Krytyczne i kreatywne podejście do życia - trudno wyobrazić sobie większe przeciwieństwa...
Według powszechnie znanych definicji tych postaw, z jednej strony mamy do czynienia z intelektualną i rzeczową selekcją faktów, z drugiej z otwieraniem się na nowe, nietypowe pomysły. Ale czy na pewno? Zdaniem Roberta DiYanniego krytyczne i kreatywne myślenie to w rzeczywistości dwie strony tego samego medalu, które umiejętnie wykorzystane mogą znacząco ułatwić nam życie.
Autor rozprawia się ze stereotypami na temat myślenia i uczy zupełnie nowych metod twórczego rozwiązywania problemów i analizowania otaczającego nas świata. Pokazuje na przykład, jak krytyczna ocena argumentów i uważna lektura prasy czy tekstów reklamowych mogą uratować nas przed polityczną, medialną czy marketingową manipulacją. Towarzyszy mu Leonardo da Vinci - jeden z najwybitniejszych umysłów w historii ludzkości, który w niespotykany sposób łączył krytyczne i twórcze podejście do rzeczywistości.
Twoja inteligencja jest sumą nawyków twojego umysłu - tego, jak te nawyki wykorzystujesz, żeby myśleć i rozwiązywać problemy. Celem tej książki jest wzmocnienie twoich istniejących dobrych nawyków umysłu i pomoc w zmodyfikowaniu lub wyeliminowaniu tych złych.
Z książki
O autorze
Robert DiYanni - profesor nauk humanistycznych na New York University, konsultant NYU Center for the Advancement of Teaching. Autor i redaktor wielu książek, m.in. Literature: An Introduction, The Scribner Handbook for Writers, Occasions for Writing, Arts and Culture: An Introduction to the Humanities oraz Modern American Poets: Their Voices and Visions.
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2016-08-22
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 268
Przeczytane:2019-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2019 roku,
Książka wyjaśnia co to jest myślenie krytyczne i kreatywne i jak je połączyć. Podkreśla rolę wyobraźni, otwartości, ciekawości, ciągłego uczenia się oraz zadawania dodatkowych pytań i zmiany perspektywy w patrzeniu na problem. Bazuje na szerokiej literaturze - skąd czerpie różne techniki i pomysły. Do rozdziałów dołączone są liczne zadania, ale widok niektórych z nich powodował refleksję, że zawartość książki lepiej byłoby poznawać w grupie na kursie czy zajęciach. Ale mimo tego można z lektury skorzystać - jest się bardziej świadomym procesów myślenia i jak należy czasami je korygować i to nie tylko w pracy nad projektem, ale również w podejmowaniu decyzji w życiu codziennym.