Po co filozofowi religia. Stanisław Brzozowski, Leszek Kołakowski

Stanisław Brzozowski i Leszek Kołakowski w poszukiwaniu chrześcijańskiej mądrości.

„Mam nadzieję, że zestawienie obu postaci polskich filozofów nie będzie zanadto dziwiło moich czytelników. Więcej jest cech, które ich łączą, niż tych, które oddzielają. Pierwszy był za życia otoczony kręgiem podejrzliwości i oskarżeń, umierał młodo, samotny; drugi szybko zdobył uznanie, przywiązanie przyjaciół i uczniów; jego kolejne książki stawały się sensacją. (…) Obaj rozpoczynali od lewicowego zaangażowania i w pewnej mierze gubili je po drodze – chociaż niezupełnie... Obaj wreszcie stanęli wobec zjawiska religii: przede wszystkim w kulturze, następnie w życiu osobistym. Katolicyzm jako całość był dla nich bardziej pociągający, bogatszy myślowo niż inne chrześcijańskie wyznania, stał się w ostatnich latach życia jednego i drugiego najważniejszym punktem odniesienia – był współrozciągły z historią Zachodu, był tą historią”.
(fragment przedmowy)

Ewa Bieńkowska umieściła w centrum swojej książki chrześcijaństwo, ukazując, w jaki sposób myśl religijna ewoluowała w życiu dwóch wybitnych polskich filozofów.

Informacje dodatkowe o Po co filozofowi religia. Stanisław Brzozowski, Leszek Kołakowski:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-05-27
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 978-83-240-5924-9

Kup książkę Po co filozofowi religia. Stanisław Brzozowski, Leszek Kołakowski

Po co filozofowi religia. Stanisław Brzozowski, Leszek Kołakowski - opinie o książce

Pisarz i los. O twórczości Gustawa Herlinga - Grudzińskiego
Ewa Bieńkowska0
Okładka ksiązki - Pisarz i los. O twórczości Gustawa Herlinga - Grudzińskiego

Wiadomość o zgonie Herlinga - Grudzińskiego wywołała we mnie dotkliwe uczucie, że pisarz nie dopisał do końca swoich sporów ze światem, z sobą, z Bogiem...

W ogrodzie ziemskim. Książka o Miłoszu
Ewa Bieńkowska0
Okładka ksiązki - W ogrodzie ziemskim. Książka o Miłoszu

W ogrodzie ziemskim to opowieść o rozwoju twórczości i osobowości Czesława Miłosza. Jego rekostruowana tutaj poetycka droga zakreśla łuk obejmujący niemal...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung