Uniwersalna opowieść o złowrogich reżimach, potrzebie wolności i trwania przy humanistycznych wartościach – na przekór historii

Latem 1939 roku razem z moim najlepszym przyjacielem wynajęliśmy w Paryżu auto, żeby pojechać do Berlina i Warszawy. Skończyłem właśnie pierwszy rok studiów na Harvardzie, gdzie uczęszczałem na znakomite wykłady poświęcone faszyzmowi i komunizmowi; teraz chciałem przekonać się na własne oczy, jak wygląda świat Hitlera. (…) Następnym przystankiem miał być kraj, w którym dotąd nie postawił stopy żaden z członków naszej rodziny – co oznaczało zignorowanie gniewnych ostrzeżeń, że postępuję absolutnie nieodpowiedzialnie, i zamanifestowanie poczucia niezależności osiemnastolatka.

Charles Merrill

Charles E. Merrill jr (1920–2017) – syn finansisty, miliardera Charlesa Merrilla, brat poety Jamesa Merrilla. Filantrop, humanista, działacz na rzecz demokracji, praw człowieka i tolerancji.

Młodzieńcza fascynacja Merrilla polską literaturą z czasem zamieniła się w podziw dla ludzi zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią, a przyjaźń z Czesławem Miłoszem czy Jackiem Woźniakowskim pozwoliła lepiej zrozumieć problemy zaprzątające umysły ludzi w czasach gwałtownych przemian – nie tylko w Europie.

Informacje dodatkowe o Podróż albo rzeź niewiniątek. Pamiętnik pół wieku trwającej znajomości z polską, czeską i niemiecką historią 1939-1995 pióra Charlesa Merrilla poświęcony Jamesowi Merrillowi i Jackowi Woźniakowskiemu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-05-27
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-5426-8
Tłumaczenie: Andrzej Pawelec

Kup książkę Podróż albo rzeź niewiniątek. Pamiętnik pół wieku trwającej znajomości z polską, czeską i niemiecką historią 1939-1995 pióra Charlesa Merrilla poświęcony Jamesowi Merrillowi i Jackowi Woźniakowskiemu

Podróż albo rzeź niewiniątek. Pamiętnik pół wieku trwającej znajomości z polską, czeską i niemiecką historią 1939-1995 pióra Charlesa Merrilla poświęcony Jamesowi Merrillowi i Jackowi Woźniakowskiemu - opinie o książce

Rok Emilki
Charles Merrill0
Okładka ksiązki - Rok Emilki

Pełna ciepła opowieść o wchodzeniu w dorosłość. Siedemnastoletnia Emilka mieszka w małym miasteczku w zachodnim Massachusetts. Jej życie nie różni...

Rok Emilki
Charles Merrill0
Okładka ksiązki - Rok Emilki

Siedemnastoletnia Emilka mieszka w małym miasteczku w zachodnim Massachusetts. Jej życie nie różni się niczym od życia innych amerykańskich nastolatków:...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski