Pokochawszy. Miłość w języku

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholog. Mąż i żona. Od 35 lat w nieustającej rozmowie - czasem poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej, i nigdy nudnej.

W książce Pokochawszy w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji. A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia. Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil opowiadają swoją historię miłosną, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia, czy małżeńskie rytuały.

Czy mówienie, że miłość jest jak róża to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża ,,Juruś"? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedź pojawia się w książce Pokochawszy.

Informacje dodatkowe o Pokochawszy. Miłość w języku:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2018-05-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788326826412
Liczba stron: 380

więcej

Kup książkę Pokochawszy. Miłość w języku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pokochawszy. Miłość w języku - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2022-03-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

„Szeptem do mnie mów…”.


Pod czujnym okiem dziennikarki i pisarki Karoliny Oponowicz powstała wspaniała książka - wywiad z Lucyną Kirwil i jej mężem Jerzym Bralczykiem. Książki nie da się czytać „na raz”, jednym ciągiem. Jest w niej wiele mądrości, wiele pięknych zdań i słów, które trzeba przepracować, zastanowić się nad nimi i wchłonąć.


„Miłość powinna być głęboka, a nie płytka. Wysoka, a nie niska. Pełna”.


W krótkich rozdziałach językoznawca i psycholog w sposób spokojny, wyważony i błyskotliwy rozważają kwestię języka miłości, seksu, kłótni, czułości, dojrzałych emocji, rytuałach. Jeśli ktoś lubi zagłębiać się w niuanse językowo – psychologiczne to jest to idealna czytelnicza przygoda.

Tak o tytule książki wspomniała Lucyna Kirwil:
"Tytuł wymyślił mąż. Bardzo lubi imiesłowy przysłówkowe uprzednie".

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-02-23, Ocena: 4, Przeczytałam,

W okolicach Walentynek, których nie lubię, postanowiłam przeczytać coś o miłości, ale nie typowy romans. Padło na imiesłów przysłówkowy uprzedni czyli „Pokochawszy” w wykonaniu profesorskiego małżeństwa Kirwil-Bralczyk.

Jest to obszerny wywiad, a w zasadzie bardzo rozległa, luźna rozmowa z profesorem Bralczykiem i jego żoną, psycholog Lucyną Kirwil, o miłości i języku miłości. Jest to swobodny przekaz przemyśleń odnośnie miłości jako uczucia, emocji związanych z jej przeżywaniem, mniej lub bardziej konwencjonalnych metodach podrywania i wyznawania miłości, jest też o drodze do ewentualnego odkochania, o czułościach, kłótniach, a wreszcie o miłości dojrzałej, pełnej, pozwalającej poznać partnera jak przysłowiową „własną kieszeń”.

Pomiędzy tymi rozważaniami o miłości wszelakiej poznajemy też małżeństwo Kirwil-Bralczyk i jak to u nich wyglądało. Pełna przekomarzanek rozmowa małżonków, gierki słowne i mnóstwo wspominek o tym, jak to u nich było z tą miłością i jak przez lata to uczucie ewoluowało.

Publikacja nie jest szczególnie naukowa, powiedziałabym, że to taka bardziej humoreska bo poczucia humoru i dowcipnych wzajemnych ripost małżeństwu odmówić nie można. Jest mnóstwo anegdot, opowiastek i przekornych historii.

Było ciekawie, śmiesznie i lekko.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-07-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2018, Mam,

Profesor Jerzy Bralczyk autorytet w dziedzinie polskiej mowy zabrał się za miłość. Z pomocą pospieszyła mu Lucyna Kirwil doktor psychologii agresji, prywatnie jego małżonka. W efekcie otrzymujemy zbiór żywych i kwiecistych rozmów o zakochaniu i odkochaniu, o języku seksu, czy o języku kłótni. Książka nie pokazuje miłości w sposób jednowymiarowy, wyidealizowany czy romantyczny. Rozmówcy nie stronią od tematów trudnych, zarówno w sferze języka jak i psychologii (np. wulgaryzmy w języku seksu). Przy tych wszystkich mądrych i ważnych rozmowach małżonkowie nie szczędzą sobie drobnych złośliwości, ale i czułości.

Link do opinii
Inne książki autora
Bozie, czyli jak wygląda Bóg?
Karolina Oponowicz0
Okładka ksiązki - Bozie, czyli jak wygląda Bóg?

Jak wygląda Bóg? Co trzeba zrobić, żeby zostać lamą? Czy można być trochę w niebie i trochę w piekle? Po co aniołom skrzydła? Dlaczego do meczetu wchodzi...

Bralczyk o sobie. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz
Karolina Oponowicz0
Okładka ksiązki - Bralczyk o sobie. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim i Karoliną Oponowicz

Powiem wam prawdę o sobie. Moją prawdę, rzecz jasna, osobistą nawet Dlaczego woli być Bralczykiem niż Jerzym? Dlaczego z ,,cyckiem" miał kłopot...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy