"Ta książka to dla mnie samego eksperyment, bo mieszczę w niej kolegów z Armii Krajowej i przypadkowych współwięźniów, mieszczę arystokratów i bardzo prostych, zwyczajnych ludzi. Mieszczę byłego komunistę, Żyda, adwokata, który miał też różne oblicza, i mieszczę wybitnego, orientacji prawicowej, oficera rezerwy, uczestnika walk o niepodległość. Wszyscy występują obok siebie, jako ludzie, którzy wpływali na mnie, może ja trochę na nich".
Rozmowy Władysława Bartoszewskiego z Michałem Komarem są serią portretów osób, z którymi autor zetknął się w latach 40. i 50. XX wieku. W trudnym okresie pierwszych lat powojennych i stalinizmu życie tych niezwykłych ludzi było przykładem życia ,,pod prąd", byli oni wierni sobie i ponadczasowym wartościom. Z niektórymi z nich los połączył Bartoszewskiego na krótko, z innymi połączyły go wieloletnie przyjaźnie. Wspomnienia przetykane są anegdotami oraz zdjęciami z archiwów rodzinnych i uzupełnione notami biograficznymi. Życiorysy bohaterów i sam tytuł książki stanowią zarazem przesłanie do czytelników, że warto iść pod prąd rzeczywistości, z którą często trudno się zgodzić, a przede wszystkim należy być wiernym sobie i wartościom, takim jak godność, przyjaźń, lojalność, odpowiedzialność.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2011-02-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 244
Język oryginału: polski
Przeczytane:2023-01-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Władysław Bartoszewski , 45 książek w 2023 ,
Trudna i zarazem ciekawa książka Władysława Bartoszewskiego i Michała Komara.
Bartoszewski przedstawia w niej sylwetki różnych osób, z którymi zetknął się w trudnych czasach powojennych i stalinizmu. Jest tam np. adwokat, Żyd, były komunista, przypadkowi współwięźniowie, arystokraci, zwyczajni ludzie itd.
Niektóre z tych znajomości były całkiem przelotne, a z niektórymi połączyła go prawdziwa przyjaźń do końca życia.
"Życie pod prąd może oznaczać metody działania, wybory, zachowania - różne w różnych sytuacjach. Wspólnotą tego pojęcia jest dla mnie gotowość do przeciwstawiania się narzucanym tendencjom, modom, zachowaniom. Jest to gotowość, a nawet zobowiązanie sumienia do życia zgodnie z własnymi przekonaniami, z własnym sposobem myślenia."