Dianne Freeman zabiera nas do świata konwenansów, dobrych manier, plotek i... zbrodni!
Frances Wynn na dobre zadomowiła się wśród brytyjskich arystokratów. Sierpień jest miesiącem, w którym przedstawiciele klasy wyższej wyjeżdżają do swoich zamiejskich posiadłości celem rozpoczęcia sezonu polowania na ptactwo, jednak Frances nie interesuje polowanie ani na zwierzynę, ani na nowego męża. Marzy by spędzić wolny czas w Londynie z siostrą.
Ale życie bywa przewrotne i Frances zostaje wciągnięta w intrygę, gdy życie traci jej przyjaciółka - Mary Archer - która była idealną kandydatką na żonę dla kuzyna Charles'a.
Nieoczekiwanie Charles, podobnie jak wiele innych osób, będzie musiał zmierzyć się z oskarżeniami, gdy na jaw wyjdą ukryte przez Mary notatki z zasłyszanymi na temat socjety plotkami.
Czy denatka mogła być w rzeczywistości wyrachowaną szantażystką? Jakie sekrety skrywają dostojni znajomi Frances? Jaką rolę w rozwikłaniu zagadki odegra szarmancki sąsiad George?
Frances wie, że musi się spieszyć, bo wkrótce może stać się kolejną ofiarą...
Wciągająca powieść! Freeman z przymrużeniem oka spogląda na wiktoriańską socjetę. Fani gatunku będą zachwyceni! - Publishers Weekly
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2023-04-26
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: lady's guide to gossip and murder
Maj to miesiąc, w którym drzewa, krzewy, kwiaty rozkwitają i pokazują światu całe swoje piękno. Jest już cieplutko i słonecznie. To świetny czas na wybranie się na piknik. Do lasu, nad jezioro, nad rzekę. Ja znajduję odludne miejsce. Biorę kocyk, wodę oraz kosz ze smacznymi przekąskami i dobrą książką. Chcę czytać coś lekkiego, nieskomplikowanego, zabawnego.
"Poradnik prawdziwej damy. Przewodnik po plotkach i zbrodni" to właśnie taka powieść. Idealna na udaną majówkę.
Frances Wynn, to prawdziwa dama z wyższych sfer. Jest młodą wdową, która może decydować o sobie. Kiedy inni wyjeżdżają do swoich zamiejskich posiadłości, ona postanawia zostać w Londynie i cieszyć się spokojem. Ten stan nie trwa długo. Frances dowiaduje się z gazety, że jej przyjaciółka została zamordowana i chce pomóc w śledztwie.
Kto z socjety dopuścił się tej zbrodni i jaki miał motyw?
Dochodzenie prowadzi inspektor Delaney. W sprawę zaangażowany jest też przystojny sąsiad Frances, George.
Na światło dzienne wychodzą nowe fakty, plotki, szczegóły. Pojawiają się nowe tropy, a czas ucieka.
"Poradnik prawdziwej damy. Przewodnik po plotkach i zbrodni" to połączenie powieści obyczajowej, kryminału i dobrego humoru.
Bohaterka jest urocza, inteligentna, bystra, zabawna i nieustraszona. Nie sposób się przy niej nudzić.
Świetnie zawiązana intryga sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie.
To pozycja, która poprawiła mi humor i dała dużo szczęścia i radości. Lektura była wciągająca i umiliła moje piknikowe, majowe popołudnie.
Wspaniała rozrywka dla każdej Czytelniczki, która przez chwilę chce poczuć się wytworną damą lub bystrą panią detektyw.
O wcześniejszych przygodach Frances Wynn możecie przeczytać w powieści "Poradnik prawdziwej damy. Dobre maniery a morderstwo".
"Poradnik prawdziwej damy - przewodnik po plotkach i zbrodni" to drugi tom cyklu Hrabina Harleigh i tajemnice. Powieści to lekkie historie z wątkiem kryminalnym osadzone w środowisku elit wiktoriańskiej Anglii.
Napisane są z wdziękiem, swobodą i odrobiną humoru, przy tym kryminalna intryga jest doskonale uknuta i nie sposób ją szybko rozwikłać.
Sympatyczna, zadziorna, uparta detektywka-amatorka Hrabina Frances Wynn znów wkręca się w zawiłe śledztwo. Tym razem to George Hazelton, szarmancki i przystojny przyjaciel i sąsiad Frances prosi ją o dyskretną pomoc.
Ofiarą zbrodni padła Mary Archer, dobra znajoma Frances. Okazuje się, że w domu Mary zostają znalezione liczne notatki szczegółowo opisujące prywatne niedyskrecje elit. Czy Mary była szantażystką i padła ofiarą arystokraty chcącego ukryć swoje występki?
Autorka doskonale zaplanowała tajemnicę pełną zwrotów akcji, a jednocześnie bawi czytelnika obrazem londyńskiej socjety końca XIX w. Z jednej strony pełnej konwenansów i dobrych manier, a z drugiej pełnej brudków i smrodków. Wszystko z przymrużeniem oka i z fajnie wykreowaną bohaterką - dystyngowaną damą, ale bardzo, bardzo niezależną jak na tamte czasy.
Frances i George to doskonały duet i urokliwa jest ta subtelnie tląca się chemia między nimi. I like it?
,,Przewodnik po plotkach i zbrodni" to drugi tom serii kryminałów cozy crime ,,Poradnik prawdziwej damy" Dianne Freeman. Pierwszy to ,,Dobre maniery a morderstwo", ale tomy są ze sobą tylko lekko powiązane, więc spokojnie można czytać je bez zachowania kolejności chronologicznej. W tomie drugim przenosimy się do Londynu sierpnia roku 1899, w czasie, gdy większość arystokracji bawi się na wsi podczas sezonu myśliwskiego. W mieście zostaje niewielu, a wśród nich Frances Wynn, hrabina Harleigh, która nadal bawi się w swatkę. Niestety tym razem nie idzie po jej myśli, bo kuzyn Charles odchodzi niezadowolony, a jego potencjalna wybranka pada martwa... Oczywiście hrabina od razu angażuje się w śledztwo, które toczy się tempem klasycznym - to dobra zagadka, pełna dedukcji i węszenia w towarzystwie podczas rozmów przy herbatce. Środowisko arystokracji brytyjskiej ukazane jest z przymrużeniem oka przez Frances, która jako narratorka patrzy na ich życie z pewnym dystansem, lekkich sarkazmem, który daje historii sporo humoru. Język lekko stylizowany na dawny, sprawne, przyjemne dialogi i fajnie przedstawione obyczaje dają lekki i przyjemny kryminalik, który pozwala czytelnikowi na chwilę przenieść się ponad sto lat wstecz i doświadczyć całkiem innego życia. To dobra lektura na relaks i odpoczynek, przyjemna, uroczo poprawiająca humor. Z niecierpliwością czekam na tom trzeci!
,,Od braku podejrzanych gorszy jest tylko ich nadmiar".
Przenosimy się w czasie, wiktoriańska Anglia i jej specyficzny klimat. Frances Wynn jest hrabiną o amerykańskim pochodzeniu. Po śmierci męża zrobiła wszystko, by być samodzielną. Na dobre zadomowiła się wśród angielskiej arystokracji. Sierpień to czas polowań na ptactwo i nie tylko, elita zaczyna rozjeżdżać się do swoich wiejskich posiadłości. Frances nie jest tym zainteresowana, tym bardziej nie szuka nowego męża. Bardzo chciałaby ten czas spędzić w Londynie z siostrą. Jednak nie wszystko idzie po jej myśli, zostaje wciągnięta w intrygę. Życie traci jej przyjaciółka Mery Archten, na jaw wychodzą notatki Mary na temat londyńskiej socjety. Niejeden dżentelmen będzie musiał się zmierzyć z oskarżeniami zawartymi w tych notatkach, które wyraźnie ukazują szemrane interesy, dziwne inwestycje, nielegalne dochody. Dlaczego Mery robiła takie zapiski? Przed Frances trudne zadanie, ma zamiar znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania i samego mordercę. Tym bardziej, że to ona może być kolejną ofiarą...
Znakomicie się bawiłam podczas czytania tej intrygującej lektury. Akcja powieści toczy się dynamicznie i przykuwa uwagę. Fabuła ciekawie poprowadzona przenosi nas do przełomu XIX i XX wieku, ukazuje specyficzny klimat ówczesnej Anglii, a wątek kryminalny intryguje. Na duży plus zasługują ciekawe, płynne dialogi, cięte riposty zawsze w punkt. Rewelacyjnie ukazani bohaterowie, złożone, charakterne osobowości i ich zupełne przeciwności. Frances skradła moje serce od razu, to inteligentna, silna, sprytna, dociekliwa, umiejąca walczyć o siebie i swoje prawa kobieta. Nie boi się wyzwań, jest odważna i bez ogródek mówi to, co myśli. Co w ówczesnym świecie, gdzie kobiety były traktowane przedmiotowo, nie miały prawa głosu, wcale nie było takie łatwe i oczywiste.
Angielska londyńska śmietanka w całej okazałości. Tutaj nie ma mowy o nudzie. Intrygi, flirty, romanse, herbatki przepełnione plotkami, szemrane interesy, wszechobecne konwenanse. Intrygujący wątek kryminalny, autorka umiejętnie wodzi nas za nos, nie tak łatwo znaleźć trafne rozwiązanie zbrodniczej zagadki. Przepych i piękno dworków, pałaców, kamienic.
Urzekająca, wciągająca, przyjemna historia pełna kontrastów, intryg, konwenansów. Zagadkowe morderstwo i spora dawka dobrego humoru. Czekam na kolejną część. Była to przeurocza przygoda. Serdecznie polecam.
Wiktoriańska Anglia, intrygi, niedopowiedzenia i skrywane tajemnice okraszone poczuciem humoru i nagłymi zwrotami akcji sprawią, że nie będziecie mogli...
Zachwycająca opowieść o cwaniactwie w brytyjskiej arystokracji - Rhys Bowen, laureatka nagrody Agatha Award Pakiet składa się z trzech powieści osadzonych...
Przeczytane:2023-06-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
To zadziwiające, że sporo czasu temu czytałam część pierwszą, a gdy tylko zaczęłam czytać drugą, to od razu wszystko mi się przypomniało. Dodatkowo autorka we wstępie nieco streszcza nam wydarzenia z części wcześniejszej. Była to miła troska z jej strony, jednak w takim wypadku należy je czytać po kolei, by nie zrobić sobie niespodziewanego spoileru. Mówią, że niektóre piosenki wpadają komuś w ucho, a tutaj książka wpada w duszę. Napisana inteligentnym stylem z dozowaniem nam emocji. Pomimo niektórych faktów, czytamy ją w skupieniu. Niesie ze sobą pewnego rodzaju spokój, który potrafi nas wyciszyć. Główna postać stara się ukazać plusy i minusy szybkiego zamążpójścia. Każda jej rada wzięta jest z własnego doświadczenia, choć znajdą się osoby, które nie myśląc racjonalnie, dziwią się takiemu zachowaniu. Jej nie jest w głowie zabawa, tym bardziej, że po stracie męża, który zmarł w łożu kochanki, chciałaby nieco odetchnąć od amantów i wiążących się z tym obowiązków.
Tutaj wtrącę, że ja widziałam ją jako dostojną kobietę po przejściach, która jednocześnie mogłaby być matką wszystkich postaci razem wziętych. Zawsze dobrze potrafiła doradzić i nie uważała, by przyjemności musiały zajmować pierwsze miejsce. Wie, że na wszystko przyjdzie czas i to mi się podobało w niej najbardziej:-) Całą sielankę jednak burzy tu śmierć dobrej przyjaciółki głównej postaci. Jak zwykle los płata jej figla i wplątuje w niecną intrygę. Znając jednak jej postępowanie, wiemy że nie spocznie, póki tego nie wyjaśni. Na podstawie znalezionych notatek zaczyna poznawać brudy innych osób. Zaczynają się więc spekulacje, w jakim celu owe informacje były zbierane. Niby potwierdzili nieduże, ale regularne kwoty, które wpływały na konto denatki, jednak czy to oznaczało, że szantażowała ludzi i czerpała z tego korzyści? Kogo jeszcze pogrążyła swoimi zapiskami? Czy możliwe zatem, że ktoś likwidując ją, chciał by wstydliwy sekret nie ujrzał światła dziennego?
Kolejny raz przerwę by dodać, że przygody Frances nie skupiają się tylko na poszukiwaniu odpowiedzi, tylko dalej wykonuje ona normalne i zwyczajne prace. Niby o swoich podejrzeniach komuś opowiada, jednak pomimo zainteresowania tym tematem, on ponagla ją, by jak najszybciej napisała zaproszenia, gdyż muszą je wysłać. Na co i jakie, tego wam nie zdradzę. Jednak to wszystko sprawiało, że opowieść nie jest rasowym kryminałem, tylko obyczajówką z wątkiem kryminalnym. Mamy też sporo humoru i dziewczęcych chichotów. Było to takim powiewem świeżości i niepowtarzalności. Stylem przypomina mi nieco serię pani Urszuli Gajdowskiej, więc jej fanów zapraszam również w te progi. I gorąco ją polecam:-)