Wyrósł w cieniu Pruszkowa i Wołomina, ale szybko stał się jednym z najważniejszych graczy polskiego podziemia kryminalnego. Gang żoliborski - bo o nim mowa - funkcjonujący według klasycznych reguł mafijnych, początkowo siał postrach na północy stolicy, a z czasem wyrósł do struktury mogącej złamać pozornie silniejszych przeciwników. Jego boss, zwany ,,na mieście" Księdzem, skupił wokół siebie młodych desperados, dla których gangsterska była całym życiem. Życiem i... śmiercią. Jego wiernym żołnierzem był Tomasz Syga, pseudonim Komandos - jeden z najbardziej znanych (i budzących respekt) stołecznych gangsterów. Człowiek, o którym nawet w środowisku kryminalnym mówiło się jako o bezwzględnym sadyście; o kimś, kogo lepiej nigdy nie spotkać w ciemnej ulicy. Komandos żył gwałtownie i gwałtownie rozstał się z tym światem, pozostawiając po sobie mroczną legendę.
Ale to nie jest opowieść jedynie o Komandosie - to jest historia całego kryminalnego Żoliborza oraz jego sojuszników i wrogów, z których większość jest już ,,po tamtej stronie"...
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-08-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 208
Artur Górski w książce ,,Komandos. Gang z Żoliborza" ukazuje nam warszawski półświatek lat 90., przedstawiając historię jednego z najbardziej brutalnych i niebezpiecznych gangów, które działały w stolicy, chociaż pewnie nie tylko w stolicy. Książka stanowi część serii reportaży kryminalnych, w których autor analizuje przestępcze struktury, gangi i sylwetki ich liderów.
Tytułową postacią tej książki jest Komandos - człowiek, który wywodzi się z warszawskiego Żoliborza i staje się jedną z kluczowych postaci tamtejszego gangu. Artur Górski przygląda się jego drodze do przestępczej ,,kariery", odkrywając kulisy świata pełnego przemocy, narkotyków i porachunków mafijnych. Autor w charakterystycznym dla siebie stylu przedstawia wydarzenia z dużą dozą realizmu, korzystając z rozmów z byłymi gangsterami, policjantami i innymi świadkami tamtych czasów. Mimo wszystko mam wrażenie, że sama postać ,,Komandosa" jak na tytułowego bohatera została potraktowana nieco po macoszemu (sam autor porusza ten temat).
Górski pisze w sposób dynamiczny i wciągający. Historia Komandosa (chociaż tutaj model dotyczy chyba każdego gangstera) to nie tylko opowieść o brutalnym przestępcy, to także portret człowieka zmagającego się z konsekwencjami własnych wyborów, którego życie przenikało się z rzeczywistością pełną strachu i przemocy.
Jednym z największych atutów książki jest sposób, w jaki Górski rysuje tło historyczne. Lata 90. w Polsce były czasem gwałtownych zmian, zarówno politycznych, jak i społecznych, które stworzyły doskonałe warunki do rozwoju przestępczości zorganizowanej. Autor pokazuje, jak gangi wykorzystały te luki, rozwijając swoje imperia w cieniu transformacji ustrojowej.
,,Komandos" to dobry reportaż, który pokazuje zarówno brutalny świat polskich gangów, jak i ukazuje kontekst transformacji społeczno politycznych tamtych czasów. Pisarz stworzył mocną, autentyczną i skupiającą uwagę czytelnika opowieść, która zapewne zainteresuje fanów literatury faktu oraz historii kryminalnych.
Recenzja powstała w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Prószyński
Wstrząsająca opowieść o ludziach od czarnej roboty polskiej mafii. Ta książka jest inna od pozostałych z serii ,,Masa o polskiej mafii". Tym razem słynni...
Redaktor Dybowski nigdy nie przypuszczał, że to się może zdarzyć w Polsce. Dzięki zainteresowaniu Kopernikiem zostaje wciągnięty w kryminalną aferę, której...
Przeczytane:2024-10-09, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2024, 26 książek 2024, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
"Gang z Żoliborza" to pierwszy tom o warszawskim półświatku. Nie jest to książka dla wszystkich, dlatego jeżeli w ogóle nie interesuje cię ta tematyka - książka nie spodoba ci się i tylko stracisz czas na czytanie. Jeżeli jednak chcesz wiedzieć jak to wyglądało dawno temu, jak wyglądał świat przestępczy "w starych czasach", sięgnij po lekturę i zobacz, że nie było kolorowo.
I tu mam problem z książką, bo czytałam poprzednie tego autora i... z opisu wynika, że powinniśmy dowiedzieć się czegoś o Komandosie (nawet jest to na okładce),niestety o tej osobie jest tak mało, że... próżno szukać czegoś interesującego. W większości to co przeczytamy znajdziemy w poprzednich propozycjach. Jeżeli nie czytałaś poprzednich książek, to nic straconego - możesz nadrobić wiele rzeczy czytając tą.
Tu nawet nie ma czego opisywać, ani recenzować. Jeżeli dobrze poszukacie, to większość tych informacji co autor dał do książki, znajdziecie gdzieś w Internecie. Jest też wiele fragmentów, które są wzięte z książki o Masie...
Nie wiem co mogę napisać... Spodziewałam się czegoś innego, zupełnie innego.