O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku

PASJONUJĄCY OBRAZ POLSKI Z OKRESU PROCESÓW CZAROWNIC i WSZECHOBECNEGO NIERZĄDU

,,Dobrze, że nie żyjemy w tamtym ponurym okresie ciemnoty i zacofania" - te słowa profesora Bohdana Baranowskiego odpowiednio określają opisywane w książce wydarzenia i przedstawianych ludzi. Wiek XVII i XVIII w Polsce to czas, gdy za niegroźne z pozoru pomówienie kat wymierzał krwawą i bolesną karę. Nierząd mógł zakończyć się mrożącymi krew w żyłach torturami, zaś zgwałconej kobiecie lepiej było popełnić samobójstwo niż żyć w mroku przekleństwa.

Baranowski ukazuje świat, który dziś jest dla nas trudny do wyobrażenia. Istniały w nim czary i ludzie o nie oskarżani. Obok ,,ludzi gościńca", funkcjonujących na granicy prawa lub poza nim, zgodnie żyły kurtyzany, których działalność prężnie kwitła mimo procesów, jakie im wytaczano. Autor barwnie opisuje przebieg takiego procesu, dbając o najdrobniejsze szczegóły.

Oparta w dużej mierze na księgach miejskich i aktach sądowych opowieść ,,O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach" to wyjątkowa lektura o bardzo ciekawym, pod względem obyczajów i kanonów moralnych, okresie w dziejach naszego kraju, o którym na co dzień niewiele się mówi.

Informacje dodatkowe o O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-08-18
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa bóg

Kup książkę O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku

O hultajach, wiedźmach i wszetecznicach. Szkice z obyczajów XVII i XVIII wieku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021, E-booki, Popularnonaukowe, Inne,
Wierzenia i zwyczaje. Ludzie gościńca w XVII i XVIII wieku
Bohdan Baranowski0
Okładka ksiązki - Wierzenia i zwyczaje. Ludzie gościńca w XVII i XVIII wieku

Wspaniale napisana i pochłaniająca książka na temat ludzi żyjących na marginesie społecznym w XVII i XVIII wieku. Prostytutki, złodzieje, rozbójnicy,...

Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku
Bohdan Baranowski0
Okładka ksiązki - Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku

Niezwykła książka poświęcona procesom czarownic na ziemiach polskich! Strach przed diabłem i złymi mocami stanowił przez wieki nieodłączny atrybut cywilizacji...

Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;