Druga część tryptyku Alejo Carpentiera (po Królestwie z tego świata i przed Eksplozją w katedrze). Podróż do źródeł czasu eksploatuje mit poszukiwania zaginionego Eldorado, krainy szczęścia odległej od koszmarów cywilizacji. Wędrówka bohatera przez równiny, dżungle i epoki, przez płaskowyż, góry i odmęty może być interpretowana na wielu poziomach. Powieść najczęściej jest doczytywana jako metafora podróży od kultury ku naturze oraz jako wyprawa w głąb siebie, to jednak nie wyczerpuje bogactwa treści.
Carpentiera, który studiował muzykologię, zastanawiało, że w muzyce każdy temat można odegrać od końca. Autor przeniósł to na grunt literatury. W ten sposób bohater Podróży wraca do początków i odzyskuje wolność, z jakiej bieg czasu go wyzuł. W tym wyzwalaniu się z niewoli czasu narrator gubi – dosłownie i metaforycznie – trop i stąd tytuł oryginalny Los pasos perdidos, czyli zagubione ślady (polski tytuł Podroż do źródeł czasu jest znakomitym pomysłem Kaliny Wojciechowskiej, o którym Carpentier powiedział, że jest lepszy niż tytuł oryginału).
Alejo Carpentier jest jednym z pisarzy, którzy zapoczątkowali okres świetności prozy iberoamerykańskiej. Uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela „realizmu magicznego”. Ujmując rzecz ściślej, Carpentier był autorem określenia lo real maravilloso („rzeczywistość cudowna”), które zrobiło zawrotną karierę w wersji lustrzanej, jako „realizm magiczny”. Sam Carpentier uważał, że jest to określenie doraźne i niezbyt fortunne. Wolał mówić o baroku, twierdząc, że to stan ducha i sposób widzenia świata, obecne w Ameryce jeszcze przed konkwistą. Ameryka Łacińska nie znała ani stylu romańskiego, ani gotyckiego, zawsze była wybujała i szalona; barok to dusza Ameryki Łacińskiej. Cudowność Ameryki Łacińskiej, zdaniem Carpentiera, należy rozumieć dosłownie, zatem nie jako kontynent cudownie piękny, lecz po prostu magiczny, dziwny, niezwykły.
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2018-06-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 350
Tłumaczenie: Kalina Wojciechowska
Powieść ta, faktyczny debiut jednego z najwybitniejszych pisarzy kubańskich, Alejo Carpentiera (1904-1980), zainicjowała - w roku 1949 - jego świetną trylogię...
Chcę przeczytać,