WIELKA SZTUKA, GŁOŚNE ROMANSE I ŚWIAT BOHEMY
Poznajcie biografię Peggy Guggenheim i jej niezwykłe życie uzależnione od sztuki.
Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć o zostaniu żoną bogatego biznesmena, tymczasem stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku.
Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: ,,Swoich czy cudzych?". A tym ulubionym (i pierwszym) był niestroniący od alkoholu angielski pisarz Laurence Vail. Choć wśród wielu kochanków znaleźli się między innymi Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose, prawdziwa miłość zawsze zdawała się jej umykać.
Może dlatego całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. W Nowym Jorku, w Paryżu i w każdym miejscu, w którym znalazła się choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych.
To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Znała tych, których trzeba było znać.
Życie Peggy było niekonwencjonalne, a ona sama uwielbiała szokować. Ekscentryczna, trudna, nieoceniona.
Anton Gill przedstawia biografię niesamowitej kobiety - patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów.
JEJ ŻYCIE BYŁO DOKŁADNIE TAKIE, JAK SZTUKA, KTÓRĄ KOCHAŁA - SURREALISTYCZNE.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 528
Peggy Guggenheim (1898-1979) to nieszablonowa postać w świecie artystycznej bohemy XX wieku. Kolekcjonerka sztuki, dziedziczka fortuny Guggenheimów, kobieta ekscentryczna, nowojorczanka, miłośniczka psów.
W jej kolekcji znajdują się prace autorstwa m.in.: Picassa, Magritte'a, Dalego czy Miró. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu, a w Londynie założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej.
"Peggy miała dar bycia właściwą osobą we właściwym miejscu we właściwym czasie".
Prowadziła intensywne życie w otoczeniu sztuki i w towarzystwie sławnych artystów.
Książka Antona Gilla to doskonała, bardzo wnikliwa biografia Peggy. A podtytuł "życie uzależnione od sztuki" idealnie do niej pasuje! To historia kolekcjonerki, która chciała, aby dzieła sztuki za nią przemawiały. Jest to więc książka w równym stopniu o sztuce, jak o samej Peggy: jej licznej rodzinie, znajomościach, romansach, mężczyznach jej życia ...
Ta książka była dla mnie podróżą po wybranej sztuce XX wieku. Momentami czułam się wręcz zaproszona do świata Peggy, oszołomiona wydarzeniami, postaciami i czasami, w których przyszło jej żyć. Peggy była naprawdę intrygującą osobą a czytanie o niej zajęło mi dobrych kilka dni. Ale zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Bardzo polecam.