Polska. Niespełniony sojusznik Hitlera

Ocena: 5 (2 głosów)

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce znowu pojawią się głosy, że w 1939 roku można było uniknąć wojennej klęski i zamiast stawić opór niemieckiej agresji, przystać na żądania terytorialne III Rzeszy oraz propozycję przystąpienia do paktu antykominternowskiego.

Krzysztof Rak, historyk filozofii, publicysta, znawca problematyki międzynarodowej, dowodzi, że Polska była niespełnionym sojusznikiem Adolfa Hitlera, który po dojściu do władzy w Niemczech w 1933 roku próbował wciągnąć Warszawę do koalicji wymierzonej w Związek Sowiecki. Władze polskie zdawały sobie jednak sprawę, że będzie to oznaczało zależność satelicką, czyli faktycznie utratę niepodległości. Autor ukazuje stosunek dyktatora III Rzeszy do Polski i Polaków (m.in. na podstawie jego manifestu politycznego Mein Kampf) oraz relacje obu państw w przededniu wojny. Rozprawia się z mitami: o wojnie prewencyjnej z hitlerowskimi Niemcami, do której rzekomo dążył marszałek Piłsudski, oraz o poparciu mocarstw zachodnich dla Polski, które przynajmniej do schyłku 1938 roku były gotowe do daleko idących ustępstw wobec Berlina, np. w kwestii Wolnego Miasta Gdańska. Wyjaśnia też, dlaczego Hitler zmienił front i ostatecznie zaatakował Polskę.

Książka jest bardzo dobrze udokumentowana. Autor powołuje się na mało znane dokumenty z archiwów polskich i niemieckich, które rzucają nowe światło na politykę III Rzeszy wobec Polski.

Informacje dodatkowe o Polska. Niespełniony sojusznik Hitlera:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-08-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311157422
Liczba stron: 300

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Polska. Niespełniony sojusznik Hitlera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polska. Niespełniony sojusznik Hitlera - opinie o książce

Avatar użytkownika - KKartasinski
KKartasinski
Przeczytane:2020-08-21, Ocena: 5, Przeczytałem,

W sierpniowe dni, które powoli zwiastują koniec lata oraz kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, ukończyłem książkę Krzysztofa Grzegorza Raka "Polska - Niespełniony sojusznik Hitlera", wydaną przez Wydawnictwo Bellona w 2019 r.

 

Przyznam, że dawno nie czytałem tak doskonale udokumentowanej książki o stosunkach polsko-niemieckich w latach 30. XX wieku. Dokumentacja i analiza źródeł, w połączeniu z niezwykle ciekawą narracją czyni lekturę prawdziwą przyjemnością.

 

Nie sądziłem, że stosunki pomiędzy II Rzeczpospolitą a III Rzeszą mogły być tak złożone oraz pełne wielu ciekawych zwrotów akcji. Przede wszystkim autor, pokazuje jaką rolę pełniła Polska w politycznych planach Adolfa Hitlera, zarówno przed jak i po jego dojściu do władzy. Przedwojenna Polska, obok Wielkiej Brytanii, odgrywała bardzo ważną rolę w polityce zagranicznej kanclerza III Rzeszy. Zadziwia ilość kroków dyplomatycznych, śmiałych propozycji, interesujących ustępstw oraz uprzejmości, które podejmował Hitler, aby mieć Polskę po swojej stronie. Co obiecywał Hitler oraz czego wymagał od rządów sanacji - odsyłam do treści książki.

 

Na koniec, krótka, ale ważna uwaga - to książka o tym co było i nie zostało ostatecznie zrealizowane, a nie o tym co mogłoby być i zostać zrealizowane 

Link do opinii
Inne książki autora
Piłsudski między Stalinem a Hitlerem
Krzysztof Grzegorz Rak0
Okładka ksiązki - Piłsudski między Stalinem a Hitlerem

Na początku drugiej dekady lipca 1933 roku w Warszawie, zapewne w jakimś ustronnym miejscu, odbyło się tajne spotkanie polskiego ministra spraw zagranicznych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy