Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów

Ocena: 6 (1 głosów)

Ryzykowali wszystko: życie własne i swoich bliskich, swoich sąsiadów i całych wsi, by ratować Żydów, często zaledwie znajomych lub nawet zupełnie sobie obcych.

Wojna splotła ich losy tak, że – jak pisze Autorka – stali się syjamskimi braćmi, zrośniętymi nie ciałem tylko groźbą śmierci. Wydawałoby się – na zawsze. Ale czy tak było? Czy wybawiony stawał się wybawcą, kiedy po wojnie ich losy się odwróciły?

Autorka dotarła do uczestników tamtych wydarzeń, przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty.

Zadała trudne pytania, których nikt przed nią publiczne nie postawił: Czy wolno ratować obcych kosztem własnych dzieci? Co mówi sumienie? Jakie uczucia rodzi skrajna zależność w czasach pogardy? Wreszcie, czy istnieje wdzięczność i jaki ma smak?

To książka do bólu prawdziwa i na wskroś przejmująca, pokazująca złożone więzi, jakie rodzą się między prześladowanymi a ich wybawcami. Swoim horyzontem wykracza poza czas wojenny, odsłaniając późniejsze, dramatyczne losy wybawców, którzy w nowej rzeczywistości nagle sami stawali się ofiarami. 

Zweryfikowana po latach przez Autorkę wersja książki „Czterdzieści twardych” ukazuje się pod nowym tytułem „Poza strachem”.

Informacje dodatkowe o Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2023-06-27
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788380798892
Liczba stron: 352

Tagi: historyczne

więcej

Kup książkę Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów - opinie o książce

Nie każdy chyba wie, że jest to nowe, poprawione wydanie książki "Czterdzieści twardych" pod zmienionym tytułem "POZA STRACHEM JAK POLACY RATOWALI ŻYDÓW".

 Autorka książki dotarła do osób, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

 

 

Przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty. Zadała trudne pytania, których nikt przed nią publiczne nie postawił: Czy wolno ratować obcych kosztem własnych dzieci? Co mówi sumienie? Jakie uczucia rodzi skrajna zależność w czasach pogardy? Wreszcie, czy istnieje wdzięczność i jaki ma smak? 

 

Polecam przeczytać.

Link do opinii
Inne książki autora
Matka Hłaski
Barbara Stanisławczyk0
Okładka ksiązki - Matka Hłaski

Barbara Stanisławczyk [...] zaczęła badania nad życiem Marka Hłaski... Marek przestał żyć, gdy ona była dzieckiem... Co trzeba, aby powstał mit współczesny...

Dziewczyny
Barbara Stanisławczyk0
Okładka ksiązki - Dziewczyny

"Dziewczyny" to książka opowiadająca nie tylko o prostytucji, ale też, a może przede wszystkim, o samotności, pragnieniu bliskości i niespełnionych pragnieniach....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy