Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku

Niezwykła książka poświęcona procesom czarownic na ziemiach polskich!

Strach przed diabłem i złymi mocami stanowił przez wieki nieodłączny atrybut cywilizacji chrześcijańskiej. Wierzono w zabobony, jak również skuteczność rzucanych czarów. Była to wiara nie tylko prostego i niewykształconego ludu, ale także elit. Lekarz, niepotrafiący uleczyć pacjenta, zwracał się o pomoc do wiedźmy.

W swej kolejnej znakomitej książce ,,Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku" Bohdan Baranowski przedstawia obraz polowań na czarownice w okresie, kiedy chęć ich unicestwiania zawładnęła społeczeństwem w sposób szczególny. Mówi o czasach, kiedy nawet przez rzuconą mimochodem plotkę można było trafić przed sąd. Opisuje rozprzestrzenianie się fali procesów o czary.

Treść książki wzbogacają liczne ciekawostki obyczajowe. Stanowi ona zasadniczo jedyne tak kompleksowe ujęcie tematu czarów i czarownic w języku polskim. Do dziś przywoływane jest ono przez badaczy z całego świata.

Informacje dodatkowe o Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2021-01-26
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa

Kup książkę Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku

Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-05-28, Ocena: 4, Przeczytałem,

Okres XVII i XVIII wieku to czasy, kiedy dla zachodnich terenów starego kontynentu „procesy czarownic” stawały się powoli niechlubną przeszłością, o której najlepiej było zapomnieć. Do naszego kraju niestety ten „proceder” dotarł ze sporym opóźnieniem i to właśnie w tym okresie dochodziło w Polsce do masowych procesów i przerażających tortur. W recenzowanej książce autor Bohdan Baranowski (niewątpliwie wielki specjalista od tematów wszelkich zabobonów), zajął się więc wskazanym okresem i postarał się przedstawić czytelnikowi zarówno genezę tych wydarzeń, jak i historyczne ich tło.

Autor tak jak zostało to już wspomniane, na początek stara się przedstawić odbiorcy całe tło tego okrutnego procederu i w jaki sposób fala „śmierci” dotarła również do naszego kraju. W kolejnych rozdziałach stara się on również opisać społeczno-kulturowe realia tamtych czasów, które miały bezpośredni wpływ na postrzeganie świata przez ludzi. Obok czysto etnograficznych treści, poświęca on również sporo miejsca na dość szczegółowe opisanie przebiegu samych procesów. W rozdziałach tych opiera się ona na konkretnych udokumentowanych przypadkach, sięgając również po liczne źródła historyczne, aby temat był dość kompleksowo zaprezentowany. Całość treści pomimo dość specyficznej i pozornie trudnej tematyki jest podana w dość przystępnej formie. Co bardziej wrażliwi czytelnicy muszą być jednak świadomi tego, że autor opisując konkretne przypadki, nie łagodzi faktów i ukazuje przebieg „procesu” dokładnie takim, jakim był (co często wiąże się z dość drastyczną treścią).

Cała recenzja na:

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2021, Popularnonaukowe, Historyczne,
Wierzenia i zwyczaje. Ludzie gościńca w XVII i XVIII wieku
Bohdan Baranowski0
Okładka ksiązki - Wierzenia i zwyczaje. Ludzie gościńca w XVII i XVIII wieku

Wspaniale napisana i pochłaniająca książka na temat ludzi żyjących na marginesie społecznym w XVII i XVIII wieku. Prostytutki, złodzieje, rozbójnicy,...

O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku
Bohdan Baranowski0
Okładka ksiązki - O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku

PASJONUJĄCY OBRAZ POLSKI Z OKRESU PROCESÓW CZAROWNIC i WSZECHOBECNEGO NIERZĄDU ,,Dobrze, że nie żyjemy w tamtym ponurym okresie ciemnoty i zacofania"...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski