Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców

Pokolenie urodzone po 2000 roku nie wyobraża sobie życia bez smartfona, tak jak starsi nie wyobrażają sobie życia bez prądu czy bieżącej wody. 2% małych Polaków w wieku 3–4 lat posiada już smartfona na własność.

Naukowcy z Singapuru przebadali wpływ nie tylko smartfonów i tabletów, lecz także zwykłego oglądania telewizji na rozwój małych dzieci. Na 437 rocznych dzieciach zostały przeprowadzone testy rozwojowe, następnie w wieku półtora roku wykonano skany ich mózgów, a dziewięć lat później oszacowano rozwój intelektualny.

Okazało się, że wpatrywanie się w ekrany narusza rozwój kluczowych umiejętności poznawczych, takich jak podejmowanie decyzji, myślenie i kreatywność.

Kiedy dziecko dostaje do ręki smartfon lub tablet, uspokaja się, przestaje marudzić, nie broi, nie brudzi się. Siedzi na pozór skupione i coś tam robi na smartfonie – ogląda bajeczki, gra w „edukacyjne” gry. Ale czy wiesz co naprawdę dzieje się z Twoim dzieckiem w cyberświecie?

Jak elektronika wpływa na mózg dziecka i nastolatka?
W jaki sposób może prowadzić do uzależnienia?
Groźba uzależnienia to nie jedyny problem – dowiedz się czym jest technowypalenie i Zespół Stresu Elektronicznego.
Czy smartfony nas tresują?
Jak media społecznościowe mogą nas niszczyć?
Gry online – dlaczego wciągają?
Pornografia – kokaina na kliknięcie.
I najważniejsze – co my dorośli konkretnie możemy z tym zrobić i prawdziwie chronić nasze dzieci?

Gdy dziecko siedzi przed ekranem, jego mózg zamiast się rozwijać – niszczeje. Nieużywane połączenia neuronowe zanikają. Te odpowiedzialne za relacje z innymi, za umiejętności społeczne, za rozwój intelektualny i emocjonalny.

Możesz temu przeciwdziałać. Uwolnij dziecko z cyberpułapki. Ta książka jest dla ciebie.

Informacje dodatkowe o Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2024-06-03
Kategoria: Poradniki

Tagi: poradnik

Kup książkę Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców

Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-07-14, Przeczytałam,

"Nie wręczymy dziecku na pierwszą komunię w prezencie butelki wódki, nie wręczajmy też smartfona. (Smartfon jest jak regularna subskrypcja dostaw alkoholu)"

✨ Zastanawiałam się jakim cytatem zacząć recenzję tej książki. To był dla mnie nie lada wyczyn, bo tak naprawdę pasowałoby przepisać całą książkę. Każda jedna strona jest warta uwagi.

✨ Chyba większość z dorosłych wie, że wpływ wszelkich ekranów (smartfon, tv, tablet..) na nasze zdrowie jest, delikatnie mówiąc, szkodliwy. Ale to, jakie spusztoszenie czyni w dziecięcym i nastoletnim mózgu, i tak na dobrą sprawę w całym organizmie, jest wręcz zatrważające. Jestem pod wielkim wrażeniem książki "Pomoc dziecku w cyberpułapce" w której autorki pomagają nam dogłębnie zrozumieć zagrożenia związane z wpatrywaniem się w ekrany już od najmłodszych lat i wskazują drogę pomocy jak ustrzec młode osoby przez uzależnieniem, oraz jak z nim sobie poradzić, gdy już ten problem zaistniał.

✨ Książka została napisana w bardzo interesujący sposób, choć nie brakuje typowych suchych faktów, wyników badań, które aż mnie zmroziły, ale po za tym mamy przytoczone przykłady z życia, i mnóstwo tematów przedstawionych takim prostym, zwykłym językiem. Tematy omówione w książce dotyczą chyba każdej rodziny, bo tak naprawdę problem nadużywania telefonów, telewizji, dotyka nie tylko dzieci. Choć to właśnie w trosce o ich zdrowy rozwój, powstała ta publikacja.

✨ Co prowadzi do uzależnienia? Jak elektronika wpływa na młody, nie rozwinięty w pełni mózg? Jak media społecznościowe nas niszczą? Pornografia - kokaina na kliknięcie... To tylko kilka z poruszonych tematów. Po za tym możemy dowiedzieć się, jak wpływ ekranów niszczy relacje, kreatywność, a nawet wiarę w siebie. Bo przecież wszystko to zaczyna się w mózgu. A czy zniszczony mózg może dać nam dobre życie? No nie może. Ale autorki przychodzą z mnóstwem porad, wskazówek, nawet pokazują jak prowadzić dziennik obserwacji. To wszystko można zastosować w swoim życiu, by pomóc sobie i innym. Warto przyjrzeć się dziecku i nawet samemu sobie, czy problem właśnie mnie nie dotyczy.

Książkę BARDZO polecam każdemu !!!! Jako bonus znajdziemy tutaj kody QR do wykładów autorek.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski