Polacy na emigracji

Poznaj niesamowite historie naszych rodaków, którzy zdecydowali się żyć poza Polską. Jakie motywacje kierują ludźmi, żeby niekiedy diametralnie zmienili swoje życie i przeprowadzili się w odległe rejony świata? O adaptacji do nowych warunków, różnicach kulturowych, rozterkach związanych z partnerami innych narodowości i swoim codziennym życiu opowiadają autorce bohaterowie książki.

Autorką książki jest Agnieszka Kołodziejska, prowadząca program ,,Polacy za granicą".

Informacje dodatkowe o Polacy na emigracji:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2023-06-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Polacy na emigracji

Polacy na emigracji - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2023-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Różne są powody wyjazdu Polek i Polaków za granicę.  Jednak tak naprawdę wszystkich łączy jedno- pragną lepszego życia. Wielu odnajduje się w nowej rzeczywistości i nowe miejsce staje się nowym domem. Są też tacy, którzy po wielu latach powracają do rodzinnego kraju. Jednak dla wszystkich czas spędzony poza granicami naszego kraju to czas kształtujący ich na nowo.
Kiedy czytałam ostatnie strony Polaków na emigracji.  Dlaczego i po co wyjeżdżamy na TVP Polonia zaczynał się właśnie mecz finałowy POLONIA EURO 2023 czyli Mistrzostwa Europy Drużyn Polonijnych w Piłce Nożnej, które rozgrywały się w Lesznie. Wiem o tych mistrzostwach, bo w jeden z drużyn - Białych Orłach Tiburg, która walczyła o pierwsze miejsce grał mój młodszy brat. Zresztą za granicą mieszkają też inni członkowie mojej rodziny i kilku znajomych, więc wiele kwestii, o których przeczytałam w tym reportażu nie było dla mnie zaskoczeniem. Nie raz bliscy czy znajomi opowiadali mi o cieniach i blaskach mieszkania za granicą i o zachowaniu Polaków z dala od kraju.
A jednak z przyjemnością zagłębiłam się niniejszej książce. Sama nigdy za granicą nie byłam, ale uwielbiam słuchać czy czytać o tym jak radzą sobie nasi rodacy poza granicami Polski. Ten reportaż mi to umożliwił. Z zainteresowaniem zagłębiałam się w poszczególne historie. Cieszyłam się, gdy bohaterowie Polaków na emigracji opowiadali o sukcesach, które osiągali. Radowało mnie, że dawali sobie radę. Trochę zazdrościłam im (w pozytywnym sensie) odwagi. Nie raz musiałam, co robiłam z przykrością, zgodzić się z tym jak bohaterowie niniejszej książki postrzegali wielu Polaków, którzy mieszkali na obczyźnie. Niestety nie raz słyszałam, że często Polacy zamiast sobie pomagać kopią dołki pod swoimi krajanami. Zupełnie nie rozumiem takiego postępowania, bo wiele nacji pomaga sobie.
Polacy na emigracji. Dlaczego i po co wyjeżdżamy to arcyciekawy reportaż o naszych rodakach, którzy zdecydowali się na opuszczenie rodzinnego kraju. Możemy dowiedzieć się o codziennym życiu, jakie wiodą, smutkach i radościach, często o niełatwych początkach oraz o relacjach z innymi krajanami. Historie, z którymi zapoznamy są zachętą do sięgnięcia po swoje marzenia i co najważniejsze mogą stać się impulsem do zmian. Są też przestrogą, bo czasami za bardzo idealizujemy życie w innych krajach. Szczerze ją polecam!

Avatar użytkownika - wanderlust
wanderlust