Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1977

Kolejny (jedenasty) tom serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne zawiera 352 dokumenty ilustrujące politykę zagraniczną PRL w 1977 roku.

W roku tym coraz istotniejszym elementem polityki zagranicznej stawała się kwestia praw człowieka. Wydarzenia czerwcowe z 1976 i będące ich konsekwencją tworzenie się opozycji politycznej w Polsce nie pozostawały bez wpływu na działania polskich dyplomatów. Także w czasie zorganizowanego w Belgradzie spotkania przeglądowego KBWE jednym z głównych tematów obrad stało się łamanie przez państwa „demokracji ludowej” zobowiązań z tzw. trzeciego koszyka Aktu końcowego z Helsinek.

Za jedno z najważniejszych wydarzeń w relacjach bilateralnych (także związanych z prawami człowieka) uznać należy grudniową wizytę prezydenta USA w Polsce i jej wpływ na stosunki polsko-radzieckie.

Istotne znacznie miały również wizyty Edwarda Gierka we Francji i Włoszech oraz jego audiencja u papieża Pawła VI. W stosunkach z RFN uwagę zwraca wizyta kanclerza Helmuta Schmidta w Polsce.

Podstawę źródłową tomu stanowią materiały Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komitetu Centralnego PZPR, a ciekawym uzupełnieniem są dokumenty wytworzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zdecydowana większość dokumentów umieszczonych w tomie to materiały tajne, dotychczas niepublikowane. Tom zawiera również indeks osobowy i rozbudowany indeks rzeczowy, a informacje o strukturze i funkcjonowaniu MSZ zawarto we wstępie i aneksach.

Informacje dodatkowe o Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1977:

Wydawnictwo: PISM
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-89607-73-7