Pomarańcze na obrazie

Ocena: 5 (1 głosów)

Teraźniejszości nie ma. Przyszłość jest wielką niewiadomą. Istnieje tylko przeszłość.

„Pomarańcze na obrazie” to podróż w czasie, którą wypełniają barwne anegdoty i niezapomniane historie. Autor, ze swadą i lekkością pióra rodzinnego kronikarza, otwiera przed czytelnikami drzwi do swojego życia, dzieląc się niezwykłymi opowieściami zasłyszanymi od swych przodków.

Podąża ich śladami przez Poznań, Lwów, Ural, wioskę Masindi w Ugandzie, Holandię aż do maleńkiej Bródki, mitycznej bezpiecznej przystani gdzieś w sercu Polski. Spoglądając z czułością i nostalgią na świat, którego już nie ma, autor uświadamia nam, jak ważne jest ocalenie od zapomnienia tych drobnych, codziennych momentów, które składają się na naszą historię.

Informacje dodatkowe o Pomarańcze na obrazie:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2024-08-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788383732275
Liczba stron: 326
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Pomarańcze na obrazie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pomarańcze na obrazie - opinie o książce

Avatar użytkownika - renatamielniczuk
renatamielniczuk
Przeczytane:2024-12-22,

Na współczesną gonitwę w czasach nastawionych na produktywność, powiększanie dóbr materialnych, brak czasu dla bliskich zapraszam do przeczytania powieści Piotra Pacholika: „Pomarańcze na obrazie”. Codzienność nastawiona na troski, pogoń za jak najlepszymi i najdroższymi przedmiotami, brak czasu na wyjazd do rodziny lub zwykłą fotografie rodzinną powoduje nasze odizolowanie się. Czy to dobre? Jaką przeszłość ma moja rodzina, czy posiada tajemnice, ciekawe sploty wydarzeń. To autor przedstawia w swojej książce. Barwność opisów, zapiski rodzinne dodają uroku powieści. Nie należy odciągać się od ludzi, rodziny, warto poznać  historię  i jej losy.

Ciekawe perypetie bliskich lub dalszych krewnych, śmieszne przypadki, ale i poważne zdarzenia konstruują życie. Nasza tożsamość jest o wiele bogatsza, kiedy znamy historię naszego pokolenia. Nie możemy wycofać się z życia i zaangażowania rodzinnego. Życie od zmagań codziennego świata nie jest możliwe i dobre. Sposób naszego zachowania powoduje, że oddalamy się od rodziny.

Współzawodniczymy, walczymy o lepsze jutro, ale to nie jest ważne. Liczy się podstawa. Jak do wszystkiego. Czyli przeszłość naszego pokolenia, pokrewieństwo duszy i nostalgia do świata.

 

 

Link do opinii

„Pomarańcze na obrazie” skusiły mnie do siebie zarówno tytułem jak i okładką. Nie mogłam zatem przejść obojętnie obok tej książki. Dodatkową zachętą było poznanie kolejnego nowego polskiego autora. A ja lubię czytać nieoczywiste lektury i nie oczekiwać czegokolwiek od lektury, która biorę do ręki. Nie jest to jednak pewnik, bo zmieniam dość często swoje zdanie (jak to kobieta...).


"Ten obraz był ze mną od zawsze.
Pomarańcze zapakowane na kolonialną modłę w cieniutki jak bibułka papierek, każda z osobna. Niektóre bez opakowania, w wiklinowym koszu spoczywającym na blacie narożnej komody. Inne leżące luzem na samym blacie, w papierku lub bez, wszystkie bez wyjątku dorodne, kuszące, pełne aromatu."
Ta książka jest niesamowitą opowieścią, to podróż w różne czasy, to biografia rodziny narratora, tej bliższej i dalszej, tej znanej, mniej znanej i całkiem nieznanej. Mimo to, że jest rodzinną historią, wspomnieniami, to czyta się ją jak przygodową powieść. A rodzina narratora nie przebywała tylko w Polsce, w maleńkiej wsi, lecz będziemy podążać ich śladami po Europie, ale też Afryce i Azji. Wspomnienia są ważne, sama lubię przeglądać stare albumy ze zdjęciami i ze zdziwieniem zauważam, że niektórych osób już nie poznaję...
Czytając tę książkę możemy nie tylko wspominać razem z autorem, ale także dzieli się on z nami także opowieściami, które sam zna tylko ze słyszenia, lecz mimo to są ciekawie nam przekazane. Lekkość pisania i różne anegdoty ułatwiają lekturę, kartki tylko śmigały mi między palcami a ja wsiąkałam coraz głębiej w te niesamowita opowieść.


"Mam na imię Piotr. Jedno z tych uniwersalnych, ewangelicznych, zawsze dobrze brzmiących i nigdy nie starzejących się imion. Jestem za nie wdzięczny moim rodzicom. Mogłem przecież, urodziwszy się nieco wcześniej, zostać Józefem, Eugeniuszem (Gienkiem), Henrykiem lub - nie daj Boże - Adolfem. Bądź też przyszedłszy na świat o wiele później - Adrianem, Brianem, Oliwierem lub... Solidariuszem."
Przeszłość jest ważna, nawet dalekich krewnych. Może ona bowiem wpływać na losy przyszłych pokoleń. Nie zawsze można się odciąć od więzów rodzinnych. Różne skrywane tajemnice są w każdej rodzinie i zazwyczaj potrafią wypłynąć na powierzchnię w najmniej odpowiednim momencie.
Gdy autor wspomina czas, gdy mając niespełna sześć lat, zobaczył w pokoju odkrytą trumnę z babcią, mnie się także przypomniała taka scena. Tylko ja widziałam swojego dziadka...
To w tamtych czasach nie było nic dziwnego ani szokującego. Teraz oszczędza się zazwyczaj dzieciom takiego widoku...

Warto ocalić różne wspomnienia, trzeba je spisywać dla potomnych lub chociaż o nich opowiadać.

Polecam tę książkę, bo naprawdę to ciekawa lektura.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Dziękuję za możliwość jej poznania Wydawnictwu Novae Res

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy