Czy nasza historia znowu się powtarza?
Pierwsza książka o pięciu wiekach relacji Niemiec i Rosji oraz o szczególnej roli, jaką odgrywała w nich Polska.
Zawiera wiele do tej pory nieznanych faktów i przełomowych interpretacji. Oparta jest na do niedawna nieznanych dokumentach, skrywanych w najtajniejszych archiwach Kremla. Stanowi udaną próbę nowego oczytania dziejów Polski i Europy Środkowej.
Nie przesadzają ci, którzy twierdzą, że mieć takich sąsiadów jak Rosja i Niemcy, to mieć sąsiadów z piekła rodem. Nie tylko dlatego, że przez pewien czas zarówno w Rosji (tam ponad siedem dekad), jak i w Niemczech (dwanaście lat) panowały totalitarne, nieludzkie i bezbożne ideologie, które uzasadniały zbudowanie i funkcjonowanie aparatu państwowego czyniącego z ludobójstwa zwyczajny, niemal rutynowy instrument władzy. Sojusz tych dwóch totalitarnych mocarstw w latach 1939–1941 oraz ich militarna konfrontacja w latach 1941–1945 oznaczały apokalipsę dla dziesiątków milionów ludzi na Starym Kontynencie.
Jednak historia współpracy Berlina i Moskwy (Petersburga) sięga znacznie dalej niż pakt Hitler – Stalin z 23 sierpnia 1939 roku. Przez ponad półtora wieku ta współpraca z piekła rodem przyczyniła się do fatalnej w skutkach rewolucji geopolitycznej w Europie Środkowej, jakim było zniszczenia państwa polskiego pod koniec XVIII wieku a następnie utrzymywanie do 1918 roku rozbiorowego status quo na naszych ziemiach. Zakusy na niepodległość i całość Rzeczypospolitej piekielni sąsiedzi mieli już wcześniej.
O tych diabelskich planach i próbach ich realizacji – aż do czasów Putina i Scholza – jest ta książka.
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2024-05-15
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 448
Książka opowiada o wojnie kulturowej, której stawką była tożsamość i historyczna pamięć Francuzów....
Prusy, które wyrosły z Brandenburgii i ziem Zakonu Krzyżackiego, niegdyś odebranych pogańskiemu ludowi Prusów, w XVIII wieku stały się jednym z najważniejszych...
Przeczytane:2024-05-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024, czytam regularnie, Egzemplarz recenzencki,
Dzieje relacji prusko/niemiecko-rosyjskich/sowieckich.
Może nas nie interesować historia. Możemy mieć w nosie daty, władców czy wydarzenia. Jednak o tym, co dotyczy bezpośrednio naszego kraju powinniśmy wiedzieć choć trochę. Ale to moje zdanie.
Grzegorz Kucharczyk i Krzysztof Rak są historykami. Połączyli siły i powstała ta książka, w której zagadnienia zostały ujęte w szerszych niż do tej pory ramach chronologicznych. Być może niektórym otworzą się oczy ze zdziwienia.
Książka opowiada o tym, na czym podobno wszyscy najlepiej się znamy (zwłaszcza panowie w towarzystwie) o polityce. Lecz nie takiej małej, która tym dzisiejszym politykom wydaje się duża. Tylko o wielkiej. Dotyczy Rosji i Niemiec i ich polityce wobec Polski i Europy Środkowej. Publikacja jest na tyle ciekawa, bo Kucharczykowi i Rakowi udało się dotrzeć do takich źródeł, które dotąd nie były analizowane i wykorzystywane. Po lekturze wyłania się obraz, który jasno mówi, że lepiej w ogóle nie mieć sąsiadów, niż mieć takich jak my - sąsiadów z piekła rodem.
Przez bardzo długi czas Rosja i Niemcy panowały prawie ramię w ramię. Stosowały totalitarne, bezbożne, nieludzkie ideologie, które uzasadniały zbudowanie i funkcjonowanie aparatu państwowego czyniącego z ludobójstwa zwyczajny, niemal rutynowy instrument władzy.
Ich sojusz i militarna konfrontacja oznaczała tylko jedno - apokalipsę dla dziesiątków milionów ludzi na Starym Kontynencie.
Jeżeli nie interesuje Was historia i to, co już przeszło, to jednak warto sięgnąć po tę pozycję z jednego powodu. Geograficznie nic się nie zmieniło i choć przez lata sąsiadów nam przybyło, to Rosja i Niemcy nadal są wśród nich. Czy jak kiedyś stanowią dla nas niebezpieczeństwo? Proponuję żebyście przeczytali ,,Piekielnych sąsiadów" a później sami spróbowali odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Ja ze swej strony polecam.