Polejowscy. Karta z dziejów lwowskiego środowiska artystycznego w drugiej połowie XVIII wieku

Ocena: 0 (0 głosów)

Publikacja Agaty Dworzak jest monografią dziejów i dorobku artystycznego rodziny Polejowskich, architektów i rzeźbiarzy działających we Lwowie w drugiej połowie XVIII w.

Autorka w kompleksowy sposób zrekonstruowała artystyczne biografie braci Polejowskich na tle lwowskiego środowiska rzeźbiarskiego, eksponując ich znaczenie dla kształtowania się rzeźby wschodnich ziem Rzeczypospolitej XVIII stulecia. Jednocześnie, skupiając się na jednej rodzinie, skrupulatnie zobrazowała zjawiska i mechanizmy społeczno-artystyczne kształtujące codzienne życie twórców, produkcję warsztatową i sztukę XVIII-wiecznego Lwowa.

Publikacja jest wynikiem niezwykle dociekliwych badań przeprowadzonych przez Autorkę, dzięki którym odnalazła ona cenne, dotąd niepublikowane fotografie zniszczonych figur i dzieł małej architektury oraz pozyskała istotne dane dotyczące familii Polejowskich ze źródeł zawierających, jak mogłoby się zdawać, nieliczne informacje do dziejów sztuki, takich jak księgi metrykalne lub akta notarialne. Bez wątpienia jest to obowiązkowa lektura dla badaczy nowożytnych dziejów rzeźby Rzeczypospolitej, wypełniająca lukę w badaniach nad tzw. lwowską rzeźbą rokokową.

Publikację dopełnia obszerny i skrupulatnie przygotowany katalog dzieł oraz aneksy, na które składają się m.in. edycje dokumentów źródłowych. Integralną częścią książki jest też znakomicie zaprezentowany materiał ilustracyjny, obejmujący ponad 300 zdjęć.
 
Krótka informacja o autorze:

Agata Dworzak jest absolwentką historii sztuki oraz mediteraneistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej w Instytucie Historii Sztuki UJ.

W 2018 r. uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy Działalność Polejowskich - lwowskiej rodziny artystycznej w drugiej połowie XVIII wieku, napisanej pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Betleja. Od 2016 r. pełni funkcję redaktora prowadzącego czasopisma „Modus. Prace z Historii Sztuki”.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na sztuce kręgu lwowskiego w XVIII w., rzeźbie i architekturze na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, rodzinach artystycznych w okresie nowożytnym oraz grafice ornamentalnej, wzornikach i teorii ornamentyki.
Agata Dworzak jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.

Informacje dodatkowe o Polejowscy. Karta z dziejów lwowskiego środowiska artystycznego w drugiej połowie XVIII wieku:

Wydawnictwo: Instytut Polonika
Data wydania: 2020-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788366172241
Liczba stron: 620

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Polejowscy. Karta z dziejów lwowskiego środowiska artystycznego w drugiej połowie XVIII wieku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy