Ryzykowali wszystko: życie własne i swoich bliskich, swoich sąsiadów i całych wsi, by ratować Żydów, często zaledwie znajomych lub nawet zupełnie sobie obcych.
Wojna splotła ich losy tak, że – jak pisze Autorka – stali się syjamskimi braćmi, zrośniętymi nie ciałem tylko groźbą śmierci. Wydawałoby się – na zawsze. Ale czy tak było? Czy wybawiony stawał się wybawcą, kiedy po wojnie ich losy się odwróciły?
Autorka dotarła do uczestników tamtych wydarzeń, przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty.
Zadała trudne pytania, których nikt przed nią publiczne nie postawił: Czy wolno ratować obcych kosztem własnych dzieci? Co mówi sumienie? Jakie uczucia rodzi skrajna zależność w czasach pogardy? Wreszcie, czy istnieje wdzięczność i jaki ma smak?
To książka do bólu prawdziwa i na wskroś przejmująca, pokazująca złożone więzi, jakie rodzą się między prześladowanymi a ich wybawcami. Swoim horyzontem wykracza poza czas wojenny, odsłaniając późniejsze, dramatyczne losy wybawców, którzy w nowej rzeczywistości nagle sami stawali się ofiarami.
Zweryfikowana po latach przez Autorkę wersja książki „Czterdzieści twardych” ukazuje się pod nowym tytułem „Poza strachem”.
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2023-06-27
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 352
Barbara Stanisławczyk [...] zaczęła badania nad życiem Marka Hłaski... Marek przestał żyć, gdy ona była dzieckiem... Co trzeba, aby powstał mit współczesny...
"Dziewczyny" to książka opowiadająca nie tylko o prostytucji, ale też, a może przede wszystkim, o samotności, pragnieniu bliskości i niespełnionych pragnieniach....
Przeczytane:2023-09-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Holokaust , 45 książek w 2023 , Dzieci w czasie II wojny światowej , Żydzi,
Nie każdy chyba wie, że jest to nowe, poprawione wydanie książki "Czterdzieści twardych" pod zmienionym tytułem "POZA STRACHEM JAK POLACY RATOWALI ŻYDÓW".
Autorka książki dotarła do osób, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.
Przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty. Zadała trudne pytania, których nikt przed nią publiczne nie postawił: Czy wolno ratować obcych kosztem własnych dzieci? Co mówi sumienie? Jakie uczucia rodzi skrajna zależność w czasach pogardy? Wreszcie, czy istnieje wdzięczność i jaki ma smak?
Polecam przeczytać.