Powrót z gwiazd

Ocena: 4.71 (14 głosów)
Powrót z gwiazd to historia astronauty, który na skutek paradoksu czasowego Einsteina powrócił z wyprawy w Kosmos na Ziemię, gdzie tymczasem minęło półtora stulecia. Astronauta próbuje zrozumieć i zaakceptować ziemską cywilizację, która zrezygnowała z podejmowania ryzyka na rzecz bezpieczeństwa i dostatku.

Fascynująca wizja Ziemi jako ,,obcej planety", na której - by żyć tam dalej - trzeba na nowo doświadczyć na sobie problemów sensu egzystencji, dobra i zła, swobody i zniewolenia, agresji i miłości.

Informacje dodatkowe o Powrót z gwiazd:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-06-23
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788308061756
Liczba stron: 400

więcej

Kup książkę Powrót z gwiazd

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Powrót z gwiazd - opinie o książce

Avatar użytkownika - gendun
gendun
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021,

  Mam wrazenie,ze jest to jedna z latwiejszych do przyswojenis ksiazek tego autora.Dlatego polecam ja tym ktorzy chca rozpoczac przygode z tworczoscia Lema. Mimo uplywu lat ,dalej czyta sie ja z zainteresowaniem.

Link do opinii

Moja ulubiona książka Lema! Hal wraca na ziemię po misji międzygwiezdnej i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jego podróż wśród gwiazd trwala 10 lat, ale na ziemi minęło ich znacznie więcej - na tyle, że wszyscy, których znał, już nie żyją. W społeczeństwie zaszły ogromne zmiany: w komunikacji, sposobie życia, podróżowania, odpoczywania, modzie, języku... Ludzkość wyeliminowała problem agresji: ludzie poddawani są procesowi betryzacji, która sprawia, że nie są w stanie nawet wyobrazic sobie, że wyrządzają komuś krzywdę - w efekcie sporty walki praktycznie nie istnieją, podobnie jak ryzykowanie i wszelkie ekstremalne zachowania, a rzeczywistość wydaje się astronaucie... miałka i nudna. 

Lem w niezwykły sposób opisuje zmiany społeczne i kulturowe: wielopoziomowe miasta, natryskowe ubrania, praca wykonywana przez roboty, by na koniec pokazać nam, że to, co zawsze będzie się dla człowieka liczyło, pozostaje bez zmian: przyjaźń, miłość, zaufanie - wartości, które pozostaną cenne nawet w tak innej rzeczywistości. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - SuchyKoronowo
SuchyKoronowo
Przeczytane:2017-03-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Świetna, pobudzająca do zagłębienia się w sferę popularnonaukową, pozycja. Niezbędnik w tematyce: jak mogłaby wyglądać przyszłość. Barwne opisy, niejednowątkowy scenariusz - must have z półki Lema.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bałam się wrócić do Lema, bo Solaris... Solaris mi obrzydziło czytanie kilkunastowersowych zdań. O wiele łatwiej czyta mi się tekst z krótkimi zdaniami, bez masy wtrąceń. Ale ten opis... Człowiek wraca na planetę po iksylionie lat i no, trzeba znów tutaj żyć, mimo, iż czuje się jak jaskiniowiec. A tutaj ludzie są tak mało ludzcy. Bo czym nazwać kogoś, kto jest taki obojętny, taki letni? Kurcze, wyobraźmy sobie, że nagle jakiś naukowiec faktycznie odkrywa odtrutkę na przemoc (czy jak to betryzację zwać) i musi się jej poddać każdy, a potem, potem to jest ci obojętne, że roboty zdatne do naprawy się niszczy, że coś tam robisz, ale nie czujesz powołania, że że że. Nie dziwię się zakończeniu tekstu, które odebrałam jako niemożność dostosowania się do nowego świata, co prowadzi do zatracenia umysłu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2015-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Na początku ciężko się czytało. Język trudny... może nie trudny, ale stary, przez co musiałam się do niego przyzwyczaić.Ale później było świetnie. Świat przedstawiony przez Lema jest trochę utopijny, lepszy od naszego, ale czy aby na pewno? Są tam sprawy, które warto by wprowadzić do naszego świata. Tylko, czy wtedy niektórzy nie odebraliby tego jako brak wolności. Bo np. w książce dzieci mogą mieć Ci, którzy przejdą testy. Dla mnie to jest świetne rozwiązanie, bo nie każdy na rodzica się nadaje. Ale znowu coś, co sprawia, iż człowiek nawet nie może pomyśleć o morderstwie... Jednej strony eksta, bo nie istnieje coś takiego jak morderstwo. Z drugiej, czy taki człowiek wciąż jest sobą? Książka pozzostawia wiele refleksji po sobie. A przy tym jest pewną wersją przyszłości, która może kiedyś zainstnieć... :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - aqunia94
aqunia94
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013 , Mam,
Dopiero zaczęłam przygodę z książkami Lema i powiem, że czyta się to dość trudno. Jednak potem jest już o wiele lepiej. Początkowo książka była dla mnie niezrozumiała, ciężko było mi się na niej skupić. Ponadto jakoś mnie zbytni nie zainteresowała. Jednak potem całkiem mi się podobała, akcja fajnie się rozkręciła. Ostateczni żałowałam, że książka nie jest dłuższa. Bardzo polecam tę książkę. Mimo tego, że ciężko się ją czyta. Polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - kofeinowe_ksiazk
kofeinowe_ksiazk
Przeczytane:2024-08-14, Ocena: 4, Przeczytałam,

Stanisław Lem - polski mistrz science-fiction, wizjoner, futurysta i filozof, członek Komisji Polskiej Akademii Nauk "Polska 2000". Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Rok 2021 ustawowo ogłoszono rokiem Stanisława Lema.
"Powrót z gwiazd" to historia Hala Bregga, astronauty, który po dziesięcioletniej wyprawie badawczej w okolice gwiazdy Fomalhaut wraca na Ziemię. W tym samym czasie, w wyniku działania paradoksu bliźniąt na Ziemi mija 127 lat, a Hal próbuje odnaleźć się w nowej, dziwnej rzeczywistości.
Stanisław Lem w "Powrocie do gwiazd" przedstawia wersję Ziemi, na której w niesamowity sposób nastąpił rozwój technologiczny, a także wprowadzono proces betryzacji, który spowodował bardzo znaczące zmiany emocjonalne jej mieszkańców i mieszkanek i których zachowanie znacząco różni się od zachowania Hala. Bardzo podobały mi się rozważania na temat wpływu emocji na światopogląd, relacje i komunikację, pokazane przez duży kontrast w zachowaniu głównego bohatera oraz innych osób, które spotyka. Książka skłoniła mnie do refleksji, czy w imię bezpieczeństwa można zmusić ludzi do pozbywania się części emocji? Czy odgórne i narzucone "pozbycie się problemu" z wszystkimi jego aspektami, lepszymi i gorszymi, jest najlepszym rozwiązaniem? Czy bez części emocji, wpływających w dużej mierze na osobowość, nadal pozostaje się człowiekiem? Najsłabszą częścią powieści są dla mnie relacje Hala z kobietami, mimo pokazanej ogromnej różnicy emocjonalnej pomiędzy nim a jego partnerkami, interpretacje ich zachowań są dość szczątkowe. Pomysł na fabułę jest oryginalny, ponadczasowy oraz skłaniający do refleksji i jednocześnie dla mnie zbyt uproszczony. Zabrakło mi niuansów i większej szczegółowości w przypadku opisywanych emocji, w porównaniu z opisem aspektów technologicznych, które autor przedstawił w imponującym stylu i z dużym rozmachem.
---
https://www.instagram.com/kofeinowe.ksiazki/

Link do opinii
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2021-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021, przeczytane,

Rewelacja. Nie lubiłam Lema, gdy byłam młodsza. Może przez dobór w kanonie lektur szkolnych, a może to nie był ten etap.
Książka wielowarstwowa. Raczej nie ma tam spektakularnych akcji, ale nie o to w tej książce chodzi. Brak możliwości odnalezienia dla siebie miejsca w świecie, którego się nie zna, bo wróciło się na Ziemię po ponad 100 latach kosmicznej podróży, można poczuć niemal na własnej skórze. Wizja świata, który opisuje Lem, w niektórych momentach bardzo proroczy. Naprawdę świetna książka. Mając jeszcze na względzie, że książka powstała kilkadziesiąt lat temu, czuję wielki szacunek dla autora.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2023-02-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,
Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2021-09-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Kongres futurologiczny. Opowiadania Ijona Tichego
Lem Stanisław0
Okładka ksiązki - Kongres futurologiczny. Opowiadania Ijona Tichego

Chichot, jaki zabrzmiewa w Kongresie futurologicznym jest po trosze chichotem diabelskim, co pewnie nie przeszkadza nam bawić się świetnie przy lekturze...

Dialogi
Lem Stanisław0
Okładka ksiązki - Dialogi

Dialogi pochodzą z czasów, kiedy cybernetyka zdawała się otwierać przed ludźmi nieograniczone wprost możliwości. Ten optymizm, choć przez autora miarkowany...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy