ale warto się nad nim pochylić.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung