Polowanie na kaczki

"Polowanie na kaczki" (niderl. "De Metsiers", w oryginale jest to nazwisko rodziny Metsiers) - debiutancka powieść flamandzkiego pisarza Hugo Clausa, opublikowana w roku 1950 przez amsterdamskie wydawnictwo De Bezige Bij.

To powieść psychologiczna, zainspirowana powieścią Williama Faulknera "As I Die Lying" odnośnie wykorzystania wielu perspektyw narracji. Powieść została opatrzona mottem "Si tout dans mon amour prendroye racine / J'en planteroye jardin" ("Jeśli wszystko w miłości ma korzenie, posadzę ogród").

Autor nie waha się przedstawiać kontrowersyjnych tematów, m.in. aborcji, morderstwa, związku kazirodczego czy romansu pozamałżeńskiego, konsekwentnie budując przytłaczającą atmosferę stanu zagrożenia. Ważnym elementem powieści jest erotyka i seksualizm, które jak piszą D. i M. Morciniec, z jednej strony są wyrazem pierwotności nieomal zwierzęcej natury człowieka oraz źródłem i motorem działania ludzkiego. Z drugiej zaś wynikają z tęsknoty jednostki za idealnym uniesieniem i czystym uczuciem, żywionym choćby wbrew usankcjonowanym normom moralnym, narzuconym jednostce przez skorumpowane, pełne hipokryzji społeczeństwo.

Powieść przedstawia wiejską rodzinę Metsiersów, kierującą się własnymi normami moralnymi oraz odizolowaną od reszty społeczeństwa. Anna jest w ciąży z Frankiem Smeldersem. Ponieważ Frank nie chce mieć z nią nic wspólnego, wysyła ją do madame Sassen by usunęła ciążę. Wracając z miasta, Anna spotyka na moście amerykańskiego żołnierza, Jima Braddoka. Uciekając przed deszczem, znajdują schronienie w letniej rezydencji barona, piją rum i rozmawiają. Między Anną oraz jej upośledzonym umysłowo bratem Benniem stopniowo rozwija się kazirodcza miłość.

Informacje dodatkowe o Polowanie na kaczki:

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1981 (data przybliżona)
ISBN: 83-07-00377-6
Tytuł oryginału: De Metsiers
Język oryginału: niderlandzki
Tłumaczenie: Zofia Klimaszewska

Kup książkę Polowanie na kaczki

Polowanie na kaczki - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski