Ryzykowali wszystko: życie własne i swoich bliskich, swoich sąsiadów i całych wsi, by ratować Żydów, często zaledwie znajomych lub nawet zupełnie sobie obcych.
Wojna splotła ich losy tak, że – jak pisze Autorka – stali się syjamskimi braćmi, zrośniętymi nie ciałem tylko groźbą śmierci. Wydawałoby się – na zawsze. Ale czy tak było? Czy wybawiony stawał się wybawcą, kiedy po wojnie ich losy się odwróciły?
Autorka dotarła do uczestników tamtych wydarzeń, przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty.
Zadała trudne pytania, których nikt przed nią publiczne nie postawił: Czy wolno ratować obcych kosztem własnych dzieci? Co mówi sumienie? Jakie uczucia rodzi skrajna zależność w czasach pogardy? Wreszcie, czy istnieje wdzięczność i jaki ma smak?
To książka do bólu prawdziwa i na wskroś przejmująca, pokazująca złożone więzi, jakie rodzą się między prześladowanymi a ich wybawcami. Swoim horyzontem wykracza poza czas wojenny, odsłaniając późniejsze, dramatyczne losy wybawców, którzy w nowej rzeczywistości nagle sami stawali się ofiarami.
Zweryfikowana po latach przez Autorkę wersja książki „Czterdzieści twardych” ukazuje się pod nowym tytułem „Poza strachem”.
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2023-06-27
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 352
Barbara Stanisławczyk [...] zaczęła badania nad życiem Marka Hłaski... Marek przestał żyć, gdy ona była dzieckiem... Co trzeba, aby powstał mit współczesny...
Otchłań cywilizacyjnego pęknięcia, który odsłania ta książka, nie może pozostawić jej czytelnika obojętnym. Autorka precyzyjnie pokazuje, jak to pękniecie...
Przeczytane:2023-09-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Holokaust , 45 książek w 2023 , Dzieci w czasie II wojny światowej , Żydzi,
Nie każdy chyba wie, że jest to nowe, poprawione wydanie książki "Czterdzieści twardych" pod zmienionym tytułem "POZA STRACHEM JAK POLACY RATOWALI ŻYDÓW".
Autorka książki dotarła do osób, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.
Przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty. Zadała trudne pytania, których nikt przed nią publiczne nie postawił: Czy wolno ratować obcych kosztem własnych dzieci? Co mówi sumienie? Jakie uczucia rodzi skrajna zależność w czasach pogardy? Wreszcie, czy istnieje wdzięczność i jaki ma smak?
Polecam przeczytać.